Site icon STUDWay

Як боротися з тривожністю та депресією

Тривожність і депресія — це небезпечні стани, які можуть значно погіршити якість життя. Важливо розуміти, що це не просто поганий настрій чи тимчасові труднощі, а стани, які потребують уваги та, за необхідності, професійної допомоги. 

У цій статті ми розповімо, як можна розпізнати депресію та тривожність, а також поділимось інформацією, як боротися з ними, використовуючи різні підходи.

Важливо! Якщо ви відчуваєте, що підвищена тривожність або депресивні симптоми вже відчутно впливають на ваше повсякденне життя, — обов’язково зверніться до невролога або психотерапевта.

Симптоми депресії та тривожності часто переплітаються, і людина може відчувати їх одночасно. Важливо розуміти різницю між цими станами, щоб отримати відповідну допомогу.

Основні симптоми депресії і тривожності

Депресія — це ментальний розлад, що характеризується стійким відчуттям смутку, втратою інтересу до звичайних справ і зниженням енергії. Ось основні симптоми:

Також депресія може супроводжуватись відсутністю апетиту, фізичною слабкістю, м’язовим болем, труднощами з концентрацією уваги. Важливо зазначити, що для діагностування депресії у людини має бути кілька клінічних симптомів, які спостерігаються принаймні впродовж двох тижнів.

Тривожність — це відчуття занепокоєння, страху або напруги, яке може бути реакцією на стрес або ж симптомом тривожного розладу. Тривожність може проявлятися такими ознаками, як:

Фізичні прояви тривоги можуть включати прискорене серцебиття, підвищену пітливість, відчуття нестачі повітря, ком у горлі. 

Хоча симптоми цих двох станів можуть перетинатися, існують ключові відмінності:

Важливо! Якщо ви помітили у близької людини симптоми депресії та/або тривожності, запропонуйте їй звернутися до фахівця, проте не змушуйте насильно людину проконсультуватися з лікарем — це може погіршити стан.

Як боротися з тривожністю та депресією?

Перш за все, слід розуміти: депресія — це не просто поганий настрій, а серйозне захворювання, що потребує лікування. Як й будь-яка інша хвороба, депресія та/або тривожність має ступені важкості. У випадках легкої депресії лікар може рекомендувати першочергово спробувати немедикаментозні підходи, певні психотерапевтичні методи та зміни способу життя. Ось основні немедикаментозні підходи, що можуть покращити стан:

Коли немедикаментозні методи не допомагають впоратись, — лікар може рекомендувати конкретні лікарські засоби: наприклад, антидепресанти чи анксіолітики (протитривожні препарати). 

Іноді, коли монотерапія антидепресантами малоефективна, психіатр може призначати й лікарські засоби інших груп: наприклад, атипові антипсихотики (нейролептики). Важливо розуміти, що це не є загальною практикою і рішення про призначення таких препаратів приймає виключно лікар. Серед них можна згадати Азапін, Кветіапін, Арипразол та інші. Деякі з цих препаратів мають седативний (заспокійливий) та снодійний ефект, який є їхньою побічною дією. Але, наприклад, Азапін “для сну”, як і інші лікарські засоби цієї групи, не призначається, якщо у людини немає прямих показань до його прийому, окрім безсоння.  

Важливо! Будь-яке медикаментозне лікування депресії та/або тривожних станів має призначати виключно психіатр, — у жодному разі не займайтесь самолікуванням, це може бути небезпечним для вашого здоров’я та життя.

Треба пам’ятати, що під час медикаментозної терапії покращення не настає миттєво, для досягнення результату потрібен час та зусилля. Дуже важливо не ізолюватись — спілкування з іншими людьми може допомогти вам відчути підтримку та зменшити відчуття самотності. І найголовніше: пам’ятайте, що звертатися до психотерапевта — це не ознака слабкості, а навпаки, свідчення вашої турботи про своє здоров’я.

Бажаємо вам міцного ментального здоров’я!

Exit mobile version