Студент-юрист – тобі сюди!

team

Якщо хочеш стати хорошим юристом, недостатньо зазубрювати конспекти й мати високі оцінки в дипломі: потрібно розвиватися поза університетом і застосовувати здобуті знання на практиці. Для цього існують мут-корти. Розповідаємо, що це, який мут-корт обрати та як долучитися.

Що таке мут-корт?

Мут-корт або судові дебати – це симулятор судового засідання. У змаганнях беруть участь команди студентів-правників різних університетів. Мут-корти проводяться з різних галузей та підгалузей права, поділяються на національні та міжнародні. Також існують мут-корти при університетах.

Завдання учасників мут-корту – написати меморандум до заздалегідь оприлюдненого кейсу. Зазвичай це гіпотетична справа, яка базується на актуальній правовій проблемі. Потім команди надсилають меморандум на перевірку організаторам. Обмежена кількість учасників переходить до усного етапу, де потрібно презентувати правову позицію перед судом. Оцінюють роботу адвокати, працівники прокуратури, професійні судді й представники юридичних фірм, які ще й залюбки діляться практичними порадами.

Реклама

Чому варто взяти участь?

Мета мут-корту – дати практичний досвід виступу на судовому засіданні, необхідний для майбутнього юриста. Це основна перевага будь-якого з них. Також розвивається критичне мислення й ораторські здібності, учасник вчиться глибоко досліджувати проблему та аргументувати власну позицію. Микита Буров, студент Національного університету «Одеська юридична академія» та учасник багатьох національних мут-кортів, розповідає: «Судові дебати мають багато переваг. Учасник вчиться правильно складати юридичні документи, глибше розуміє законодавство, здобуває досвід публічних виступів і заводить корисні знайомства».

Партнерами національних та міжнародних мут-кортів стають юридичні фірми. Вони зацікавлені в нових працівниках, тому найактивнішим учасникам пропонують стажування чи одразу роботу. Ольга Сидорчук, один з організаторів VIII Всеукраїнського турніру з класичних судових дебатів із земельного права, розповідає: «Цього року наші партнери, юридична фірма TOTUM LF, запропонували стажування з подальшим можливим працевлаштуванням двом учасникам команди Cosa Nostra».

робоче місцеЩастить і учасникам міжнародних турнірів. Команда студентів Національного університету «Києво-Могилянська академія» цього року перемогла в конкурсі Європейського суду з прав людини European Human Rights Moot Court Competition: вони обійшли команду з Кембриджського університету, яка посіла третє місце. Переможців нагородили стажуванням у Європейському суді з прав людини.

Як стати учасником?

Умови конкурсу визначає організаційний комітет, до складу якого входять студенти, професори, доценти й наукові співробітники. Вони приймають рішення щодо віку та кількості учасників команди. Часто в судових дебатах дозволяють брати участь із третього курсу, однак вік не настільки важливий. «На турнірах я зустрічав і першокурсників, які роблять перші кроки з вивчення основ права, але вже дивують ентузіазмом та амбітністю. Вік не перепона: головне мати бажання та бути готовим до колосальної роботи», – розповідає Микита Буров.

Відбір до національних та міжнародних мут-кортів відбувається в кілька етапів. Оргкомітет складає фабулу (виклад фактичних обставин справи), надсилає її зареєстрованим учасникам або публікує на офіційній сторінці. Учасники розробляють меморандум та надсилають його на перевірку організаторам. Останні обирають найсильніші команди, які візьмуть участь в усній частині.

Учасники деяких міжнародних мут-кортів спочатку проходять національний або регіональний відбори (у вигляді судових засідань). У регіональних відборах беруть участь команди з різних країн. Наприклад, регіональний раунд Price Media Law Moot Court Competition відбувся в Національному Університеті «Києво-Могилянська академія».

друзі

Скільки часу забирає підготовка?

Зазвичай підготовка до міжнародних судових дебатів триває довше, ніж до національних. «Кожен турнір має власні особливості й критерії оцінювання. Тривалість підготовки залежить від рівня знань з певної галузі права та процесу, проблематики кейсу, цілей учасника», – пояснює Микита Буров.

У національних мут-кортах командам дають близько місяця для написання меморандуму. Більше часу знадобиться учасникам міжнародних судових дебатів – від 4 до 6 місяців.

Ольга Боженко, учасниця Конкурсу з міжнародного права ім. Філіпа Джессопа, розповідає: «Підготовка забрала близько 8 місяців. Ми почали готуватися з вересня, щойно оприлюднили фабулу. До січня писали меморандум. Потім ще місяць безсонних ночей і довгих днів підготовки до усних раундів національного відбору. Загалом, підготовка не припиняється аж до останньої хвилини перед останнім виступом уже на міжнародному етапі».

Як готуватися?

Для початку розберися з правилами конкретного мут-корту, оскільки кожен з них має власну специфіку. Важливо заглибитися і в теоретичне вивчення галузі права – наскрізну тему судових дебатів. Також знайди й проаналізуй приклади меморандумів: це допоможе краще оформити аргументацію.

Щоб зрозуміти, яка атмосфера панує на судових дебатах, варто переглянути відеоматеріали відбору та фіналу конкурсів. Зазвичай вони доступні на офіційних сайтах мут-кортів та YouTube-каналах. Наприклад, на YouTube-каналі Harvard Law School можна передивитись фінальні раунди мут-кортів від 2013 року.

робоче місцеМіжнародні змагання вимагають особливої відповідальності й величезних зусиль. І тут важко обійтися без тренера. Його варто шукати серед досвідчених учасників мут-кортів, організаторів та суддів подібних конкурсів. Тобто це має бути людина, яка пройшла крізь вогонь і воду мут-корту і, певна річ, на його специфіці. «Без тренера цілком неможливо підготуватися. У нас їх було аж 5!» – ділиться Ольга Боженко. – «Також ми запрошували людей, дотичних до міжнародного права, щоб вони послухали та оцінили нашу роботу».

Скільки коштує участь?

Часто участь у судових дебатах на національному рівні безкоштовна. Юридичні фірми, які іноді виступають партнерами деяких мут-кортів, беруть на себе організаційні витрати. Якщо пощастить, то за перемогу можна ще й грошову винагороду отримати. Ольга Сидорчук розповідає: «З 2017 року юридична фірма TOTUM LF виступатиме нашим партнером. Тепер участь безкоштовна, а переможців нагороджуватимуть цінними призами. Цього року команда-переможець отримала 10 000 гривень, а за друге місце – 5 000 гривень».

Трохи інша ситуація з міжнародними судовими дебатами. Бюджет поїздки на конкурс ім. Філіпа Джессопа може скласти до 10 000 доларів. «Насправді це один з найпроблемніших моментів. За фінансування не відповідальний ніхто, а вартість поїздки завжди пристойна. Для гарного виступу потрібна присутність усієї команди й тренерів: у середньому це 5-8 осіб. Нам довелося звертатись і до юридичних фірм, і до різноманітних організацій, щоб отримати фінансування», – каже Ольга Боженко.

робоче місце

Які національні мут-корти існують?

Ділимося переліком спільнот, які організовують національні судові дебати. Слідкуй за їхніми новинами, щоб вчасно зареєструватись та взяти участь:

Всеукраїнські судові дебати з цивільного права та процесу імені Станіслава Дністрянського

Захід для студентів-правників, триває два дні. Команди повинні складатися з двох учасників, до фіналу виходять чотири з них.

Національні судові дебати з податкового права

Проводяться в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка для студентів 2-6 курсів. За правилами, команди мають складатися з 2-3 учасників. Після закінчення партнери мут-корту пропонують стажування в юридичних компаніях.

Турнір з цивільного права та процесу Pro et contra

Судові дебати, проходять в Одесі. Узяти участь можуть студенти-правники 2-6 курсів.

Турнір з класичних судових дебатів Ultima ratio

Змагання проводяться в три етапи: два відбіркові та один фінальний. Участь можуть брати студенти юридичних спеціальностей.

Всеукраїнський турнір із судових дебатів з екологічного права

Участь беруть студенти 1-6 курсів за напрямом підготовки «Правознавство» незалежно від форми навчання. Команди складаються з 2-3 осіб.

Національні судові дебати ЮФ КНУ

Facebook-спільнота, яка слідкує за національними судовими дебатами.

робоче місце

Які міжнародні мут-корти існують?

Кількість міжнародних мут-кортів вражає. Ми обрали найпопулярніші та найцікавіші:

Telders International Law Moot Court Competition (Нідерланди)

Змагання проводяться в травні. Участь для всієї команди коштує € 1 250.

EMC2 ELSA Moot Court Competition (Швейцарія)

Команди складаються з 2-4 студентів. Учасникам можуть запропонувати стажування в міжнародних компаніях. Вартість участі – € 250 за реєстрацію (з усієї команди), € 65/день з кожного учасника та € 75/день із тренера (покриває житло й харчування). Команди, які вийдуть до фіналу, що проводиться в Женеві, повинні сплатити € 700 за команду, а кожен тренер – ще € 150.

Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition (США)

Найбільший мут-корт у світі, у якому беруть участь команди з 87 країн. Наступні судові дебати відбудуться 1-7 квітня 2018 року. Вартість участі у 2018 році поки не опубліковано (слідкуй за сайтом), але варто пам’ятати, що ціни відрізняються залежно від країни.

European Human Rights Moot Court Competition (Франція)

Команда складається з 2-4 студентів. За реєстрацію нічого сплачувати не потрібно, однак вартість участі у фінальному раунді – € 250 на особу, що покриває витрати на проживання й харчування. Крім цього, кожен тренер команди має заплатити або € 500 (з проживанням), або € 100 (без проживання). Вартість не охоплює дорожніх витрат.

International Criminal Court Moot Court Competition (Нідерланди)

Мут-корт відбувається в травні й триває 6 днів. Вартість участі залежить від громадянства учасників. Для України це € 350: сума покриває зустріч учасників, три обіди й барбекю. У вартість не входять витрати на дорогу, візу й проживання.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus