Снігові вершини Альп швидко перетворюються на зелені пасовища, що може ще більше змінити клімат. Недавнє дослідження, опубліковане 2 роки тому в журналі Science, використовувало дані з 38-річних супутникових спостережень по всій європейській гірській системі.
За даними STUDway з посиланням на «Сikavosti», озеленення – звичне явище в Арктиці, але в гірських регіонах воно раніше не було таким поширеним. Оскільки полюси та гори нагріваються швидше, ніж інші частини планети, дослідники підозрюють схожість ефектів. Області на висоті 1700 метрів над рівнем моря були об’єктом дослідження, виключаючи зони сільського господарства, лісові масиви та льодовики. За період з 1984 по 2021 рік сніговий покрив влітку зник на майже 10% дослідженої території. Дослідники зауважують, що супутникові знімки можуть показати тільки наявність або відсутність снігу, тоді як зменшення глибини снігового покриву – це перший ефект потепління, який не можна помітити з космосу.
Вчені додатково аналізували кількість рослинності, виявивши, що рослинний покрив збільшився на 77% у досліджуваній зоні. Процес озеленення відбувається кількома способами: нові рослини з’являються на територіях, де їх раніше не було, вони стають більшими та густішими завдяки покращеним умовам, та певні види з нижчих висот переміщуються вище. Цей процес посилюється зі збільшенням температури, що призводить до більшої кількості дощів, а не снігу.
На жаль, це явище має кілька негативних наслідків, включаючи значне зменшення запасів питної води внаслідок танення снігу та порушення середовища проживання деяких видів. Крім того, це може вплинути на індустрію туризму, яка є ключовою для економіки регіону. Тим не менш, дослідники наголошують, що озеленення гір може викликати негативні наслідки у вигляді посилення потепління та танення вічної мерзлоти.
Нагадаємо, ми раніше розповідали про те, як війна впливає на екологію в Україні.