В Китаї надважка демографічна криза: Чому китайців стає менше з кожним роком? Чому провалилась політика «одна родина – одна дитина»?

старіння населення

У Китаї кілька років тому відмовилися від політики одна родина – одна дитина. Тепер влада марно намагається збільшити народжуваність. Жінки не хочуть одружуватися — адже держава не захищає їхні права.

Як повідомляє «STUDway», Китай зіткнувся з сильним падінням народжуваності та швидким старінням населення. Влада закликає жінок народжувати дітей, пропонуючи їм дешеве житло та податкові пільги, а також посилаючись на патріотизм і переконуючи їх бути «добрими дружинами та матерями». Але, як пише The New York Times, багато жінок не хочуть одружуватися і народжувати дітей, вказуючи на гендерну нерівність у суспільстві та нездатність держави забезпечити захист їхніх прав та інтересів.

Населення Китаю за підсумками 2023 скоротилося другий рік поспіль. Ця динаміка викликає у влади побоювання щодо економічного майбутнього країни: нація старіє, що призводить до збільшення навантаження на системи охорони здоров’я та пенсійного забезпечення, а людей працездатного віку для підтримки економіки не вистачає.

На цьому фоні китайський уряд почав проводити пропагандистські заходи щодо збільшення народжуваності. Влада запускає кампанії для знайомств молодих людей, а державні ЗМІ, пише The New York Times, «наповнені закликами» до китайської молоді зіграти свою роль у «омолодженні нації».

Водночас держава посилює правила видачі ліцензій клінікам, які пропонують переривання вагітності. Чоловіки, які бажають зробити вазектомію, скаржаться, що потрапити на прийом так само складно, як виграти в лотерею, пише The Wall Street Journal. У 2020 році Китай припинив публікувати офіційні дані про вазектомію, перев’язки маткових труб і аборти.

Влада КНР на найвищому рівні почала говорити про необхідність повернення жінок до більш «традиційних» сімейних цінностей. У жовтні 2023 року лідер Китаю Сі Цзіньпін закликав Всекитайську федерацію жінок, що підтримується державою, активно просувати «культуру шлюбу і дітонародження», а також посилювати пропаганду шлюбу, батьківства та сім’ї.

При цьому багато китайських жінок вказують на те, що, закликаючи народжувати, держава не забезпечує їм достатнього захисту та впевненості. «Жінки в нашій країні досі не почуваються досить впевнено, щоб мати дітей», — заявила The New York Times 33-річна Рашель Чен, фахівець із соціальних мереж з провінції Гуандун. За її словами, політика уряду спрямована лише на народження дітей, але не захищає прав та інтересів самих жінок. Чен одружена вже п’ять років, але мати дітей поки не збирається. Її мати та батько, за словами жінки, під час розмов з нею іноді плачуть та кажуть: «Ми тобі більше не батьки».

Протягом XX століття влада Китаю, навпаки, боролася з високою народжуваністю: з 1979 року в країні діяла політика «одна родина — одна дитина», яка мала на увазі штрафи для сімей, які мали двох і більше дітей. Концепція виявилася успішною: приріст населення протягом кількох десятиліть вдалося сповільнити, тому 2015 року китайцям дозволили мати двох дітей, 2021-го — трьох. Проте, зазначає The Wall Street Journal, така політика породила покоління жінок, які, будучи єдиними дітьми, отримали можливості гарної освіти та працевлаштування — і тепер негативно сприймають зусилля влади щодо підвищення народжуваності, вбачаючи в цьому непрохану спробу повернути їх до «традиційніших» сімейних цінностей. Жінки, наголошує видання, далеко не завжди прагнуть вийти заміж.

демографічна криза
У Китаї сьомий рік поспіль зменшується кількість новонароджених. Фото – Pexels

Політика «одна родина — одна дитина» також призвела до того, що деякі жінки, які перебувають у репродуктивному віці, вже не хочуть народжувати через досвід старих обмежень. Мати двох дітей, яка попросила називати її Чжан, розповіла The Washington Post, що десять років тому, коли політика ще діяла, вирішила завести другу дитину. Під час вагітності вона пішла з роботи, щоб не траплятися нікому на очі, побоюючись, що її змусять зробити аборт, а після пологів рік переховувалась у родичів, але повернувшись додому, отримала штраф у розмірі близько 10 тисяч доларів. Також її змусили імплантувати внутрішньоматкову спіраль, щоб запобігти подальшій вагітності. Тепер, коли жінка отримує СМС від уряду із закликом заводити дітей, вона видаляє їх у гніві. «Я б хотіла, щоб вони просто дали нам спокій», — каже Чжан.

Китайські жінки живуть в умовах гендерної нерівності, що глибоко вкорінилася в суспільстві, зазначають опитані The New York Times експерти. Формально закони забороняють дискримінацію за ознакою статі, але на практиці, за словами активісток, жінки стикаються і з нею, і харасментом на роботі, і з домашнім насильством. При цьому їхні спроби відстояти свою правоту в судах найчастіше виявляються безуспішними.

Ще однією причиною небажання виходити заміж і народжувати дітей самі китайські жінки називають складну процедуру розлучення — так, у лютому 2021 року уряд запровадив правило, яке потребує 30-денної паузи перед остаточним розірванням шлюбу. До того ж жінкам важче виграти суперечку про розлучення в суді: аналіз майже 150 тисяч судових рішень у справах про розлучення, проведений професором Університету Індіани Ітаном Майкельсоном, показав, що близько 80% клопотань, поданих жінками, були відхилені суддею у першому розгляді — навіть незважаючи на те, що вони супроводжувалися доказами домашнього насильства.

У 2011 році Верховний народний суд КНР ухвалив, що при розлученні нерухомість не ділитиметься навпіл, а залишатиметься за тим, чиє ім’я вказано в документі володіння — це, як правило, чоловік. Рішення суду, пише The New York Times, ще більше налякало жінок. «Замість того, щоб отримати більше захисту, матері стали ще вразливішими перед жорстоким поводженням», — зазначила в бесіді з виданням журналістка Елгар Янг. За її словами, політика держави, спрямована на те, щоб спонукати жінок одружуватися, «примушує відчувати, що це пастка».

Число дітей, які народжуються в Китаї, знижується сьомий рік поспіль. В 2022 році в країні народилося 9,56 мільйона дітей, В 2023-му — 9,02 мільйона. Для порівняння, у 2012 році в країні народилося 16 мільйонів дітей. Загальна чисельність населення Китаю за 2023 рік знизилася на два мільйони, випливає з даних Національного бюро статистики, які наводить The New York Times. Зараз в країні в абсолютному численні проживає більше людей похилого віку, ніж деінде у світі, і їх кількість швидко зростає.

Також раніше ми писали про те, як отрута одного з найсмертоносніших павуків у світі може одного дня врятувати ваше життя

Подорожі в глибини суспільних та культурних аспектів життя, щоб допомогти краще зрозуміти та обговорити важливі питання.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *