Як закрити ФОП

онлайн-курси вересня

Процедура ліквідації фізичної особи-підприємця

Якось довелося почути таку фразу: «Перш ніж кудись зайти, спершу дізнайся, як звідти вийти». Слушне зауваження, адже таким чином можна уникнути багатьох проблем, особливо у сфері закону: незнання не звільняє від відповідальності.

Нещодавно ми вже розповідали, як відкрити ФОП: це зовсім не важко. Так, дійсно круто мати офіційний статус підприємця й працювати на себе, але тут є й свої ризики, які можуть призвести до припинення такої діяльності. На жаль, ліквідувати фізичну особу-підприємця значно складніше, ніж розпочати власну справу. Розповідаємо, що робити, коли ведення власної справи й постійний контроль над своєчасним заповненням звітів і сплатою податків – не те, чого ти очікував(-ла).

Чому зникають ФОП

Перш ніж підійти до процедури закриття ФОП, розберемо можливі причини такого кроку:

  • Рішення фізичної особи-підприємця про припинення підприємницької діяльності. Найпростіший і найнудніший варіант: ти розумієш, що підприємницька діяльність не для тебе, але відчуваєш вдячність за цікавий досвід.
  • Смерть фізичної особи-підприємця. Найсумніша причина ліквідації, але, на жаль, і таке буває.
  • Постанова суду про оголошення фізичної особи померлою або визнання безвісно відсутньою. Не менш сумний випадок, але подібне відбувається рідко.
  • Постанова суду про визнання фізичної особи-підприємця недієздатною або обмеження її цивільної дієздатності. Таке рішення можуть прийняти в результаті стійкого хронічного психічного розладу, який негативно впливає на усвідомлення дій, у випадку зловживання спиртним, наркотиками та іншими речовинами.
  • Постанова суду про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця. Підставою для такого рішення може бути банкрутство.

Сподіваємося, ти просто не впорався з ризиками, які супроводжують ведення власної справи. Хай там як, та на тебе чекає «весела» процедура ліквідації. Так, для цього потрібно взаємодіяти з державними органами. Без потрібних знань ця взаємодія може бути дуже неприємною й марудною, тому озброймося ними.

Реклама

Нарешті все стало набагато простіше

Ліквідація ФОП починається із заяви до держреєстратора про припинення підприємницької діяльності. Бюрократичною мовою цей документ називається «Форма 12». Цю заяву заповнювати нескладно: потрібно лише вписати паспортні дані й реєстраційний номер облікової картки платника податків. Крім того, варто вказати, яким способом хочеш отримати виписку. Не забудь принести із собою оригінал паспорта: для цієї справи він потрібен. За три дні ти отримаєш виписку про припинення підприємницької діяльності.

documents (1)Також не забудь сплатити ЄСВ і єдиний податок за місяць, у межах якого була подана заява про припинення держреєстрації.

Раніше процедура ліквідації ФОП тривала щонайменше два місяці, та наразі вже не потрібно стояти в чергах до податкової та пенсійного фонду, щоб отримати довідки про відсутність заборгованості. Тепер це все за тебе зробить держава.

Не розслабляйся: ліквідація – це ще не кінець

Здається, що підприємницька діяльність завершена і вже можна розслабитися, назавжди забути про відсотки з прибутку і йти на нормальну роботу. Втім, не поспішай: вийти з великого офіційного бізнесу майже так само легко, як і з італійської мафії. Ліквідація ФОП привертає увагу податкової та пенсійного фонду, і вони не відчепляться, поки ти не покажеш їм усю потрібну звітність.

Раніше доводилося подавати річні звіти – тепер усе буде простіше: треба подати позаплановий звіт. Хоч і небажано стояти над душею в працівників наших державних органів, але не лінуйся й не соромся: постій. Ти ж хочеш, щоб усе було швидко, просто й без помилок.

Ну, нарешті, кінець…

Ти побував – не побоюся цього слова – у пригоді й гідно впорався з усіма випробуваннями. Тепер ти маєш доказ істинної крутизни, але не забудь закрити рахунок у банку. Так, ви з ним пережили безліч пригод, і тобі боляче його відпускати, але ти більше не ФОП. Тож відпусти його: так буде краще для вас обох.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus