Однією з ключових причин, яка збільшує ризик онкології із віком, є ушкодження, які накопичуються в ДНК з часом. Ці пошкодження можуть виникати від сонячного випромінювання, токсинів з навколишнього середовища, вживання алкоголю та куріння. З роками наші клітини стають менш ефективними у відновленні цих ушкоджень, що може призводити до мутацій і неконтрольованого росту клітин, що є характерною рисою раку.
Як повідомляє «STUDway» з посиланням на «BBC Future», один із ключових механізмів включає молекулярний шлях, що пов’язаний із геном p53, відомим своєю роллю в придушенні утворення пухлин. Зі збільшенням числа мутацій у цьому гені його ефективність зменшується, збільшуючи схильність щодо раку. Також з віком стовбурові клітини крові зазнають змін, які збільшують ризик розвитку раку крові та змінюють функції імунних клітин, ускладнюючи їхню боротьбу з раковими клітинами. Ушкоджені клітини припиняють ділення і накопичуються в організмі, що ускладнює ситуацію ще більше. Це накопичення може створювати сприятливе середовище для розвитку онкології, сприяючи хронічному запаленню та подальшому ушкодженню ДНК. Деякі вчені розглядають ідею, що вікові гормональні зміни, можуть спровокувати ненормальну поведінку клітин.
Сенолітики, які вибірково впливають на старіючі клітини і знищують їх, стали однією з перспективних галузей досліджень. Це може потенційно зменшити тягар вікових захворювань, включаючи рак. Наразі вивчається ефективність сенолітиків для поліпшення стану здоров’я літніх людей, особливо тих, хто вже має справу з раком.
Нагадаємо, ми раніше розповідали про невтішний звіт на 2024 рік: світ готується до рекордного росту ракових захворювань і це стосується не лише літніх людей.