Вільний графік, «діджиталізовані репетитори» та онлайн-курси: як українські школярі готуються до ЗНО під час карантину?

workspace

В епоху технологічних рішень перехід на дистанційний графік навчання не є проблемою. Але він досі викликає певні складнощі та незручності. Для одинадцятикласників карантин – це можливість нарешті приділяти час тому, що їм справді потрібно, – підготовці до ЗНО. Жодних непотрібних предметів і відвідувань фізкультури, менша кількість домашніх завдань і вільне планування свого графіку. Ми запитали у школярів про їхній режим дня, навчання та підготовку до ЗНО в період карантину. Дізнавайся їхні лайфхаки і не панікуй, якщо думаєш, що з карантином ти прокастинуєш іще більше.

Настя Шевчук, другокурсниця Дубенського медичного коледжу

anastasiaЯким є твій розклад дня на карантині?

«Мій день розпочинається о 8 ранку: трішки пізніше, ніж зазвичай. Потім я швидко облаштовую свій робочий куточок до навчання. Там є все, що потрібно для домашнього навчання: ноутбук, чай, вода, підручники, зошити і ручки з маркерами.

О 8:30 розпочинається мій перший урок, але вчителі можуть дати нам час «розкачатися» до 9 ранку. Усе навчання відбувається в мережі Viber. Там є створенні бесіди «назва групи і предмет». Викладачі роблять перекличку і підраховують тих, хто онлайн. Потім нам присилають фотографії завдань, які ми маємо виконати».

Як проходить дистанційне навчання у твоєму коледжі? Скільки ви отримуєте завдань? Чи проводите відеоуроки?

«Завдань дають більше, ніж на нормальному навчанні, тому що з недовірою ставляться до наших робіт і думають, що ми списуємо. Але це зробити нереально, оскільки на самостійну виділяють усього 15 хвилин, і використовувати цей час на пошуки зовсім нелогічно.

Пари йдуть за звичним розкладом. Домашнє перевіряють вибірково. Виконувати його обов’язково, тому що не знаєш, кого сьогодні запитають. Усі самостійні, домашні роботи ми відсилаємо викладачам в особисті повідомлення. Відеоуроків поки що не було. Проте я навчаюся на медичну сестру, тому ми маємо отримувати медичні професійні навички. Наша викладачка запропонувала по відеочату провести своєрідний «тренінг», щоб потім ми ці знання по змозі закріпили в домашніх умовах. Після навчання і розпочинається моя підготовка до ЗНО».

Чи складно навчатися дистанційно? Які є недоліки такого формату?

«На дистанційному навчанні не так складно, як незвично, тому що певною мірою ти розсіяний(-а). Нещодавно викладачка прислала самостійну роботу, яку потрібно було виконати за 15 хвилин. Я серед усіх бесід не помітила цього повідомлення і просто не виконала її. Коли одногрупники почали ставити мені запитання, яка в тебе оцінка, я просто не зрозуміла, про що вони. Відповідно я зібралася і почала виконувати роботу. Пояснила ситуацію викладачці, і все обійшлось. Ось приклад недоліків такого навчання».

Як ти готуєшся до ЗНО? Які предмети будеш складати?

«На ЗНО я буду складати біологію, математику, українську мову. До екзамену я почала готуватися з 10 класу, або першого курсу коледжу. Тоді я приділила максимум зусиль українській мові та літературі. З 2 курсу я почала ходити до репетиторів з української мови і математики. Спочатку я вважала, що можу сама підготуватися до всіх предметів, але це не так. Це не тому що слабка духом, а через те що медицина не давала змоги поставити в пріоритеті ЗНО. До біології я готуюся сама. Коли нам давали пробні тести, щоб подивитися хоча б приблизний рівень наших знань, у мене були невтішні результати. Я думала, що навчання в медичному коледжі і є моєю підготовкою до біології, але це виявилося не так».

Скільки часу виділяєш на підготовку до ЗНО?

«До карантину я приділяла ЗНО дуже мало часу. Навіть не на день, а на тиждень. У четвер я 2,5 години займалася українською мовою і літературою. У п’ятницю – 2,5 години математикою. У суботу – 2 години біологією. В умовах карантину я щодня приділяю підготовці близько 3 – 3,5, а деколи і 6 годин на день. У цьому плані карантин став моїм рятівником. Тому що це прекрасна можливість зайнятися саморозвитком і тим, що давно було потрібно».

Чи проходиш ти онлайн-курси з підготовки до ЗНО?

«Ще до карантину я зареєструвалася на безкоштовні курси ЗНО від brames. Але через заліки, які почалися, я не мала часу на них. Тому в перший день карантину, коли вже було багато вільного часу, я із самого ранку і до вечора писала конспекти за відеоуроками. Один урок триває 45 хвилин. Самостійне опрацювання у мене займає в середньому 2,5 – 3 години. Оскільки я почала свій марафон з біології і за день опрацьовую мінімум 2 відео. Зараз для підготовки до ЗНО я використовую YouTube, де шукаю різні відеоуроки під кожну тему. Також я підписана на канали EdEra, «Топ Школа», «ЛТВ. Біологія», «Підготовка до ЗНО» та інші. Якось із новин дізналася про сайт «Освіторія» і теж почала активно ним користуватися. Для самоперевірки заходжу на офіційний сайт Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти».

Які поради у підготовці до ЗНО можеш дати?

«Якщо ти хочеш готуватися до ЗНО, то тобі і репетитори не потрібні. Головне – мотивація. Єдиний дієвий лайфхак – побороти свою лінь. У моєму випадку це можна зробити у такий спосіб:

  • поставити кухлик із водою, щоб зберігати водний баланс;
  • красиво облаштувати своє робоче місце;
  • позбутися зайвих звуків і розсіювачів уваги;
  • зачинити кімнату, сісти перед ноутбуком, відкрити урок і сконцентруватися.

І успіх гарантовано!»

Реклама

Богдан Кухарчук, одинадцятикласник Шепетилівського НВК № 1

bogdanЯким є твій розклад дня на карантині?

«Я прокидаюся близько 9:00, але іноді можу спати й до 10:00 (треба ж хоча б колись висипатися). Більше часу приділяю саме тим предметам, які мені потрібні. Звісно ж, не забуваю про домашні обов’язки (наприклад, поприбирати вдома чи приготувати щось на обід чи вечерю). Виходжу на прогулянки з друзями. Так, я знаю, що тут у багатьох будуть розбіжності. Але будьмо чесними: важко просидіти в чотирьох стінах лише за підготовкою до ЗНО. Тому варто також приділяти час на дозвілля».

Як проходить дистанційне навчання у твоїй школі? Скільки ви отримуєте завдань? Чи проводите відеоуроки?

«Учителі нам надсилають домашне завдання, яке ми маємо виконати. Ми не зв’зуємося по Skype, адже це не у всіх виходить. Нам відомо про те, що деякі канали роблять трансляції для учнів. Однак буду чесним, вправи там навряд чи хтось буде виконувати. Найбільше домашнього завдання у нас із біології, хоча в класі не так багато людей будуть складати ЗНО із цього предмета. Однак якщо не брати до уваги саме біологію, то вчителі задають не занадто багато. Мінус у тому, що деякі викладачі вважають, що їхній предмет найважливіший».

Як ти готуєшся до ЗНО? Які предмети будеш складати?

«Я складатиму українську мову і літературу, англійську мову, історію України та географію. До карантину я ходив до репетитора з мов додому. Однак зараз ми перейшли на навчання по Skype та Viber. До історії та географії я готуюся самостійно. У мене достатньо знань з історії України, оскільки я обожнюю цей предмет, писав з нього олімпіади та контрольні на МАН. Географію вирішив складати для того, щоб було більше можливостей для вступу. Плюс це теж цікава дисципліна. У самостійній підготовці до ЗНО я використовую онлайн-курси EdEra та GeoZNO».

Скільки часу ти приділяєш на підготовку до ЗНО? Чи складно тобі готуватися самостійно?

«До ЗНО я готуюся в середньому 3 – 4 години на день. Однак час може додаватися на 1 – 2 години, якщо це заняття з репетиторами. Для мене велика перевага в тому, що мені не треба багато часу витрачати на непотрібні мені предмети. Я можу більше часу приділити саме підготовці до екзамену. У шкільний час на ЗНО я приділяв до 2 годин на день, не включаючи заняття з репетиторами. Тому карантин із цього погляду є плюсом для всіх випускників.

Самостійно готуватися до ЗНО не складно, якщо ти йдеш до цілі «Успішно скласти ЗНО», а не просто написати як-небудь. Головне тут – мотивація та засвоєння матеріалу. І тоді все буде супер!»

Які поради у підготовці до ЗНО можеш дати?

  1. Не слухай слів на кшталт «Ти не здаси ЗНО», «Ти дурень», «Ти маєш боятися ЗНО» і «ЗНО вирішує твою майбутню долю». Це все нісенітниця. Якщо ти будеш дозволяти собі сприймати ці вирази близько до серця, тоді ти справді напишеш екзамени погано. Краще кажи собі: «У мене все вийде».
  2. Не засиджуйся за підготовкою до ЗНО до ночі. Не забувай, що ти теж людина і що тобі потрібен відпочинок. Хоча зараз і карантин, але якщо є можливість, то піди на прогулянку, подивись фільм або прочитай якусь книжку (якщо ти фанат української літератури – то ти «вб’єш двох зайців одним пострілом»).
  3. Для зручності можеш завантажити додатки для підготовки до ЗНО або роздрукувати тести минулих років. Це буде великим плюсом у підготовці і заодно допоможе тобі знайти прогалини у знаннях та виправити їх.
  4. Знайди, з ким ти можеш поговорити на теми щодо ЗНО. Наприклад, ми з однокласником постійно обговорюємо історичні події в Україні або персонажів твору з української літератури. Зроби те саме. Це допоможе обом: тобі і другові.
  5. Достатньо спи і харчуйся. На мою думку, це важлива порада. Якщо ти будеш недостатньо їсти або спати, то тобі буде важче готуватися.
  6. Знайди безкоштовні онлайн-курси з підготовки до ЗНО. Я би порадив платформи, як-от EdEra та «НаУрок». Вони допоможуть тобі підготувати себе не гірше за репетитора».

Михайло Курдюмов, одинадцятикласник Багатопрофільної гімназії Покровської міської ради

mykhailoЯким є твій розпорядок дня на карантині?

«Полюбляю канікули і карантини за те, що можна змінювати свій графік. Особисто для мене ніч є ідеальним часом для праці та навчання, тому за навчання я сідаю о 21:00. Прокидаюсь о 10:00 – 11:00. Далі навчання із сестрою, спілкування з друзями, відпочинок. Інколи сон з 18:00 до 21:00».

Як ти готуєшся до ЗНО? Скільки часу ти приділяєш на підготовку?

«Не більше ніж коли навчався у школі. Це 4 – 5 годин загалом. 2 – 3 години на домашнє завдання і 2 – 3 години на один предмет ЗНО. Я складатиму ЗНО з математики, української мови і літератури, англійської та географії. Поки що займаюся за посібниками, курси ще не спробував, можливо, знайду їх трохи пізніше».

Чи складно тобі навчатися самостійно? Які поради можеш дати щодо підготовки до ЗНО?

«Навчатися самостійно мені нескладно, проте результати покажуть, наскільки це буде ефективно. Особисто для мене єдиний дієвий лайфхак – це прибрати на робочому місці та зробити його максимально зручним».

Христина Дмитришин, фіналістка програми за обміном майбутніх лідерів FLEX

khrystynaРозкажи, як проходить дистанційне навчання у твоїй американській школі?

«Я вже восьмий місяць живу і навчаюся в США. Одразу після повернення додому наприкінці травня я закінчуватиму 11 клас екстерном і планую складати ЗНО другою сесією, до якої наполегливо і вперто готуюся.

Карантин не оминув і мою американську школу, тому планую використати цей час як можливість посиленої підготовки, оскільки дистанційного навчання у нас немає. Тобто зараз я вільна від будь-яких домашніх завдань чи шкільних уроків».

Як ти готуєшся до ЗНО? Які предмети будеш складати?

«На ЗНО планую складати три предмети: історію України, українську мову і літературу та англійську мову. Підготовка з англійської проходить найкраще, адже я живу в мовному середовищі, читаю книжки англійською і проходжу тести попередніх років. Історію України намагалася вивчити самостійно, але через американську школу, спорт і волонтерські обов’язки студента за обміном не виходило так добре, як хотілося б. Справжньою знахідкою для мене стали приватні курси, на які я натрапила в соціальній мережі Instagram. Літературу, звісно, читаю сама, повторюю винятки у правилах української мови та підписуюсь на канали з тестами в Telegram чи YouTube».

Скільки часу ти приділяєш підготовці до ЗНО? Чи складно тобі готуватися самостійно?

«Підготовці до ЗНО потрібно приділяти багато часу, але робити це треба розумно, не перевантажуючи себе. На мою думку, на вивчення кожного предмета в період карантину найкраще виділяти 1,5 – 2 години на день. І хоч уся ця ситуація з коронавірусом сумна, у всьому треба шукати плюси, адже нам, одинадцятикласникам, можна відпочити від тих шкільних предметів, що відвертають нашу увагу від ЗНО, адже зі слів моїх друзів, на дистанційному навчанні в Україні домашнього завдання набагато менше.

Бути в США і готуватися до ЗНО трохи складно, бо розумію, що всі однолітки мають уроки з репетиторами щонайменше тричі на тиждень. Але я вірю, що у мене вийде, тому не збираюся опускати руки».

Які поради у підготовці до ЗНО можеш дати?

«Я би порадила зареєструватися на безкоштовних курсах підготовки до ЗНО від Prometheus. Там і конспекти можна завантажити, і матеріал пояснюють детально. А ще – не забувати про десятки сторінок в Instagram, YouTube чи Telegram із тестами, конспектами і лайфхаками. Ну і якщо вже зовсім нудьга бере і хочеться переглянути улюблений серіал, то дивіться його англійською мовою».

Софія Король, одинадцятикласниця Новоселицької гімназії

sofiaЯким є твій розпорядок дня?

«Усе залежить від того, які завдання у мене будуть. Якщо за графіком о 10:00 треба виконати тест, то я прокидаюся о 8:00, щоб поснідати і зібратися. Коли не потрібно поспішати, то встаю о 9:00, роблю зарядку і сідаю за ноутбук. Виконую домашні завдання, готуюся до ЗНО і завершую все десь о 18:00. Потім виходжу на свіже повітря, готую вечерю, допомагаю з домашнім завданням молодшому брату, спілкуюся з друзями і лягаю спати».

Як проходить дистанційне навчання у твоїй школі під час карантину? Чи багато ти отримуєш домашнього завдання?

«Залежить від предмета. Якщо це важливий предмет, як-от українська мова, математика, історія чи англійська, викладачі нам готують лекції. Деякі з них ми опрацьовуємо самостійно. Якщо це мистецтво, біологія, то нам просто відправляють завдання, які треба виконати. З фізкультури вчитель нам висилає вправи. Ми маємо зняти відео, як їх виконуємо. Потім відправити його і в такий спосіб відзвітуватися.

Кількість завдання залежить від того, який обсяг нам потрібно вивчити. Якщо це українська мова, то ми вже пройшли всі теми і просто робимо тести, готуємся до ЗНО».

Як ти готуєшся до ЗНО? Які предмети будеш складати? Скільки часу виділяєш на підготовку?

«Я складатиму українську мову і літературу, історію та англійську. Для підготовки я зареєструвалася на курсах Prometheus з усіх трьох предметів. Не хочу шукати додаткові, щоб не розпилятися і сконцентруватися на чомусь одному. Раніше я ходила до репетиторів. Зараз вони «діджиталізувалися», і у нас відбуваються заняття в Zoom, Skype або в іншому додатку. Крім цього, я також користуюся картками для підготовки до історії, роблю роздруківки, які розвішані по кімнаті і на які постійно звертаєш увагу. Плюс я підписуюся на тематичні сторінки в Instagram і виконую завдання там.

Коли ходиш до школи, то доводиться відвідувати всі предмети, навіть не важливі тобі. Карантин допомагає підготуватися до ЗНО краще. Удома я можу робити те, що вважаю за потрібне. Наприклад, біологію можу прочитати за 15 хвилин і не витрачати на це весь урок. На карантині домашні завдання я роблю десь 2 години, а підготовка до ЗНО займає 5 годин».

Які поради у підготовці до ЗНО можеш дати?

«Не прокрастинувати. У мене часто так буває, що я беру телефон, щоб подивитися корисну інформацію, а потім мені приходить якесь сповіщення, і я відволікаюся. Дуже важливо вимикати всі сповіщення або блокувати їх, щоб концентрувати увагу на тому, що ти робиш зараз.

Правильно розподіляти свій час.

Достатньо рухатися. Якщо постійно тільки вирішувати тести, мозок закипає.

Окрім зубріння, потрібно шукати додаткові матеріали: карточки, відео. У такий спосіб чергувати методи запам’ятовування інформації. Переглядати матеріали, де ту саму тему розказують дві різні людини. Вони подають інформацію з різних ракурсів, і так ти її краще запам’ятовуєш.

Потрібно покласти всю літературу на одне видне місце, наприклад, на робочий стіл. Коли заходжу в кімнату, я бачу книжки і одразу починаю робити завдання. Якби вони були в шафі, я би навіть не починала займатися.

Наклеїти на видне місце календар із відліком часу, скільки залишилося до ЗНО. Кількість днів, яка постійно зменшується, буде тебе мотивувати. Коли ти бачиш, що до екзамену залишається менше ніж 100 днів, то починаєш тривожитися і щось робити».

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus