Чи є життя поза Інтернетом

Знімок екрана 2017-07-10 о 08.29.15

Якщо ти рефлекторно оновлюєш повідомлення в надії на нове листування, а перспектива залишитися без соціальних мереж здається нічним жахіттям, висновок простий: у тебе залежність. Але ми маємо ліки.

Facebook (Internet) Addiction Disorder – так закордонні психологи називають проблему ХХІ століття. На соціальні мережі вже припадає 28% часу, проведеного в Інтернеті, а користувачі віком від 15 до 19 років витрачають приблизно три години щодня у Facebook, Twitter, Instagram. І, що найтривожніше, приблизно 70% часу використання Інтернету жодним чином не пов’язані з роботою.

Дві третини респондентів заявили, що спілкуються в Інтернеті щодня, половина опитуваних зазначила, що відвідують соціальні мережі щоденно. Чверть підлітків щодня використовує принаймні два різних типи соціальних медіа. Науковці Чиказького університету дійшли висновку, що залежність від соціальних мереж може бути сильнішою, ніж пристрасть до цигарок і алкоголю.

Досліджуємо причини

Сьогодні потреба в соціалізації дещо трансформується: замість традиційних комунікацій люди віддають перевагу соціальним мережам. Публікація світлин, відгуки від інших користувачів (наприклад, лайки) створюють відчуття того, що все добре, викликають позитивні емоції. Це все спричинено природнім бажанням проявити себе та бути значущим у соціумі. Нам потрібна платформа для самовираження, і соціальні мережі ідеально виконують цю функцію.

Крім того, соціальні мережі допомагають знайти друзів. Відповідно до опитування, з 1000 підлітків 50% відповіли, що соціальні мережі допомогли налагодити дружні стосунки з іншими, рівно половина зазначила, що соціальне життя online дозволяє бути більш відкритим до спілкування та знайомств. Зрештою, це стає залежністю.

Знімок екрана 2017-07-10 о 08.28.13

Реклама

Діагностуємо симптоми

Варто замислитися, якщо ти:

 • постійно перевіряєш сповіщення та повідомлення через кілька хвилин. Дослідження показують, що 18% користувачам складно не оновлювати сторінку у Facebook протягом кількох годин. А 61% респондентів перевіряють стрічку новин принаймні раз на день;
 • припускаєш, що всі зрозуміють скорочення на зразок BRB («be right back»), CMI («cannot make it»);
 • використовуєш хештеги #про #все# що #тільки #можна;
 • проводиш більше 4 годин на день у соціальній мережі й при цьому ізолюєшся від реальності;
 • уранці перевіряєш соціальні мережі, а потім встаєш і виконуєш ранкові процедури. 28% користувачів iPhone оновлюють Twitter перед тим, як підвестися з ліжка;
 • забуваєш справжні імена друзів і звертаєшся до них на нік;
 • у будь-якому місці тиснеш «check in», щоб повідомити друзям, де ти;
 • нервуєшся чи панікуєш, коли з певних причин не можеш зайти на сторінку в соціальній мережі;
 • буває, хотів лише перевірити повідомлення, але не виходиш із мережі ось уже другу годину.

Якщо впізнав себе хоча б у кількох твердженнях, варто визнати, що ти дуже близький до залежності.

Як соціальні мережі шкодять здоров’ю

Змінюють структуру мозку

Китайські фахівці дослідили, що в людей, залежних від Інтернету, помітний ряд структурних і функціональних змін у частині головного мозку, що відповідає за когнітивний контроль і вміння ухвалювати рішення.

Шкодять зору

Ми постійно напружуємо очі перед екраном. Це може спричиняти частий головний біль, проблеми із зором.

Ноут

Негативно впливають на психічне здоров’я

Результати нещодавнього дослідження показали, що соціальна мережа, яка найбільш негативно впливає на психічне здоров’я молодих людей – Instagram. Це тому, що користувачі сфокусовані на візуальному сприйнятті інформації. Доведено, що світлини, розміщені в Instagram, можуть викликати тривожність, хвилювання та навіть комплекс неповноцінності. Більше про феномен Instagram можна прочитати тут.

Лікувальні заходи

Виявили – позбуваємося. Для цього:

 • Встановлюй обмеження. Використовуй соціальні мережі лише тоді, коли маєш перерву на роботі чи в університеті. Не будь online, доки не закінчиш завдання чи проект.
 • Зміни налаштування в телефоні. Щоб не відвертати свою увагу зайвий раз, вимкни функцію сповіщення та всі звукові сигнали. Таким чином спокуситися й прочитати повідомлення чи переглянути фото буде значно складніше.
 • Видали незнайомих людей зі списку друзів. Чим більше друзів у профілі, тим довша стрічка новин, а отже, ти витрачатимеш на її перегляд більше часу. Залиш у списку друзів лише тих, кого добре знаєш.
 • Обери одну соціальну мережу. Визнач, на яку соціальну мережу витрачаєш найбільше часу, залиш її та видали акаунти з усіх інших.
 • Зменшуй кількість опублікованих постів. Насолоджуйся миттю, а не процесом її фотографування й опису.
 • Знайди альтернативи. Склади список того, чим хочеш займатися, і чітко встанови часові межі. Спробуй зіставити їх із часом, витраченим на соціальні мережі. Твоя непродуктивність здивує.
 • Вийди з дому. Найпростіше, але найефективніше. Запроси друзів і весело проведи час у реальному світі.
 • Замість листування – телефонуй. Якщо довго чекаєш на важливе повідомлення, краще зателефонуй і негайно виріши справу.

Ну й наостанок: роби те, що подобається, а не те, що точно лайкнуть. Цінуй тих, хто тебе оточує, а не тих, хто тебе фоловить!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus