Найвище місто Ла Ріконда: таємниці життя на висоті 5000 метрів і більше

Ла Рінконада - найвище поселення

Більше 80 млн людей у світі мешкають на висоті 2500 м і вище. Життя на таких висотах ставить перед людьми певні виклики, але деякі громади успішно пристосувались.

За даними STUDway із посиланням на «cikavosti», найвищим постійним поселенням є Ла Рінконада в перуанських Андах. Жителі цього міста проживають на висоті від 5000 до 5300 метрів.

Умови проживання в Ла Рінконада

Життя тут важке. У місті відсутні водопровід, каналізація та система вивезення сміття. Продукти доставляють з нижчих регіонів, а електрика з’явилася лише в 2000-х роках. Основна економічна діяльність міста направлена на видобуток золота, що триває вже 60 років. Однак мешканці стикаються з серйозними викликами через низький рівень кисню, який є значно нижчим, ніж на рівні моря.

Вплив високогір’я на здоров’я

Люди, які не народилися на великій висоті, швидко помічають збільшення частоти дихання та серцебиття через зниження кисневого рівня. На висоті близько 4500 м кількість кисню в одному вдиху становить 60% від рівня моря. Зниження рівня гемоглобіну призводить до гострої гірської хвороби (ГГХ) з головним болем, втомою, нудотою та втратою апетиту. Поступово організм адаптується до цих умов, збільшуючи кількість червоних кров’яних тілець і гемоглобіну, хоча це може викликати хронічну гірську хворобу (ХГХ).

Адаптація та ризики для здоров’я

Мешканці високогір’я пристосувалися до свого середовища. В них часто збільшений обсяг легень і висока концентрація гемоглобіну, що робить їх кров густішою та більш ефективною у транспортуванні кисню. Однак, це може призвести до ХГХ, якою страждають близько 25% населення Ла Рінконада. Лікування доволі обмежене та часто включає переїзд на нижчі висоти, регулярне кровопускання та медикаменти. На відміну від мешканців Ла Рінконада, тибетські високогірці адаптувалися іншим чином. Вони мають нижчі концентрації гемоглобіну завдяки мутації гена EPAS1. Ця мутація дозволяє їм ефективніше використовувати кисень без ризиків, пов’язаних із високими рівнями гемоглобіну, що підкреслює різні еволюційні шляхи.

Нагадаємо, ми раніше розповідали, які хобі стануть головними трендами цього року: дізнайтеся про найцікавіші з них.

Подорожі в глибини суспільних та культурних аспектів життя, щоб допомогти краще зрозуміти та обговорити важливі питання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *