Зашквари квітня: гегемонія НПУ

npu (1)

Що поганого сталося в українських вишах за місяць

У квітні ми побачили завершення кар’єри ректорки Катерини Амосової, завершення існування студради НПУ й завершення незалежної роботи арт-простору SKLO – місяць великих звершень, що тут ще сказати.

Амосова не вічна

Історія з НМУ ім. Богомольця почалася ще взимку, коли студентка з Туркменістану Мукаддас Насирлаєва скоїла самогубство невдовзі після розмови з представниками адміністрації університету. Працівників закладу освіти звинувачували у вимаганні хабара, що й змусило дівчину прийняти фатальне для неї рішення.

На фоні розголосу цієї історії трапилася головна подія: ректорку Катерину Амосову відсторонили від посади. Привід – нескладений іспит «КРОК». 20 лютого в усіх медичних закладах України відбулося обов’язкове тестування студентів, що навчаються на стоматологів. Представники адміністрації НМУ ім. Богомольця не підписали документів з тестовим центром – студенти не змогли складати іспит.

Деякі студенти оголосили страйк на підтримку екс-ректора, проте пізніше інші студенти НМУ заявляли, що це не є волевиявленням усього університету, а замовною акцією.

Так чи інакше, суд скасував рішення про відсторонення Амосової, щоб не відбувся зрив навчального процесу. МОЗ подало апеляцію і виграло в цій справі: 6 березня ректорку знову відсторонили.

Після цього відбулася перевірка роботи Амосової на посаді. На підставі результатів від Державної аудиторської служби, Державної фінансової інспекції та Державної казначейської служби її діяльність визнали незадовільною аж за 12 пунктами.

Уже після цих ревізій відбулося засідання в МОН, на якому Амосову вирішили звільнити. Наказ підписали 30 березня, 16 квітня він набув чинності.

Реклама

Битва за самоврядування

Історія зі студрадою НПУ тривала довго, але фінал був швидким. Кілька постмайданівських років адміністрація ще так-сяк удавала, що шукає спільну мову, але цьогоріч ситуація набрала обертів: спочатку заборона проводити NPU fresher, потім відмова співпрацювати з легітимною головою студради Іриною Сокур.

Сокур перестали впускати на засідання вченої ради університету, натомість адміністрація скликала власних активістів, які утворили студентський парламент. У відповідь студенти провели акцію «Твій крок до освіти», на якій були присутні Міністр освіти і науки Лілія Гриневич та Президент України Петро Порошенко. Студентам вдалося домовитися про зустріч із міністром, а ректор Андрущенко привселюдно визнав Сокур легітимною.

Зустріч нічого не дала, а від адміністрації почастішали заклики до «перезавантаження ОСС». У квітні стало зрозуміло, до чого вели. За участю адміністрації НПУ були створені «оргкомітети», які скликали конференції студентів: на факультетах і загальноуніверситетські. Конференції на факультетах були лише для обраних, відбулися вони з численними порушеннями. Узагалі ця ситуація суперечить ЗУ «Про вищу освіту» (ст. 40, п. 8), тут ми вже детально пояснювали, чим саме.

Попри очевидну неправомірність, конференцію студентів університету таки скликали. Натомість члени студради та активісти провели акцію протесту «Я тобі не біомаса» в той самий день.

Результат вийшов очікуваним: адміністрація студентів не дослухалася, конференцію провели й навіть затвердили «Студентський парламент» як орган студентського самоврядування. У травні планують провести вибори до «СП», а студрада опиняється поза будь-якими процесами в НПУ.

Розбите SKLO

Арт-простір SKLO в НПУ ім. Драгоманова закрили. Ба більше, тепер там цензура.

Усе почалося з гендерного клубу: кілька місяців тому на організаторок напали, засідання регулярно зривали. Тоді вперше арт-простір закрили на певний час: під приводом «ремонту». Згодом його діяльність відновилася, але, як виявилося, ненадовго.

Організаторки гендерного клубу в квітні вирішили провести мистецьку виставку «Виховні акти», усі роботи були спрямовані проти цензури й насильства з боку праворадикалів. Планували, що виставка триватиме 2 тижні, але адміністрація вирішила закрити її вже за 2 дні. Причина – «провокація для паплюження іміджу університету».

Згодом сам арт-простір закрили, студентку-кураторку Вікторію Шеховцову звільнили. Тепер на посаду куратора студентського арт-простору планують призначати викладача. Як наслідок, SKLO втрачає незалежність і величезну кількість заходів, натомість з’являється цензура та контроль адміністрації. Ось така історія.

Фото: соцмережі.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus