Чи можливо «зрозуміти» тероризм?

тероризм

Ніцца, Баварія, Київ, Мюнхен – і це не повний список за тиждень. Тероризм став викликом для цивілізованого світу. Нещодавно ми поговорили про терор з французькими студентами. На їх думку останнє, що може дозволити собі людина – це боятися. Адже страх – наймогутніша зброя терористів. І щоб боротися з ними, ми повинні їх «зрозуміти». Тобто не прийняти, а розібратися, як функціонує, фінансується та яку мету має світовий тероризм. Для цього ми зібрали книги, онлайн-курси, документальні та художні фільми, які допоможуть заглибитися у явище, яке вже називають «бомбою уповільненої дії XXI століття».

Книги

Ренді Борум «Психологія тероризму»

Чи здатні психологічні патології пояснити мотивацію дій терористів, як і чому люди долучаються до терористичних організацій, і взагалі, яким чином такі угруповання виникають, функціонують та занепадають, пояснює американський вчений, психолог, радник Міністерства оборони США та ООН з питань боротьби з тероризмом Ренді Борум.

Ендрю Сілк «Дослідження тероризму: тренди, досягнення та поразки»

Ґрунтовна праця від британського спеціаліста з тероризму, яка може стати відправною точкою для академічного дослідження цього явища. Книга містить багато емпіричного матеріалу, оскільки Ендрю Сілк працював у регіонах, які найбільше страждають від тероризму – Північній Ірландії, Латинській Америці та на Середньому Сході.

Мартін Шойбле «Джихад: терористами не народжуються»

Саїд – підліток із Палестини, позбавлений дитинства та занурений у мільярд дорослих проблем. Даніель – звичайний німецький хлопець, який виріс у спокійному європейському кліматі, захоплюється хіп-хопом і баскетболом. Об’єднує цих, на перший погляд, абсолютно різних дітей те, що обидва вони стають на шлях джихаду. Відверте журналістське розслідування, що допоможе зрозуміти передумови та мотиви виборів людей, яких сьогодні вважають найбільш небезпечними ворогами. Схожі матеріали має також і британський журналіст Пітер Тейлор – «Розмовляючи з терористами: особиста подорож від ІРА до Аль-Каїди».

Пол Вілкінсон «Тероризм VS демократія: відповідь ліберальної держави»

Головне питання книги – чи здатна сучасна демократична держава ефективно протистояти тероризму? Перше видання праці вийшло за 10 місяців до теракту 11 вересня в США, тож у перевиданні Пол Вілкінсон вже більш обережно та критично ставиться до потенціалу держав запобігти терористичній загрозі.

Жан Бодрійяр «Дух тероризму»

Філософський погляд на природу та сутність тероризму від французького дослідника симулякрів та гіперреальності. Як зазначає вчений, радикальна особливість тероризму XXI століття – це те, що на відміну від капіталістичної системи з найновішим озброєнням у терористів є ще один вид зброї – власна смерть.

Майкл Вайс, Хасан Хасан «Ісламська держава, армія терору»

Книга вийшла у 2015 році, і на даний момент досі вважається одним із найбільш повних і точних описів Ісламської держави. Американський та сирійські журналісти відповідають, чому почалась сирійська революція, яким чином ІДІЛ еволюціонувала та змогла отримати контроль над досить великою територією і чого все ж таки вона хоче?

Andrew Smith

Реклама

Художні фільми

«Голод»

Белфастська тюрма «Мейз». Засуджені з Ірландської республіканської армії (військове угруповання, що вело боротьбу за незалежність Північної Ірландії від Сполученого королівства, використовуючи терористичні методи) вимагають визнати за ними статус політичних в’язнів. Спочатку вони відмовляються митися, потім – носити одяг. Коли ці заходи не спрацьовують, члени ІРА наважуються на смертельне голодування. Фільм британського режисера Стіва Маккуіна про реальні події 1981 року.

«Комплекс Баадер-Майнхоф»

Вже класичний фільм про становлення німецької Фракції Червоної Армії, ліворадикальної терористичної організації. Ульріка Майнхоф, Андреас Баадер та Гудрун Енсслін започатковують повстання проти німецької держави та її несправедливої політики. Цікавий фільм, з точки зору порівняння тероризму європейського типу (умовно кажучи, старого) та сучасної мусульманської терористичної діяльності.

«Адвокат терору»

Фактично документальна французька стрічка про життя і кар’єру суперечливого адвоката Жака Верже. Його клієнти – радикальні терористи: наприклад, Джаміля Бухиред, яку звинуватили в організації серії вибухів під час війни з Алжиром (у майбутньому – дружина Верже), або нацист Клаус Барб’є. Фільм дозволяє поглянути на тероризм з точки зору людини, яка відчуває необхідність його захищати.

«Адвокати»

І знову розповідь про тих, хто коливається між засудженням та співчуттям до терористів. Цього разу це Німеччина, 3 інтерв’ю трьох досить знакових політичних діячів: Отто Шилі – прихильник руху зелених, пізніше – соціал-демократ і міністр внутрішніх справ, Ганс-Христіан Штрьобеле – депутат бундестагу та неофашист Хорст Малер.

«V – означає Вендетта»

Маски із зображенням обличчя англійського дворянина Гая Фокса стали популярними символами протестних рухів саме після цього фільму – екранізації антиутопії Алана Мура. Недалеке майбутнє, тоталітаризм, громадянські війни і смертельні епідемії – умови, в яких державний терор поступово замінює терор суспільний.

тероризм

Документальні фільми та відеоінтерв’ю

«11 вересня – хроніка терору»

Чотири надзвичайно деталізовані серії від National Geographic, які містять інтерв’ю зі свідками, журналістами, слідчими та посадовими особами, і відтворюють події 11 вересня 2001 року в США. Поруч із цим надається аналіз передумов для теракту, досліджується, як саме мережі Аль-Каїди вдалось обійти всі перепони американських спецслужб та які існували політичні причини для виникнення мусульманських фундаменталістів.

«Фаренгейт 9/11»

Фільм аналізує явище світового тероризму. А ще – причетність президента США Джорджа Буша молодшого до трагедії 11 вересня 2001 року. Журналіст, активний політичний діяч та режисер Майкл Мур досліджує бізнесові та особисті відносини сім’ї Буша з політичною елітою Саудівської Аравії, а також сім’єю Усами бен Ладена. Незважаючи на суперечливі оцінки, стрічка – переможець Канського кінофестивалю 2004 року.

«Одержимість: війна радикального ісламу проти Заходу»

«Смерть Америці» – такий лозунг в одному кадрі викрикує численний натовп слідом за лідером терористичної організації «Хезболла». Американський режисер Уейн Коппінг у фільмі порівнює радикальний іслам із фашистською загрозою Германії ХХ століття, розповідаючи про бійців палестинського спротиву та теракти у Нью-Йорку, Мадриді, Парижі, Лондоні, Москві.

«Аллах іслам»

Стрічка ізраїльського журналіста Цві Ієхезкелі, який, володіючи кількома діалектами арабської мови, видавав себе за палестинського репортера під час відрядження до різних місць розташування джихадистів у Західній Європі. Відповідно до даних французьких правоохоронних органів, у той час, коли Ієхезкелі здійснював зйомки у Франції та Бельгії, там відбувалась підготовка до терактів у Парижі 2015 року.

«Комітет»

У фільмі 2014 року показане російське місто Беслан через 10 років після трагедії. Тоді, 1 вересня в школі № 1 терористи захопили понад 1100 людей і тримали їх у полоні протягом двох днів. 334 людини загинули. Стрічка присвячена жінкам Осетії, які все ще намагаються домогтися чесного розслідування теракту.

«Таємна війна з терором»

Документальне відео від BBC.

«Економічний аспект тероризму смертників»

Економіст Марк Харрісон розповідає про різновиди самогубства, розуміння «я» та реалізації власних інтересів.

«Зрозуміти зростання могутності ІДІЛ за 6 хвилин»

Лаконічне та зрозуміле відео від VOX.

«Історія та лицемірство війни з терором»

Роздуми американського лінгвіста і філософа Ноама Чомські.

Онлайн-курси

За словам Петра Порошенка, в 2015 році в Україні запобігли більш ніж 200 терактам. Це явище набагато ближче, ніж нам здається. Тож варто озброїтися інформацією.

Фото: sitebuilderreport.com/stock-up, соцмережі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus