Загроза для людства: 5 природних ресурсів, які швидко зникають

Ресурси, що зникають

Земля щедро наділена природними ресурсами, які забезпечують нас їжею, водою, енергією та матеріалами для будівництва. Однак, не всі ці ресурси безмежні. Деякі з них стрімко виснажуються, що може викликати серйозні проблеми у майбутньому.

За даними STUDway із посиланням на «Всвіті», розглянемо 5 критичних природних ресурсів – гелій, фосфор, пісок, рідкісноземельні елементи та воду. Ми дослідимо, чому вони настільки важливі для нас, чому їх запаси зменшуються та які наслідки це може мати для людства.

Гелій

Він відомий своєю здатністю підіймати повітряні кульки, є 2-м за поширеністю елементом у Всесвіті. Однак на Землі його запаси обмежені. Гелій такий легкий, що не може утримуватися в атмосфері та поступово випаровується в космос. Ще у 2010 році лауреат Нобелівської премії Роберт Річардсон попередив, що запаси гелію можуть вичерпатися за 30 років. Відкриття нових родовищ у Танзанії у 2016 дало надію, але проблема залишається актуальною. Гелій необхідний для охолодження апаратів МРТ, виробництва оптоволокна та мікрочипів. Використання цього ресурсу для розваг, як-от надування кульок, стає все менш доцільним.

Фосфор

Фосфати присутні в земній корі та живих організмах, включаючи людей. Проте високі концентрації цього елементу зустрічаються рідко. Видобуток фосфору зосереджений у країнах, таких як Марокко, Китай, Єгипет, Алжир і Сирія. Фосфор потрібен для виробництва добрив, харчових добавок і сталі. Прогнози щодо вичерпання його запасів варіюються від кількох десятиліть до століття. Перероблювання фосфору з відходів є одним з можливих рішень, щоб уникнути аграрної кризи.

Пісок

Його запаси виснажуються швидко. Щороку людство використовує орієнтовно 50 млрд тонн піску – це більше ніж нафти та газу разом узятих. Пісок необхідний для виробництва бетону, асфальту та скла. Пустельний пісок не підходить для цього через свою гладкість. Видобуток піску з річок і морських днів перетворився на тіньовий бізнес, що контролюється мафією в багатьох країнах.

Рідкісноземельні елементи

Диспрозій, ітрій, тулій та інші, необхідні для виробництва техніки та медичних приладів. Вони не такі рідкісні в земній корі, але їх видобуток і обробка складні та витратні. Китай та Австралія є лідерами у видобутку цих елементів, але їхні запаси обмежені. Гренландія може стати новим джерелом, але економічна вигідність видобутку залишається під питанням.

Вода

Це основа життя на Землі, але її запаси теж виснажуються. Зростання населення, кліматичні зміни та забруднення ускладнюють доступ до чистої води. Наразі у світі 4 млрд людей відчувають нестачу води, а до 2050 попит на воду може зрости на 20-30%.

Нагадаємо, ми раніше розповідали, як війна впливає на екологію в Україні.

Подорожі в глибини суспільних та культурних аспектів життя, щоб допомогти краще зрозуміти та обговорити важливі питання.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *