Забув про час – вхопивсь за мить: як безболісно вирватися з тенет Instagram?

insta

Прокидаєшся і одразу береш до рук телефон, а ввечері довго не лягаєш спати, бо сидиш в Instagram? Гортаєш, лайкаєш, коментуєш, стрімиш, а тільки-но зробивши нове фото, хочеш відразу ж його опублікувати? Тоді обов’язково прочитай це. Тобі буде корисно дізнатися, чому так важливо вирватися з тенет Instagram і як зробити це безболісно.

Пригадалась мені одна історія. 1 червня минулого року відбувся масштабний сольний концерт співака Дмитра Монатика на НСК «Олімпійський» у Києві. Мою стрічку новин Instagram заполонили фото і відео з концерту, прямі включення, схвальні відгуки. Я замислилась і собі над крутістю побаченого і навіть почала шкодувати, що я не там. А потім – стоп, я ніколи особливо не любила творчість цього співака, а вже тим паче не хотіла потрапити на його концерт. Та й масштабні дійства взагалі зазвичай викликають у мене паніку і жахливу втому. Про що це я, і до чого тут Монатик? Річ у тім, що таким чином я мало не потрапила на уявний концерт у своїй вигаданій реальності, де мої бажання – зовсім не мої. Ідеться про результат тих самих навіювань переглядами. То настільки сильний вплив того, що ми щодня споглядаємо в Instagram, і до чого це нас змушує?

Саме там ми щодня спостерігаємо за чиїмсь життям. Це можуть бути незнайомі нам люди, проте гарні картинки, усміхнені обличчя і мотиваційні заклики. Одного разу я рандомно переслала своєму другові фото з однієї блогерської сторінки. На ньому були книжки, обсипані пелюстками квіток. У друга виникло запитання: «А оце справді хтось читає книжки отак, розсипавши навколо квіти?» Та навряд чи. Варто пам’ятати, що реальне блогерське життя трохи відрізняється від того, що показують нам. Та сам перегляд тієї «ідеальної віртуальності» спонукає нас до дій. Але яких? Зазвичай це стає першим кроком до власного «стрімінгу» особистого життя в Instagram та інших соцмережах. Усюди можна прочитати, як зробити свою сторінку цікавою, наповнити її, зробити якісні фото. Але ніхто чомусь не пише, як зупинитися.

Розпочнемо з того, у який момент просто «стрімлення» стає залежністю?

Ще 2011 року науковці з Університету Ноттінгема Дарія Кусс і Марк Гріффітс проаналізували 43 попередні дослідження залежності від соцмереж і дійшли висновку, що така залежність є психічним розладом і потребує професійної допомоги. Можна уявити, наскільки ситуація погіршилася за майже 10 років.

Публікація допису в будь-якій соціальній мережі приносить миттєве задоволення. Це подібно до з’їденої цукерки чи навіть викуреної цигарки (до цього прикладу повернемося згодом). І насправді важко безболісно це чимсь замінити. Проте немає нічого неможливого.

Що стосується саме Instagram, то дослідження свідчать, що це одна з найгірших соцмереж для психіки молоді. Часто здається, що їхнє життя виглядає сіро і нецікаво порівняно з іншими. Якщо ти відчуваєш втому від ідеальних картинок та усміхнених облич людей, у яких завжди все добре, тоді ось що. Для початку можна спробувати обмежити кількість підписок. Тобто прибрати звідти ті сторінки, які не несуть жодної корисної інформації (повір, серед твоїх підписок таких більше, ніж ти думаєш). Простеж за своїми відчуттями під час перегляду цих сторінок. Якщо це тебе не мотивує, не надихає, не приносить радості і жодної користі, сміливо натискай «відписатися». Усе, що ми дивимося в Instagram, програмує нас, і тільки нам самим вирішувати, на що саме.

Втеча від самотності

Дослідження, опубліковане в «Американському журналі превентивної медицини», у якому взяли участь 7 тисяч людей, показало, що ті, хто проводить багато часу в соціальних мережах, удвічі частіше почуваються соціально ізольованими. На думку дослідників, у таких людей соцмережі витісняють особисті стосунки і змушують їх почуватися самотньо. Який вихід? Спробуй позбутися самотності за живим спілкуванням (наприклад, за горнятком кави у компанії друга).

Реклама

Не заздри

Як свята заповідь, яка допоможе тобі утриматися від частих публікацій і позбавить бажання ділитися з підписниками кожною хвилиною свого життя. Саме заздрість – одна з причин публікувати щось цікаве (або й не дуже) знову і знову. Щоб не здатися гіршим(-ою), щоб не відставати від успіхів інших. Якщо відкинути заздрість, то можна просто порадіти за людину, яка запостила фото з подорожі (наприклад, до Кіпру), а не поспіхом планувати власну тільки тому, що ти побачив(-ла) фото у товаришки, а не тому, що того бажає твоя душа. Якщо ж позбутися заздрощів не виходить, повертаємось до поради № 1 – відписатися, відписатися, відписатися.

Усім нам треба подекуди трохи уваги, для цього зокрема й існують соціальні мережі. Але ж привернути до себе увагу можна й інакше.

Уяви, скільки можливостей для себе і свого розвитку ти втрачаєш, популяризуючи свою сторінку. ЇЇ, а не себе. Почни займатися чимсь новим, і твоє перше реальне досягнення принесе тобі в рази більше задоволення, ніж зібрані лайки. Так, це буде не одразу. Але нехай поки що миттєве задоволення від опублікованого допису замінить миттєва візуалізація тебе іншого(-ої) через певний час, тебе захопленого(-ої) чимсь цікавим. Хай це буде твоєю з’їденою цукеркою.

А як у тебе із… самооцінкою?

Розберись із самооцінкою. Психологи вже давно кажуть: якщо людина викладає в мережу занадто багато своїх фото, особливо однотипних і перенасичених фільтрами, найімовірніше, вона сумнівається в собі. Американські лікарі навіть розповіли про психічне захворювання, яке має назву «селфітіс» (selfitis) – це сильне бажання сфотографувати самого себе і викласти фото в соціальні мережі як спосіб заповнити комплекс заниженої самооцінки. Ба більше, існує навіть спеціальний тест, який визначає, чи в тебе, бува, немає цього психічного розладу. До речі, перевірити можна за посиланням.

Якщо в тебе все в порядку із самооцінкою, навряд чи буде потреба доводити оточенню, який(-а) ти особливий(-а), тим більше робити це, викладаючи фото 24/7.

Мудро розпоряджайся своїм часом

Так, щоб постити щось 24/7, потрібно мати багато вільного часу. І це чудово, коли ти його маєш. Тільки можна витрачати його на щось корисніше, аніж очікування лайків і схвальних відгуків. Поспостерігай за тим, скільки часу витрачаєш на Instagram. Якщо цифра тебе здивує, встанови часові обмеження. Відклади телефон на годину, дві, три – дай собі вказівку не брати його до рук. А в цей час можна зайнятися чимсь корисним. Це може бути будь-що: малювання, пазли, настільні ігри, приготування смачної вечері чи перегляд фільму з друзями. Якщо радикальніше, то допомогти можуть додатки Focus Booster, AntiSocial, Stay Focused, Timeout. Після певного часу вони блокують роботу вказаного додатку. Тобто можна встановити годину, і зайти в Instagram просто більше не буде змоги, як і запостити фото чи відео.

І наостанок, спробуй прожити декілька днів, не додаючи жодного посту в Instagram і не моніторячи стрічку новин. Спочатку буде важко, але потім ти зрозумієш, як це круто. Інформаційний детокс – це саме те, що потрібно абсолютно всім у наш час. Якщо цікаво, як справи у друзів, або є бажання поділитися чимсь своїм – зателефонуй або поклич на каву, візьми за звичку ділитися фото в особистих повідомленнях.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus