У короля Карла ІІІ збільшена простата і він потребує догляду лікарів. Що це взагалі таке і як це лікувати?

Карл III

У британського короля Карла III діагностовано збільшення передміхурової залози, захворювання, яке зазвичай є доброякісним і вражає багатьох чоловіків з віком. Його можна лікувати за допомогою зміни способу життя, медикаментів або хірургічного втручання.

Як повідомляє «STUDway», Букінгемський палац зробив заяву у середу, що 75-річний король перебуває в доброякісному стані та піддасться «коригувальній процедурі», але не повідомив більше деталей.

Washington Post поставив експертам запитання про причини, симптоми та лікування збільшення простати.

Симптоми збільшення простати

Простата, частина чоловічої репродуктивної системи, являє собою залозу розміром з волоський горіх, яка розташована під сечовим міхуром і оточує уретру, трубку, яка спорожнює сечу з сечового міхура та виносить сперму з організму.

Збільшену простату також називають доброякісною гіперплазією передміхурової залози. Це вражає принаймні половину всіх чоловіків, починаючи з 50 років, і ймовірність захворювання зростає з віком. Багато чоловіків у віці 40 років також можуть мати збільшену простату.

Основні симптоми збільшення простати пов’язані з сечовипусканням. Симптоми можна класифікувати як «симптоми накопичення або симптоми сечовипускання», — сказав Амін Гераті, директор відділу чоловічого безпліддя та чоловічого здоров’я, а також доцент кафедри урології в лікарні Джона Хопкінса.

Гіперплазія, клітинне розростання тканини всередині простати, може здавлювати уретру. Це може призвести до обструкції уретри, ускладнюючи сечовипускання або еякуляцію.

Часто сечовий міхур не спорожняється повністю, тому чоловіки відчувають нагальну потребу в повторному сечовипусканні, особливо вночі.

Експерти кажуть, що симптоми сечовипускання включають слабкий потік сечі, переривчастий потік, підтікання та труднощі з початком сечовипускання.

Збільшення передміхурової залози може призвести до того, що деякі чоловіки не можуть сечовипускати, що вважатиметься невідкладною медичною допомогою та може потребувати госпіталізації.

«Бути проактивним, а не реагувати на симптоми, може бути корисним для збереження функції сечового міхура та нирок», — сказав Гераті. «Лікуйте це раніше, ніж пізніше».

Причини збільшення простати

Причини збільшення простати недостатньо відомі, але вони частково обумовлені гормонами та факторами росту, сказав Гераті. «Це два різні процеси: глибина клітини та клітинна проліферація», — сказав він. «Коли ця рівновага порушується — там, де клітини менші за глибиною або більше клітинної проліферації — чистим результатом є збільшення простати».

Збільшення передміхурової залози може бути наслідком інших доброякісних захворювань, таких як запалення, але це зазвичай тимчасово, сказав Гераті.

«Передміхурова залоза — це залоза, чутлива до тестостерону, тому поєднання впливу й часу призведе до зростання», — сказав Марк Далл’Ера, тимчасовий керівник відділу урології Каліфорнійського університету в Davis Health. З віком у всіх чоловіків спостерігається деяке зростання залози, але розміри змінюються. «У той час як середній розмір для 60-70-річного чоловіка може бути маленьким лимоном, деякі простати можуть зрости до розміру бейсбольного м’яча і більше», — сказав він.

Старіння та сімейна історія доброякісної гіперплазії простати є факторами ризику. За словами експертів, такі захворювання, як ожиріння, діабет 2 типу, хвороби серця та еректильна дисфункція, також пов’язані з доброякісною гіперплазією передміхурової залози.

Збільшену передміхурову залозу діагностують за допомогою огляду пацієнта, який включає медичну, сімейну історію та історію прийому ліків, а також фізичне обстеження, включаючи пальцеве ректальне дослідження. Урологи використовують такі медичні тести, як аналіз сечі, аналіз крові на простатоспецифічний антиген і трансректальне ультразвукове дослідження. Виразність симптомів, хоч і суб’єктивна, також використовується для діагностики.

«Дійсно важливо, щоб чоловіки не соромилися цих проблем», — сказав Росс Красноу, уролог-онколог у лікарняному центрі MedStar Washington. «Їм потрібно комфортно спілкуватися зі своїми лікарями первинної медичної допомоги, щоб їх могли направити до урологів».

простатит
Причини, симптоми та лікування збільшення простати. Фото – onclinic.ua

Варіанти лікування збільшеної простати

Лікування може варіюватися від спостереження та зміни способу життя, наприклад, виділяти час, щоб відвідувати частіше, до ліків і хірургічного втручання, сказав Кевін Вімер, ендуролог із клініки Майо, який спеціалізується на лікуванні доброякісної гіперплазії передміхурової залози.

«Просто тому, що у вас збільшена простата, це не означає, що вам потрібно щось із цим робити», — сказав Краснов. «Якщо це не викликає симптомів або дисфункції, можна просто стежити за проблемою».

Експерти кажуть, що зазвичай призначають два типи ліків для лікування захворювання та для полегшення симптомів. Альфа-блокатори є м’язовими релаксантами для простати — вони розслаблюють «гладкі м’язи на стику передміхурової залози та шийки сечового міхура та гладкі м’язи простати», — сказав Гераті. Інший тип, інгібітори 5-альфа-редуктази, може допомогти зменшити розмір простати.

Коли ліків недостатньо або викликають небажані побічні ефекти, у запущених випадках або для чоловіків, які шукають більш остаточне лікування, може бути рекомендовано хірургічне втручання, щоб відкрити канал через простату, щоб збільшити кровотік, сказав Вімер.

Хірургічні процедури відрізняються залежно від розміру простати, віку та стану здоров’я пацієнта, а також кінцевих цілей пацієнта, сказав Краснов.

Пацієнти можуть пройти мінімально інвазивні процедури, які розширюють простатичну уретру за допомогою імплантатів, таких як UroLift, торгова марка системи.

«UroLift — це процедура, під час якої ви вставляєте крихітні імплантати через простату, щоб розширити простатичну уретру, щоб сеча могла текти з меншим опором», — сказав Гераті. Імплантати залишаються на місці, щоб тканина передміхурової залози утримувалася від уретри.

Терапія водяною парою розпарює тканину простати. За словами Гераті, нові процедури використовують хіміотерапію, щоб викликати регресію тканини.

Трансуретральна резекція простати передбачає урізання передміхурової залози. Простатектомія проводиться в екстремальних випадках доброякісної гіперплазії простати. «Це передбачає або використання робота, або ручне відкриття сечового міхура та проникнення всередину сечового міхура, щоб евакуювати тканину простати», — сказав Гераті.

Коли збільшення простати є серйозним

Доброякісна гіперплазія простати може призвести до ускладнень. Якщо його не лікувати протягом тривалого періоду часу, це може призвести до затримки сечі, що може спричинити інфекції сечовивідних шляхів, пошкодження сечового міхура або нирок, сказав Вімер.

«І це може мати досить значний вплив на якість життя через повсякденні симптоми», — сказав він.

Однак важливо зазначити, що доброякісна гіперплазія передміхурової залози не пов’язана з раком передміхурової залози та не підвищує ризик, але може ускладнити скринінг раку простати, сказав Вімер.

Нагадаємо, раніше ми писали про те, що Білл Гейтс, Сем Альтман та інші CEO в Давосі обговорили ризики штучного інтелекту в рік великих виборів

Провідник у світ стилю та естетики, надаючи поради щодо тенденцій у моді, красі та здоров'ї, і створюючи гармонію у житті наших читачів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *