В активному пошуку: як знайти роботу

робоче місце

Час настав – ти вирішив знайти роботу. Щоб студенту зробити це правильно, варто знати, як скласти резюме і обрати правильне фото. Про все це добре відомо HR-менеджеру Маріанні Височанській.

Як шукати роботу

1. Визнач, ким хочеш працювати. Це нормально, якщо ти не бачиш себе в професії, з якої здобуваєш вищу освіту. HR-менеджери майже ніколи не запитують про диплом, а рядка про вищу освіту немає в анкеті. Хороший варіант – знайди людину-практика у сфері, де хочеш працювати. Розпитай про різноманітні нюанси, які виявляються лише під час роботи.

2. Проаналізуй вакансії. Ти визначився з бажаною роботою – тепер шукай вакансії. Це можна робити на сайтах для пошуку роботи – їх багато. Використовуй усі ресурси – так ти знайдеш більше варіантів.

Склади список вимог до вакансій, на які претендуєш. Якщо бракує певних навичок – здобудь їх (наприклад, віднови знання англійської чи навчися користуватися необхідним програмним забезпеченням).

3. Склади список компаній, де хотів би працювати (у межах міста чи країни). Подумай, з якої найнижчої ланки можна почати, щоб зрештою дорости до посади мрії. Якщо ти студент і ще й без досвіду, одразу керівником відділу не станеш: починай з меншого.

4. Стукай у всі двері. Складай і надсилай резюме (окреме для кожної компанії й посади). Якщо бажана вакансія вже зайнята – не поспішай засмучуватися. Це не вирок. Надішли HR-менеджеру лист про те, що мрієш у них працювати, але поки посада зайнята. Утім, коли вона звільниться, ти хотів би зайняти місце. Так ти запам’ятаєшся.

робоче місце (2)

Реклама

Провальні підходи до пошуку роботи

«Резюме – не головне». Насправді, головне, адже першочергово HR-менеджер знайомиться саме з ним. Подбай про якість резюме, ніколи не пиши: «Шукаю будь-яку роботу» чи «Шукаю будь-яку відповідальну роботу». Це показує, що ти не зацікавлений у конкретній посаді чи компанії. Обов’язково вказуй особисті риси: роботодавцю важливо розуміти, яка ти людина.

«Не буду вказувати номер мобільного телефону – це ж особиста інформація». Електронної пошти замало. Якщо HR-менеджера зацікавив кандидат, він обов’язково йому телефонує, адже це набагато швидше, ніж писати e-mail. Тому якщо до тебе немає змоги додзвонитися – втратив шанс.

«Вакансія сама мене знайде». Розміщуєш резюме на спеціалізованих сайтах, але не надсилаєш їх самостійно. Чекаєш, поки тобі зателефонують і запросять на співбесіду, або й одразу запропонують посаду.

Але такого не буде. Роботодавець чи HR-менеджер ніколи не шукають кандидатів на сайтах. На скриньку Uni Consulting щомісяця надходять листи від приблизно 600 кандидатів на одну вакансію. Є з кого вибирати.

«Пропонують тестове завдання – хочуть, щоб я безкоштовно виконав роботу». Насправді його мета – перевірити, чи тобі під силу завдання, які доведеться виконувати щодня. Напевно, тобі теж цікаво, чи відповідаєш вимогам і чи робота мрії не перетвориться на пекло.

«Випробувальний термін – це погано». Він необхідний і для компанії, і для працівника. Так з’являється можливість придивитися одне до одного. Ти зрозумієш, чи підходить тобі робота, чи впораєшся з обов’язками, чи складуться стосунки в колективі. Це вбереже від розчарування та швидкого звільнення.

робоче місце (2)

Що таке супровідний лист?

Це документ, який додають до резюме. Він повинен зацікавити роботодавця, переконати його прочитати резюме й обрати саме тебе. Супровідний лист не повинен бути великим – кілька абзаців цілком достатньо. Структура повинна виглядати так: п’ять причин, чому на посаду повинні взяти саме тебе, чому ти – «ідеальний кандидат».

Типові помилки в супровідному листі:

  • Безіменне звертання. «Шановний(а)». Коли листи починаються так, стає зрозуміло, що кандидат не зацікавлений у компанії – він навіть не дізнався, як звати HR-менеджера. Тому витрать кілька хвилин на пошуки імені людини, яка читатиме твій лист і резюме.
  • «Я хотів би влаштуватися на роботу в…» Це – вода. Супровідний лист повинен бути коротким, тому не витрачай знаки дарма. Перше ж речення має зацікавити HR-менеджера, а не змусити позіхати.
  • «Думаю, я ідеальний кандидат». Дієслова на кшталт «думаю», «вірю», «відчуваю» не вживають у бізнес-середовищі. Вони свідчать про невпевненість. Тому починай одразу з «я». І обов’язково аргументуй, чому ж ти «ідеальний».
  • «Я ефективний командний гравець». Це речення ні про що не каже – потрібні факти. Пиши про результати, яких досягнув на минулій посаді, наприклад: «Кількість читачів сайту зросла на 17%». Май на увазі, інформація не повинна дублювати ту, що вказана в резюме. І не вживай займенник «я» надто часто – це може здатися вихвалянням.
  • «Мені дуже подобається ваша компанія». Ніхто не любить підлабузників. До того ж, ця фраза порожня: краще написати, що ти поділяєш корпоративні цінності (попередньо дізнайся, які вони).

хлопець

Як писати резюме

Зазначай лише одну посаду, на яку претендуєш. Згадуй не тільки про середню та вищу освіту, а й про різноманітні тренінги, онлайн-курси, особисті досягнення.

Максимально заповнюй резюме: корисною виявиться навіть інформація, що ти був старостою. Це свідчить про лідерські риси. Якщо посада пов’язана з продажами, а ти допомагав мамі торгувати в крамниці – сміливо зазначай, адже це теж практика.

Обсяг резюме – одна сторінка А4. Дуже добре, якщо воно гарно оформлене а відформатоване.

Особливу увагу приділи фото у резюме. Не додавай: фото, де не видно обличчя, фото з паспорта, селфі в окулярах (новий антитренд), фото, зроблене в дзеркалі туалету.

Фото повинно бути: офіційним, якісним, передавати риси характеру (якщо ти весела людина – посміхайся). На світлині повинен бути лише ти, фото має запам’ятовуватися. Воно може бути зроблене й на природі.

Як пройти співбесіду?

  • Дізнайся про компанію все. Детально вивчи сайт: зверни увагу на особливості роботи, історію створення й цінності компанії, ім’я та прізвище HR-менеджера та роботодавця. Продумай свій кар’єрний ріст – які посади ти зможеш обіймати по мірі просування в компанії.
  • Склади список запитань. Зазвичай після співбесіди ти можеш поставити запитання. Не марнуй такий шанс, продемонструй активність і зацікавленість. Запитання можуть мати приблизно такий вигляд: «Які цілі стоять перед компанією в найближчому майбутньому?», «Чим ваша компанія відрізняється від конкурентів?»
  • Продумай мотивацію. На співбесіді завжди запитують про мотивацію й найгірший варіант відповіді – гроші. Їх можна заробити будь-де, тому говори про особисті перспективи, які відкриє робота в цій компанії.
  • Не питай про зарплатню. Зазвичай тебе запитують, скільки ти хочеш отримувати. Як правильно відповісти? Пошукай в Інтернеті, скільки пропонують за таку ж роботу в інших фірмах. Якщо ти студент, варто просити зарплатню, трохи нижчу від ринкової.

Бажаємо успіхів під час пошуку роботи! Знаєш ще лайфхаки? Пиши в коментарі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus