Соціальні мережі часто піддаються критиці за поширення поверхневого контенту, що нібито не розвиває інтелектуально. У зв’язку з цим навіть з’явився термін «цифрова деменція», який вказує на занепокоєння щодо постійного вживання такого інформаційного «шуму». Та нове наукове дослідження, про яке пише Interesting Engineering, доводить: принаймні для людей похилого віку соцмережі можуть бути кориснішими, ніж здається.
Як повідомляє Studway з посиланням на сайт «unian», у рамках дослідження, проведеного в Медичній школі Остіна Делла за участі фахівців з Університету Бейлора та Техаського університету, було проаналізовано понад 136 попередніх наукових праць та охоплено дані більш ніж 400 тисяч осіб. Виявилося, що в літніх людей, які активно використовують сучасні технології, ймовірність розвитку когнітивних порушень знижується на 58% порівняно з тими, хто рідко взаємодіє з гаджетами.
Доктор Майкл К. Скаллін – доцент з психології та нейронауки в Університеті Бейлора, зазначає: опанування новітніх технологій – справа нелегка, особливо у старшому віці. Але саме така «складність» і є викликом, який позитивно впливає на роботу мозку.
«Багато людей середнього та похилого віку кажуть: «Мене дратує цей комп’ютер, він такий складний у користуванні». І саме це відчуття фрустрації – ознака того, що мозок стикається з когнітивним викликом. А це добре»,
– пояснює науковець.
Дії на кшталт оновлення систем, фільтрації небажаних оголошень чи налагодження Wi-Fi не спрощують життя, але змушують мозок працювати активніше. Дослідники стверджують: такі завдання не виснажують, а навпаки – стимулюють розумову діяльність. Більше того, цифрові інструменти дозволяють людям похилого віку залишатися більш самостійними у повсякденному житті та підтримувати соціальні зв’язки.
«Зараз ви можете говорити з родичами, ба більше – бачити їх в режимі реального часу. Обмін фото, листування, відеозв’язок – усе це відбувається майже миттєво. Це відкриває нові шляхи для боротьби з самотністю»,
– підкреслює Скаллін.
На основі отриманих результатів дослідники рекомендують заохочувати літніх родичів до користування сучасними технологіями – це не лише допоможе їм залишатися на зв’язку, а й принесе користь їхньому розумовому здоров’ю.
Нагадаємо, ми раніше розповідали про діджитал-детокс: як відмова від соціальних мереж покращить ваше реальне життя.