Вигадати заново: якою має бути шкільна й університетська освіта XXI століття

pexels-mathias-pr-reding-4397200

Ми витрачаємо приблизно 15-17 років свого життя на школу й університет. Водночас багато важливих навичок і знань вони нам врешті не дають.

Якою має бути освіта, щоб вона максимально якісно готувала до реального життя? Пропонуємо тобі нашу версію 15 вмінь, найважливіших для сучасного покоління.

1. Розуміння себе: які у кожного з нас є сильні та слабкі сторони, як їх можна прокачувати, а які сфери краще не намагатися розвивати й одразу делегувати іншим.

Найкраще серед усього, що я зустрічала в цій темі, – це соціоніка. Особливо ось цей YouTube-канал. Переглянула за останній час уже половину всіх відео і не планую зупинятися. Дико цікаво!

2. Розуміння інших людей: які у нас бувають загальні якості і патерни мислення; чим ми можемо відрізнятися; як знаходити спільну мову з людьми, які мислять трохи інакше.

Тут абсолютним переворотом свідомості стала книжка «Карта культурних відмінностей» Ерін Мейер.

pexels-cottonbro-47786213. Реалістичне розуміння сучасного ринку праці та вміння розвиватися професійно: які взагалі є професії, які навички для них потрібні, який вигляд має типовий робочий день, як класно оформити своє резюме, як потрапити на перше стажування чи роботу, як правильно подати себе на співбесіді.

4. Soft skills: звичка вибачатися, коли зафакапив; попереджати про затримку, якщо провалюєш дедлайн; коректно вирішувати конфліктні ситуації.

5. Ментальне здоров’я і наші стосунки зі своїми емоціями. Найцікавіше для мене в цій темі – три подкасти: «Відповідь», W-Talk і «Простими словами». Краще за них – тільки регулярні особисті сесії з психотерапевтом.

6. Робота зі своїми переконаннями загалом: як зрозуміти, у що ти віриш про себе і в світі; наскільки ці переконання приносять тобі користь чи шкоду; як їх замінити на інші.

Тут для мене найпрекраснішим відкриттям цього жовтня стала схема-терапія. Я почала свій шлях в неї зі схемного опитувальника Янга і книги «Геть із замкнутого кола» Джеффрі Янга і Джанет Клоскі.

7. Фізичне здоров’я і сприйняття свого тіла: з якими захворюваннями ми можемо стикатися протягом життя, які базові знання важливо мати про них, що можна робити для профілактики, як навчитися більше любити й приймати своє тіло.

8. Фінансова грамотність: як планувати свій бюджет, як можна збільшувати свій дохід і що потрібно знати про інвестиції (якщо в цьому є потреба).

9. Уміння самостійно вчитися протягом усього життя: як організовувати процес своєї освіти після того, як закінчив(-ла) школу й універ; як розібратися, які навички варто розвивати і де знайти ці знання.

10. Діджитал: як подбати про свою інтернет-безпеку, що важливо знати про цифровий етикет, як будувати свій персональний бренд в соціальних мережах (якщо хочеться).

11. Уміння вирішувати життєво-бюрократично-побутові питання: за цей пункт начебто більше відповідає не школа-універ, а сім’я. Але ми з друзями не раз обговорювали, що все одно часто відчуваємо себе сліпими кошенятами в цій темі. Тому предмет під умовною назвою «Ти подорослішав, і що тепер узагалі робити?» був би дуже актуальним.

12. Різнобічні хобі: було б кльово, якби в школі чи універі ми могли потроху спробувати різні штуки – щоб зрозуміти, що подобається найбільше конкретно нам. Уявіть, що можна цілий рік ходити не на один і той самий гурток, а на різні: ліпку з глини, танці, вокал, теніс, йогу, бокс, плавання, малювання і так далі.

13. Екологічне спілкування в суспільстві загалом: усі базові принципи цивілізованого світу, які, на жаль, ще не очевидні для багатьох людей. Наприклад, чому не є нормальним агресивно нав’язувати іншим свої погляди і спосіб мислення, писати хейтерські коментарі незнайомим (та й знайомим, звичайно, теж) людям, багато очікувати від світу і майже нічого не віддавати натомість, жити в режимі постійної критики і пошуку нових ворогів, на яких можна вилити хвилю своєї агресії.

pexels-ekaterina-bolovtsova-4049876

14. Здоровий глузд у сприйнятті світу: чому не варто вірити всій інформації, яку можна знайти в медіа; чому краще обережно ставитися до нереалістично гарних картинок ідеального життя в соцмережах; чому не варто вірити в штуки типу «він став успішним, бо йому просто пощастило чи бо він має особливий талант від народження, і йому не треба сильно напружуватися».

15. Віра в себе: цей пункт максимально далекий від «серйозних знань», але це не робить його менш важливим. Кожен з нас може робити приголомшливі речі, коли відчуває підтримку. І коли відчуває, що для світу потрібні і цінні саме ті знання й якості, які є конкретно в нас.

Іноді одна проста фраза на кшталт «Ти такий молодець, я сильно тобою пишаюся! Продовжуй робити те, чим ти займаєшся, це круто!» – може стати вирішальною.

P.S. А що ти додаси до цього списку?

Перекладачка: Тетяна Борисович

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus