Секрети психології: як розпізнати і побороти синдром самозванця

Синдромом самозванця

Люди часом дуже сильно недооцінюють себе та вважають, що не заслуговують на певні речі: хорошу роботу, дбайливого партнера, подарунки, успіх. У психології такі когнітивні судження про себе називаються синдромом самозванця. Він поширений серед людей, які досягли успіху у роботі або мають гарні людські якості. Чому з’являється синдром самозванця та як від нього можна позбутися, розповідаємо далі.

За інформацією від «STUDway» з посиланням на «РБК-Україна», люди з таким синдромом часто кажуть собі: «мене переоцінюють», «я займаю не своє місце, обманюю людей», «мій успіх – чиста випадковість». При цьому вони відчувають провину за те, що начебто обманюють інших. Вони бояться своєї недосконалості, їм страшно думати, що їх скоро викриють у непрофесіоналізмі. Люди з таким синдромом живуть у постійному страху помилитися і відчувають багато сорому. І такі негативні думки та страхи виснажують їхню енергію. З часом це може призвести до вигоряння, апатії, депресії.

Основи таких переживань часто закладаються в дитинстві – значущими людьми та оточенням. Хтось ріс в ідеальності та водночас з усвідомленням, що досягти цієї ідеальності неможливо. Інші живуть в ігноруванні та засудженні. Найгірше, коли дитина часто чула: «ти ніколи нічого не досягнеш» або постійно знецінювали її успіхи.

Як позбутися синдрому самозванця:

1. Проведіть оцінку своїх професійних здібностей. Проаналізуйте свої вміння та навички.

2. Проговоріть свої переживання з психотерапевтом, психологом чи близькими. Це допоможе вам зрозуміти, що переживання властиві багатьом людям.

3. Зверніть увагу на те, як ви відноситесь до себе, а також як ваше оточення вас оцінює.

4. Приділіть увагу тим, хто поруч з вами. Спостерігайте, як ви та ваші близькі відноситеся один до одного.

5. Намагайтеся приймати визнання своїх успіхів від інших.

6. Назвіть свої досягнення та якості. Просто перерахуйте їх.

7. Зверніться за допомогою до психотерапевта чи психолога. Вони допоможуть вам зрозуміти себе краще.

Нагадаємо, ми раніше розповідали про те, хто краще вирішить ваші проблеми – психолог, психіатр чи психотерапевт.

Подорожі в глибини суспільних та культурних аспектів життя, щоб допомогти краще зрозуміти та обговорити важливі питання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *