7 приводів згадати конституцію

Усі ми знаємо, що Конституція України має найвищу юридичну силу і все законодавство має їй відповідати. Дехто вважає, що це не живий інструмент, а запорошений звід правил. Якщо і тобі так здається, то ось 7 повсякденних ситуацій, які переконають тебе у зворотному.

#1 Ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством

001 (1) (1)Чим гарантовано? Статтею 19.

Як застосувати? Ця норма дає тобі право ставити багато запитань щоразу, коли від тебе вимагають певних дій, особливо якщо хтось із представників влади. Ти маєш право знати, чи ця вимога законна та чим вона регулюється, і лише після цього виконувати її чи ні. Наприклад, ніхто не має права вимагати від тебе показати вміст наплічника без вагомих підстав, як це люблять робити в українських магазинах.

#2 Кожному гарантується таємниця листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції

002 (1) (1)Чим гарантовано? Статтею 31.

Як застосувати? Деякі люди дуже люблять викладати приватне листування в публічний простір без дозволу. Звісно, інколи це може бути доволі невинно, наприклад, коли викладений шматок листування не містить приватної інформації. Та зазвичай ми пишемо іншим людям у надії, що це не потрапить у чужі руки. І конституція захищає наше право на це.

#3 Ніхто не може зазнавати втручання в особисте і сімейне життя, окрім випадків, передбачених конституцією

003 (1) (1)Чим гарантовано? Статтею 32.

Як застосувати? Українські працедавці мають звичку ставити під час співбесіди запитання, що мають мало спільного з професійними обов’язками. Наприклад, чи перебуваєш ти в стосунках, шлюбі, чи маєш дітей або ж коли плануєш їх завести. Та ці всі запитання ставити не мають права, адже це є втручанням в особисте та сімейне життя.

#4 Право громадян України на повернення на територію держави

004 (1) (1)Чим гарантовано? Статтею 33.

Як застосувати? Право на повернення відоме не лише Україні, але й міжнародному праву загалом. Для українських громадян воно означає головним чином те, що їм не можуть обмежити право на в’їзд до України. Тож, коли раптом це трапиться з тобою, сміливо посилайся на основний закон.

#5 Право на відпочинок від роботи

005 (1) (1)Чим гарантовано? Статтею 45.

Як застосувати? Серед усіх трудових прав це найприємніше, адже дбає про нашу можливість відірватись від роботи та відновити сили. Тим більше, у цього права є різні значення. З одного боку, воно гарантує можливість щодня виділяти до двох годин на обід як обов’язковий складник робочого дня. З іншого, це ще й гарантоване право на щорічну оплачувану відпустку, а також відпочинок у вихідні дні та державні свята.

#6 Право на професійну правничу допомогу

59-2Чим гарантовано? Статтею 59.

Як застосувати? В багатьох американських фільмах можна почути фразу: «Я не буду говорити без свого адвоката». Українська конституція не гарантує тобі можливість сказати цю фразу, але гарантує отримання правової допомоги. У цієї норми також багато значень. По-перше, ти можеш вільно обирати осіб, що будуть тебе представляти. По-друге, маєш право отримати безкоштовну правову допомогу. Щоправда, останній випадок регулюється вже спеціальним законом, але саме право гарантує конституція.

#7 Держава відповідає перед людиною за свою діяльність

007 (1) (1)Чим гарантовано? Статтею 3.

Як застосувати? Це означає, що держава відповідальна перед тобою та іншими людьми за свою діяльність. З одного боку, вона має всебічно забезпечувати твої права та сприяти цьому, а з іншого – утримуватися від порушення прав людини. Відповідальність держави можна розуміти як і те, що вона зобов’язується відшкодовувати збитки, які спричинили її представники. Саме ця норма дає тобі право критикувати державу за її діяльність та вимагати компенсації за порушення у сфері прав людини.

Ілюстратор Illustration by irynaglinjuk

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus