Історія ЗНО в Україні

зно

Перш, ніж остаточно утвердитися в українській системі освіти, зовнішнє незалежне оцінювання пройшло багато етапів. «Студвей» вирішив оглянутися на шлях від екзаменів до ЗНО й вивчити його історію в Україні.

Початок

1993 рік ознаменувався спробою створити тестування у школах, але вона виявилася невдалою.

У 2002 році було проведено 200 пілотних тестувань по Україні, у яких взяли участь студенти перших курсів.

У 2003 році тестування з історії та математики пройшов 3121 випускник 670 загальноосвітніх шкіл України. У 2004 році кількість охочих зросла трохи більше, ніж на тисячу, а в 31 вищому навчальному закладі були прийняті рішення про зарахування результатів ЗНО як вступних випробовувань.


Реклама

Законодавче врегулювання

У 2005 році Віктор Ющенко надав указ Міністерству освіти і науки України здійснити перехід до проведення вступних екзаменів для вступу у ВНЗ шляхом складання ЗНО протягом 2005─2006 років. 31 грудня 2005 року Кабінет Міністрів створив Український центр оцінювання якості освіти й офіційно дозволив вступати до ВНЗ за результатами тестування. Усі випускники 2006 року відчули на собі наслідок реалізації такої ідеї.

Отож, тестування проводиться для 10 030 абітурієнтів з 1567 шкіл України.

У 2006 році ЗНО ввели на офіційному рівні. У Державному бюджеті України вперше були передбачені фінанси для його запровадження і моніторингу освіти. Починає свою діяльність Український центр якості освіти, створюється 9 його регіональних центрів. Проводиться тестування 41 818 випускників, де були задіяні 6 300 інструкторів, 700 екзаменаторів.

 зно


Удосконалення ідеї

У 2007 році всі освітні заклади, підпорядковані Міністерству освіти, зараховували абітурієнтів за сертифікатами ЗНО. Тестування проводилося лише з української мови, математики, історії (української та всесвітньої). ЗНО з хімії, біології, фізики проводилося лише для випускників шкіл Харківської області.

Участь у ЗНО взяло 116 327 абітурієнти, що становило 26% від їхньої загальної кількості. У Києві, Харківській та Львівській областях ЗНО склали від 64% до 94% від усіх випускників. Середня вартість тестування для одного учасника з розрахунку на один предмет становила 38,5 гривень.

Після приходу Івана Вакарчука на посаду міністра освіти українська мова стала єдиною мовою, якою можна було складати ЗНО. Тим, хто навчався мовами інших національних меншин (російська, польська, угорська, кримська, молдавська, румунська), були видані словники з перекладами термінів українською мовою. Це викликало обурення в учнів нацменшин, зокрема угорців і росіян. У Криму пройшли масові протести за право складати тест російською. Голова Верховної Ради Криму Анатолій Гриценко відправив листа до Міністерства освіти України з вимогою задовольнити бажання протестуючих, адже 95,6% кримських школярів навчаються російською мовою. Рішення було прийняте: у 2008 році тести переклали вищезазначеними мовами.

Того року було складено 997 897 тестів. Для учасників ЗНО працювало 4600 пунктів тестування, у яких розміщувалося 81 000 аудиторій. Середня явка на тестуванні склала 76%.


2009 рік

1 листопада 2008 року оголосили перелік сертифікатів ЗНО, потрібних для вступу на окремі спеціальності. Скоротили кількість предметів до восьми, скасувавши тест зі всесвітньої історії, зарубіжної літератури, основ економіки й основ правознавства. Це зумовлено тим, що вступні випробування із зарубіжної  літератури та всесвітньої історії в 2008 р. проводилися лише кількома вищими навчальними закладами, а основи правознавства не вивчаються в загальноосвітній школі як систематичний курс.

Натомість було введено тести на складання іноземних мов: англійську, німецьку, іспанську, французьку. Випускники могли вибрати для складання не три, а п’ять предметів. Тестування з української мови та літератури залишалося обов’язковим для вступу на всі напрями.

У 2009 р. використовувалася традиційна інформаційна схема супроводу учасника в пункті тестування:

1) персональне запрошення;

2) алфавітні списки учасників зовнішнього оцінювання, що розміщувалися на вході до пункту тестування;

3) аудиторний список учасників, що розміщувався на вході до аудиторії тестування;

4) аудиторний протокол проведення зовнішнього оцінювання;

5) індивідуальна паперова інформаційна наліпка на робочому місці учасника, де були зазначені номер його місця в аудиторії (протоколі), прізвище, ім’я, по батькові, номер запрошення для участі в зовнішньому оцінюванні та мова тестування).

З цього року результати тестування можна було відслідковувати онлайн на сайті про вступ. Пробне ЗНО проводилося за кошти фізичних осіб. Вартість одного пробного тестування була пов’язана зі специфічними особливостями кожного регіону та становила від 47 до 62 грн. Середня вартість тестування однієї особи для держави у 2009 р. ─ 52,63 грн. Усього для складання тестів у 2009 р. зареєструвалася 461 981 особа.

тест


2010 рік

Закінчується період, коли тест можна було скласти на семи мовах нацменшин. Видано укази, які стосувалися покращення системи навчання української мови у школах нацменшин, тому ЗНО проводиться лише українською мовою. Знову використовуються словники для перекладу термінів для національних меншин. Верховна Рада Криму надсилає лист Міністерству освіти у Київ, але рішення залишається незмінним.

ЗНО проводилося з 2 червня до 3 липня. Воно мало деякі відмінності від 2009. Його результати зараховувалися лише для участі в конкурсі на право навчатися у вищому начальному закладі країни. Відбулося й запровадження обов’язкових предметів для складання: української мови та літератури або математики й історії на вибір.

Абітурієнти 2010 першими могли реєструватися на ЗНО через інтернет і самостійно обирати пункт тестування. Проведення тестування з української мови та літератури, математики, історії України вперше відбувалося впродовж кількох сесій.

У 2010 році збільшилася кількість абітурієнтів, які проживають в сільській місцевості (34,9% від загальної кількості зареєстрованих). Серед предметів за вибором найбільшою популярністю користувалися історія України та математика.

Пробне тестування проводилося за кошти фізичних осіб. Вартість одного тестування становила від 59 до 65 грн. залежно від специфічних особливостей кожного регіону. Усього в 2010 році для проведення зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень абітурієнтів було створено 5685 пунктів тестування, що функціонували на базі 1179 закладів освіти.

Порівнюючи з попередніми роками, у 2010 р. зафіксовано збільшення кількості абітурієнтів, які зареєструвалися для участі в зовнішньому оцінюванні, але участь у ньому не взяли. Таких було 47 059 осіб, що складає 10,85% від загальної кількості зареєстрованих (у 2009 р.  5,59%).

Однією з причин збільшення кількості абітурієнтів, які не з’явилися на тестування в 2010 р., є зміни, внесені до Умов прийому до вищих навчальних закладів України. Зокрема, вступникам, які отримали повну загальну середню освіту в 2007 році і раніше, надано право брати участь у конкурсі за результатами зовнішнього незалежного оцінювання або за результатами вступних випробувань з конкурсних предметів у вищому навчальному закладі при вступі на навчання без відриву від виробництва.


2011 рік

Тест складали з 2 червня по 5 липня. З історії, математики, фізики, хімії, географії, біології абітурієнти мали змогу тестуватися російською, молдовською, угорською, польською, кримськотатарською. У процесі вдосконалення процедури реєстрації використано елементи технологій, що були успішно апробовані впродовж 2008─2010 рр.

Серед новацій тогорічної реєстраційної кампанії – надання можливості кожному бажаючому самостійно сформувати заяву-реєстраційну картку за допомогою спеціальної комп’ютерної програми, створеної фахівцями Українського центру оцінювання якості освіти. Враховуючи бажання абітурієнтів, час на складання історії та географії було збільшено до 150 хв замість 140.

Серед предметів найбільшою популярністю користувалися українська мова і література, історія України, математика. Тест з української мови і літератури виявили бажання складати 252 843 осіб, що становить 97,5% від загальної кількості зареєстрованих, історії України  186 858 осіб (72,4%), математики  165 884 осіб (64,3%).

Під час реєстрації абітурієнти мали змогу здійснювати вибір мови для складання тестів (кримськотатарська, молдовська, польська, російська, румунська, угорська). У поточному році пробне ЗНО проводилося за кошти фізичних осіб. Згідно з кошторисом, затвердженим директором Українського центру оцінювання якості освіти, вартість тестування в усіх регіонах України становила 84 грн. Усього в 2011 р. у різних регіонах України було сформовано 4 045 пунктів тестування (у 2010 р.  5 787), їхня середня наповнюваність складала 241,59 (у 2010 р.  255,05).


2012 рік

У 2012 році для участі в зовнішньому незалежному оцінюванні, яке тривало з 15 травня до 22 червня, зареєструвалася 328 941 особа, що на 71 619 осіб більше, ніж у попередньому році. Саме цим було зумовлено проведення тестувань із найбільш масових предметів  української мови і літератури, математики та історії України  у дві сесії.

Збільшення кількості пунктів тестування, створених на базі вищих навчальних закладів (2012 рік  1111 пунктів тестування, що становить 22,05% від їхньої загальної кількості; 2011 рік  807 пунктів тестування, що відповідно становить 19,22 %) надало змогу дотриматися більшості вимог щодо організації та проведення процедур зовнішнього незалежного оцінювання, що сприяло об’єктивному та неупередженому оцінюванню знань.

Організовано державний контроль за процесом тестування для більшої прозорості тесту. У зв’язку з активним використанням сучасних інформаційних технологій, нагальною потребою під час проведення зовнішнього незалежного оцінювання 2012 року стало застосування в пунктах тестування металодетекторів та відеоспостереження. Хоч Ігор Лікарчук в інтерв’ю нам сказав, що відеоспостереження ─ це фікція.

Реєстрація відбувалася за системою, розробленою 2011 року. У 2012 році кожному абітурієнтові було надано право скласти тести не більше, як із чотирьох предметів.

Усього для участі в пробному зовнішньому незалежному оцінюванні зареєструвалося 123 795 осіб, що становить 39,8% від загальної кількості випускників загальноосвітніх навчальних закладів 2012 року.

студенти


2013 рік

Тестування проводилися так: основна сесія з 3 до 27 червня, додаткова сесія з 4 до 11 липня 2013 року.

Введено додатковий предмет світову літературу.

Усього для проходження зовнішнього незалежного оцінювання було зареєстровано 322 088 абітурієнтів (основна сесія), серед них 238 090  випускники загальноосвітніх навчальних закладів поточного навчального року, що становить 85% від їхньої загальної кількості. Порівняно з минулим роком, кількість зареєстрованих зменшилася на 6 452 особи (1,9%).

У 2013 році абітурієнти мали право скласти тести не більше, ніж із чотирьох предметів. Найбільшою популярністю серед предметів (окрім української мови і літератури) користувалися математика, історія України. Відбулися деякі зміни у програмі з різних предметів (див. табличку нижче). Скласти тест зі світової літератури виявили бажання 10 392 особи (3,2%). Усього в 2013 році для проведення зовнішнього незалежного оцінювання було створено 4 729 пунктів тестування (у 2012 р.  4753). Вартість пробного тестування з одного предмета в усіх регіонах України становила 89 гривень.


Зміни у програмі ЗНО (2012─2014 рр.)

Назва тесту             2012 р.             2013 р.             2014 р.
1. Українська мова та література. На виконання тесту 180 хв. Кожен учасник отримав індивідуальний тестовий зошит і з трьох частин. У двох частинах були завдання з вибором однієї відповіді (31) та на встановлення відповідності (5). Частина 3 містила відкрите завдання з розгорнутою відповіддю з української мови. Воно використовувалося для перевірки найскладніших умінь (аналіз, порівняння, узагальнення тощо) та передбачало створення власного аргументованого висловлювання на дискусійну тему. Це завдання перевіряли спеціально підготовлені екзаменатори з урахуванням критеріїв змісту та мовного оформлення згідно з розробленою і затвердженою схемою оцінювання. Відбулися зміни у відкритій частині (творі). Його оцінювали у 24 бали. Максимум за тест ― 111 балів. На виконання тесту  180 хв. Кількість завдань, їхня структура й оцінювання залишилися такими ж, як у 2012 році. Кількість балів за тест скоротили до 20. Максимальний бал за тест  107. На виконання ЗНО  180 хв. Загальна кількість завдань тесту 61. Завдання:1) із вибором однієї правильної відповіді (31 бал); 2) на відповідність (5); 3) розгорнута відповідь (твір)  20. Максимальна кількість балів за тест 107. Змістове наповнення програми не змінилося.
2. Англійська мова. На виконання тесту  120 хв. Тест з англійської мови складався із завдань закритої та відкритої форм. Завдання закритої форми:1) з вибором однієї правильної відповіді (5); 2) на встановлення відповідності (11); 3) на заповнення пропусків (26). Завдання відкритої форми  твір (20). Максимум  за тест ―  62 бали. На виконання тесту  120 хв. Структура завдань не змінилася, окрім відкритої частини тесту. Кількість балів за твір скоротили до 14 балів. Максимум  за тест 56. На виконання тесту  120 хв. Загальна кількість завдань тесту 43.Завдання: 1) на встановлення відповідності (5); 2) з вибором однієї правильної відповіді (11); 3) на заповнення пропусків у тексті (26); 4) з розгорнутою відповіддю (14).
3. Історія України. На виконання тесту  150 хв. Загальна кількість завдань  60.Структура завдань: 1) з вибором однієї відповіді (48); 2) на встановлення відповідності (5); 3) на встановлення правильної послідовності (3); 4) з вибором трьох правильних відповідей із шести запропонованих (4). Максимум за тест 89. На виконання тесту  135 хв. Загальна кількість завдань  55.Структура й оцінювання тестів не змінилася порівняно з 2012р., але змінилася їхня кількість.1) з вибором однієї відповіді (42); 2) на встановлення відповідності (6); 3) на встановлення правильної послідовності (3); 4) з вибором трьох правильних відповідей із семи запропонованих (4). Максимум за тест ― 87.Особливості: із програми виключили Ю. Коцюбинського, В. Антонова-Овсієнка, М. Волобуєва, Г. Юру, С. Бандеру, Р. Шухевича, націоналістичний український рух. Про УПА, ОУН згадується тільки у датах. Натомість з’явилися «герої» М. Щорс, Г. П’ятаков. На виконання тесту  135 хв. Загальна кількість завдань тесту 56.Завдання:1) з вибором однієї правильної відповіді (42); 2) на встановлення відповідності (6); 3) на встановлення послідовності (3); 4) з вибором трьох правильних відповідей із семи запропонованих (4). Максимум за тест 90.Програма залишилася такою само, як у 2013р.
4. Математика На виконання тесту  150 хв. Загальна кількість завдань  32.Завдання: 1) з вибором однієї правильної відповіді (20); 2) на встановлення відповідності (4); 3) відкритої форми з короткою відповіддю (8). Максимум за тест  52 бали. У цьому році не змінилася ні структура, ні оцінювання, ні програма тесту з математики. Лише додали одне завдання відкритої форми: тепер потрібно було виконати 33 завдання. Максимум за тест ― 54. Загальна кількість завдань тесту ― 34. На виконання тесту  150 хв. Завдання: 1) з вибором однієї правильної відповіді (20); 2) на встановлення відповідності (4); 3) відкритої форми з короткою відповіддю (10). Максимальна кількість балів  56.
5. Фізика. На виконання тесту  180 хвилин. Загальна кількість завдань ― 36.Завдання: 1) з вибором однієї правильної відповіді (26); 2) встановлення послідовності (4); 3) відкрита форма з короткою відповіддю (6). Максимальна кількість балів  54. На виконання тесту  180 хвилин. Скасували два завдання, тепер їхня кількість становила 34. 1) з вибором однієї правильної відповіді (20); 2) встановлення послідовності (4); 3) відкрита форма з короткою відповіддю (10). Зате змінилося оцінювання. Найвищий бал за бездоганну роботу  56. На виконання тесту  150 хв. Загальна кількість завдань тесту ― 60. Завдання: 1) з вибором однієї правильної відповіді (40); 2) на встановлення відповідності (4); 3) на встановлення послідовності (6); 4) відкрита форма з короткою відповіддю (10). Максимальна кількість балів  94.
6. Хімія. На виконання тесту  150 хв. Тест містив завдання різних форм, а саме: 1) з вибором однієї правильної відповіді (40); 2) на встановлення відповідності (логічні пари) (4); 3) правильної послідовності(6); 4) завдання відкритої форми з короткою відповіддю (10). Максимум за тест  90 балів. На виконання тесту  150 хв. Завдання: 1) з вибором однієї правильної відповіді (40); 2) на встановлення відповідності (логічні пари) (4); 3) послідовності (6); 4) завдання відкритої форми з короткою відповіддю (10). Підвищилося оцінювання останньої частини тесту. Тож за 60 завдань у цьому році абітурієнт міг отримати 94 бали. На виконання тесту  120 хв. Загальна кількість завдань тесту ― 54. Завдання: 1) з вибором однієї правильної відповіді (50); 2) на встановлення відповідності (16); 3) на встановлення послідовності (6); 4) вибір трьох правильних відповідей із трьох груп запропонованих варіантів (12). Максимальна кількість балів  84.
7. Біологія. На виконання тесту  120 хв. Завдання: 1) з вибором однієї правильної відповіді (50); 2) на встановлення відповідності (24); 3) на встановлення послідовності (6); 4) вибір трьох правильних відповідей із трьох груп запропонованих варіантів (6). Структура і програма завдань не змінилися, але змінилася їхня кількість. За 60 завдань у цьому році абітурієнт міг отримати 84 бали. 1) з вибором однієї правильної відповіді (50); 2) на встановлення відповідності (16); 3) на встановлення послідовності (6); 4) вибір трьох правильних відповідей із трьох груп запропонованих варіантів (12). На виконання тесту  150 хв. Загальна кількість завдань тесту 58.Завдання: 1) з вибором однієї правильної відповіді (42); 2) на встановлення відповідності (6); 3) вибір трьох правильних відповідей із семи запропонованих (6); 4) відкрита форма з короткою відповіддю (3). Максимальна кількість балів  92.
8. Географія. На виконання тесту  150 хв. Загальна кількість завдань 60. Завдання: 1) з вибором однієї правильної відповіді (42); 2) на встановлення відповідності (4); 3) на встановлення послідовності (4); 4) вибір трьох правильних відповідей із семи запропонованих (4); 5) відкрита форма з короткою відповіддю (2). Максимум за тест  86 балів. На виконання тесту  150 хв. Структура й оцінювання завдань змінилося (скасували завдання на послідовність). Завдання: 1) з вибором однієї правильної відповіді (42); 2) на встановлення відповідності (6); 3) вибір трьох правильних відповідей із семи запропонованих (6); 4) відкрита форма з короткою відповіддю (2). За виконання 56 завдань цього року отримували 86 балів. На виконання тесту  150 хв. Загальна кількість завдань тесту 51.Завдання: 1) з вибором однієї правильної відповіді; 2) на встановлення відповідності; 3) розгорнута відповідь (20). Максимальна кількість балів  88.
9. Російська мова. На виконання тесту  150 хв. Завдання:1) вибором однієї правильної відповіді (45); 2) на встановлення відповідності (5); 3) розгорнута відповідь (1). Завдання цієї форми передбачає створення власного аргументованого висловлювання на дискусійну тему. Оцінювалося в 20 балів. На виконання тесту  150 хв. Завдання: 1) з вибором однієї правильної відповіді (44); 2) на встановлення відповідності (6); 3) розгорнута відповідь (1). Максимум становив 88 балів. На виконання тесту  135 хв. Загальна кількість завдань тесту ― 56. Завдання: 1) з вибором однієї правильної відповіді (45); 2) на встановлення відповідності (5); 3) розгорнута відповідь (1). Максимальна кількість балів  90.
10. Всесвітня історія На виконання тесту  150 хв. Завдання: 1) з вибором однієї правильної відповіді (48); 2) на встановлення відповідності (5); 3) вибір трьох правильних відповідей із шести запропонованих (4). Максимальний бал за тест  89. На виконання тесту  135 хв. Загальна кількість завдань  55. Ускладнили завдання з вибором трьох правильних відповідей. Тепер потрібно було вибирати із семи варіантів. Також вводиться завдання на ідновлення послідовності. Завдання: 1) з вибором однієї правильної відповіді (42); 2) на встановлення відповідності (6); 3) на встановлення послідовності (3); 4) вибір трьох правильних відповідей із семи запропонованих (4).Максимум за тест  87 балів. На виконання тесту  150 хв. Загальна кількість завдань тесту ― 60. Завдання:1) з вибором однієї правильної відповіді (42); 2) на встановлення відповідності (6); 3) встановлення послідовності (3); 4) вибір трьох правильних відповідей із семи запропонованих (4). Максимальна кількість балів  88
11. Світова література. Тестування було запроваджено у 2012 році. На виконання тесту  150 хв. У завданнях тесту відображено різні аспекти літературознавства: етапи розвитку світового літературного процесу, літературні напрями, течії, мистецькі школи, угруповання, зміст літературних творів, основні відомості про життя й творчість письменників, їхній внесок у розвиток світової літератури тощо. Загальна кількість завдань ― 60. Завдання: 1) з вибором однієї правильної відповіді (50); 2) на встановлення відповідності (6); 3) на встановлення послідовності (4). Максимум за тест ― 86 балів. На виконання тесту  150 хв. Програма, структура і кількість завдань не змінилися порівняно з 2013 роком. Матеріал програми ЗНО розподілено за такими розділами: «Художня література як мистецтво слова. Літературний процес», «Античність», «Середньовіччя», «Відродження», «Бароко», «Класицизм», «Просвітництво», «XIX століття», «XX  початок XXI століття». Загальна кількість завдань ― 60. Завдання:1) з вибором однієї правильної відповіді (50); 2) на встановлення відповідності (6); 3) на встановлення послідовності (4). Максимум за тест ― 86 балів.

 


Документи для складання ЗНО, реєстрація

Документи, необхідні для вступу до ВНЗ, не змінювалися з моменту його офіційного започаткування. Обов’язковий перелік документів:

1) атестат;

2) сертифікат або сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання (крім осіб, які мають право вступати без результатів ЗНО);

3) медична довідка за формою № 086-о (або її російська версія 086-у);

4) документ, що посвідчує особу та громадянство (паспорт громадянина України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон) або інший документ, що засвідчує особу та громадянство;

5) свідоцтво про народження (для осіб, які за віком не мають паспорта);

6) військовий квиток або посвідчення про приписку (відповідно до вимог статті 14 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»);

7) шість кольорових фотокарток розміром 3х4 см;

8) довідка про присвоєння ідентифікаційного номеру (вимагається деякими навчальними закладами).


Іноземці

З моменту запровадження ЗНО в Україні основною вимогою для студентів-іноземців була контрактна форма навчання. Складати ЗНО іноземцям не потрібно. Для вступу до університету вони подають велику кількість документів, найважливішими з яких є документ про середню освіту, документ про народження або паспорт, медична довідка про стан здоров’я та фотокартки.

Фото: dia13, englishclub, cengage.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus