Як закрити ФОП

онлайн-курси вересня

Процедура ліквідації фізичної особи-підприємця

«Перш ніж кудись зайти, спершу дізнайся, як звідти вийти», – слушне зауваження, адже таким чином можна уникнути багатьох проблем, особливо у сфері закону: незнання не звільняє від відповідальності.

Нещодавно ми вже розповідали, як відкрити ФОП: це зовсім не важко. Так, дійсно круто мати офіційний статус підприємця і працювати на себе, але тут є й свої ризики, які можуть призвести до припинення такої діяльності. На жаль, ліквідувати фізичну особу-підприємця значно складніше, ніж розпочати власну справу. Розповідаємо, що робити, коли ведення власної справи й постійний контроль над своєчасним заповненням звітів і сплатою податків – це не те, чого ти очікував(-ла).

Чому зникають ФОП?

Перш ніж підійти до процедури закриття ФОП, розберемо можливі причини такого кроку.

  • Рішення фізичної особи-підприємця про припинення підприємницької діяльності. Найпростіший і найнудніший варіант: ти розумієш, що підприємницька діяльність не для тебе, але відчуваєш вдячність за цікавий досвід.
  • Смерть фізичної особи-підприємця. Найсумніша причина ліквідації, але, на жаль, і таке буває.
  • Постанова суду про оголошення фізичної особи померлою або визнання безвісно відсутньою. Не менш сумний випадок, але подібне відбувається рідко.
  • Постанова суду про визнання фізичної особи-підприємця недієздатною або обмеження її цивільної дієздатності. Таке рішення можуть ухвалити в результаті стійкого хронічного психічного розладу, який негативно впливає на усвідомлення дій, у випадку зловживання спиртним чи наркотиками.
  • Постанова суду про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця. Підставою для такого рішення може бути банкрутство.

documents (1)

Реклама

Як закрити ФОП?

Крок 1. Подай заяву до держреєстратора про припинення підприємницької діяльності. Бюрократичною мовою цей документ називається «форма 12». Її можна завантажити ось тут. Цю заяву заповнювати нескладно: потрібно лише вписати паспортні дані й реєстраційний номер облікової картки платника податків.

Документи подають у паперовому (особисто або представником) або в електронному вигляді (за наявності ЕЦП):

  • За допомогою порталу iGov на вкладці «Послуги бізнесу» – «Реєстраційні дані» – «Всі послуги». Далі шукай рядок «Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за її рішенням».
  • За допомогою порталу «Он-лайн будинок юстиції» в особистому кабінеті.

Протягом доби (або 2-4 днів, залежить від навантаження працівників), якщо наступний день після подання документів не вихідний і не свято, приймають рішення про припинення підприємницької діяльності ФОП і вносять дані до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. До речі, стан своєї заяви можна перевірити тут, просто ввівши ім’я підприємця та індивідуальний податковий номер.

Платника знімають з обліку після перевірки, остаточного розрахунку зі сплати єдиного внеску й закриття інтегрованих карток. Проводячи документальну перевірку, контролюючі органи можуть запитувати регістри, первинні бухгалтерські документи, податкову, фінансову й статистичну звітність. Після цього до реєстру страхувальників внесуть записи, у яких вказуватиметься дата й причина зняття з обліку платника єдиного внеску. Ці дані передають до державного реєстратора.

Крім того, варто вказати, яким способом ти хочеш отримати виписку. Не забудь принести із собою оригінал паспорта: для цієї справи він потрібен. Після цього ти отримаєш потрібну виписку.

Крок 2. Сплати ЄСВ і єдиний податок за місяць, у межах якого була подана заява про припинення держреєстрації.

Крок 3. Закрий банківські рахунки, які були приєднані до ФОП. Після того як державний реєстратор прийме рішення про припинення діяльності, потрібно буде звернутися до банку, де відкрито рахунки, для того щоб їх же закрити. Для цього в банку потрібно написати заяву про закриття рахунків. Заява обробляється, і після 30 днів рахунки в банку вважаються закритими.

Після цього, якщо всі картки платника податків закрито й ухвалено рішення про закриття підприємницької діяльності, платника знімають з обліку.

Ну все, тепер твоя підприємницька діяльність вважається остаточно завершеною.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus