Гречка – один з основних продуктів харчування для українців, однак у Європі та США вона не користується популярністю. Чому ж так сталося?
За даними STUDway із посиланням на «ТСН», вважається, що гречка прийшла до Київської Русі з Візантії, тому її називають «гречкою», що вказує на «грецьке» походження. Спочатку гречку вирощували монахи біля монастирів, а пізніше почали масово культивувати. До Візантії вона потрапила з Китаю, який є батьківщиною гречки. Тут ця культура вирощується понад 5 тисяч років і досі користується популярністю, переважно у вигляді гречаного борошна для локшини «соба». У Київській Русі було багато орної землі, а гречка відрізняється здатністю рости навіть на малородючих ділянках. Вона не виснажує ґрунт, на відміну від кукурудзи та може довго зберігатися після збирання.
Але чому ж в Європі та США гречка не є поширеною? Річ у тому, що ця культура була швидкозростаючою і невибагливою, тому її використовували як корм для худоби. У Португалії, Іспанії, Франції, Бельгії та Німеччині гречку називали «арабським» або «язичницьким» зерном. Хоча зараз гречку можна знайти в магазинах Європи та США, місцеві жителі вважають її надто гіркою. В Індії її називають «їжею бідних» або «чорним рисом» і продають необробленою, на відміну від України, де її обсмажують.
Українці ж обожнюють гречку через її довгу історію як доступного та дешевого продукту. Після Першої та Другої світових війн, голодомору 1930-х років і радянського дефіциту гречка залишалася доступною і легкою в приготуванні. Її можна просто зварити у воді, і вона вже матиме приємний смак, навіть без додаткових приправ.
Нагадаємо, ми раніше розповідали, що ультраперероблені продукти ведуть до депресії та тривожності.