Яким буде новий навчальний рік у студентів та школярів?

Depositphotos_399404314_l-2015 (1)

ua.depositphotos.com / HayDmitriy

Вже завтра перше вересня. Зазвичай воно проходить традиційно: для школярів – урочиста лінійка і вступний урок, для студентів – пари і новий розклад. У зв’язку з пандемією коронавірусу цього року початок навчального року буде іншим. На учасників освітнього процесу чекають обмеження та протиепідеміологічні заходи. Якими вони будуть, розповідаємо у статті.

Навчання у школах

Чи у всіх школах навчання почнеться 1 вересня?

Організація освітнього процесу буде залежати від ситуації та зони, у якій знаходиться школа. З 1 вересня школи всіх карантинних зон, окрім червоної, запрацюють у звичайному режимі з дотриманням соціальної дистанції та гігієни.

В школі потрібно буде ходити лише в масці?

Захисну маску або респіратор обов’язково потрібно одягати при вході до закладу освіти та під час пересування приміщеннями. Під час занять маски і респіратори можна не використовувати. Водночас для учнів 1-4 класів вхід до закладу та пересування приміщеннями можливі без маски або респіратора.

Чи будуть міряти температуру на вході до школи?

Для учнів термометрія не є обов’язковою. Її перевірятимуть у персоналу закладу. Якщо у співробітника(-ці) температура буде вищою за 37,2 або будуть виявлені ознаки гострого респіраторного захворювання, його або її не допускатимуть до закладу.

Якими будуть вимоги до працівників закладу освіти та батьків?

Працівників мають забезпечити захисними масками із розрахунку: 1 маска на 3 робочі години. В регіонах із «помаранчевим» рівнем епідемічної небезпеки педагогам під час занять рекомендується використовувати захисні щитки.
Вхід до школи батькам або супроводжувальним особам буде заборонено, окрім супроводу осіб з інвалідністю.

Які дії будуть вчинятися, якщо в учня виявлені ознаки респіраторної хвороби?

Перед початком занять педагоги мають опитувати учнів щодо самопочуття та наявності симптомів COVID-19. Якщо виявлено ознаки респіраторної хвороби, учень має бути тимчасово ізольований у спеціальному приміщенні закладу. Після цього про випадок інформують батьків або законних представників, і буде прийматися рішення про направлення дитини до закладу охорони здоров’я.

У разі підтвердження хвороби COVID-19 в одного зі школярів, всі інші учні відповідного класу або групи повинні піти на самоізоляцію.

Якими будуть обмеження щодо пересування по школі?

Керівник закладу має розробити маршрути та графік допуску учнів до школи так, щоб уникнути скупчень людей. Пересування учнів між кабінетами і аудиторіями мають бути мінімізовані. Зокрема, впродовж дня можна проводити заняття одного і того ж класу або групи в одній аудиторії чи кабінеті, застосовувати модульний підхід для вивчення дисциплін, передбачити у розкладі можливість визначати різний час початку та закінчення занять для різних класів та груп. За можливості МОН рекомендує проводити заняття на відкритому повітрі.

Чи будуть проводитися наради, лінійки?

Масові заходи (наради, збори) у закритих приміщення будуть обмежені, крім необхідних для функціонування закладів – педагогічних нарад, засідань ректоратів, конкурсних комісій, конференцій трудового колективу тощо.

Якими є вимоги щодо перевезення дітей та працівників закладу у шкільному транспорті?

Вхід до салону автотранспорту буде здійснюватися за наявності захисної маски/респіратора. Кількість пасажирів не має перевищувати кількість місць для сидіння.

Водії мають бути забезпечені масками/респіраторами та антисептиками для рук. Їхній стан здоров’я будуть щоденно контролювати перевізники та не допускати до роботи працівників з ознаками гострої респіраторної хвороби і температурою вище 37,2. Салон транспорту будуть дезінфікувати в кінці робочої зміни.

Яким чином можна буде харчуватися в їдальнях?

Харчування буде здійснюватися за графіком. При вході до їдальні будуть встановлені дезінфектори з розчином для обробки рук. Працівники їдальні працюватимуть в захисних масках та гумових рукавичках. Готові страви та столові прибори видаватимуться в індивідуальній упаковці. Під час харчування відстань між столами повинна складати не менше ніж 1,5 м, а за одним столом має знаходитись не більше 4 осіб. У разі неможливості забезпечити дітей гарячим харчуванням необхідно організувати харчування шляхом роздачі попередньо фасованої харчової продукції.

Під час карантину забороняється харчування за типом «шведського столу» і самообслуговування, а також робота питних фонтанчиків.

Антисептики на вході, окремі контейнери для використаних масок, режим провітрювання, які ще вимоги представив МОЗ для закладів освіти?

У закладах освіти мають бути:

 • місця для обробки рук антисептиками на всіх входах до закладу, які позначені яскравими вказівниками та інструкціями про правила дезінфекції рук;
 • рідке мило і паперові рушники або електросушарки для рук в санітарних кімнатах;
 • окремі контейнери з кришками для використаних масок і рукавичок біля входу в заклад, у коридорах та санвузлах;
 • обладнані медичні пункти необхідними засобами – безконтактними термометрами, антисептиками, засобами індивідуального захисту тощо;
 • розміщені плакати, банери про респіраторну гігієну та етикет кашлю;
 • створені можливості для організованого руху закладом – запасні виходи, розмітка на підлозі, зони переміщення для різних вікових категорій учнів;
 • очищені та дезинфіковані поверхні, дверні ручки, столи, місця для сидіння, перила тощо після занять в кінці робочого дня;
 • здійснюватися провітрювання впродовж не менш ніж 10 хвилин після кожного заняття.

Що буде з розважальними заходами, чи будуть проводитися шкільні вечірки та працювати гуртки, секції?

У період пандемії МОН рекомендує уникати організації видів діяльності, які вимагають безпосередньо фізичного контакту між учнями. Варто мінімізувати кількість комунікаційних вправ, групових ігор, шо передбачають тактильний контакт. Ранкові зустрічі потрібно проводити з дотриманням дистанції, бажано на свіжому повітрі. Робота секцій, гуртків, клубів, культурно-освітніх об’єднань на базі закладу освітів буде здійснюватися відповідно до Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідеміологічних заходів.

У якому разі буде запроваджуватися дистанційне навчання?

Якщо школа знаходиться у червоній карантинній зоні, навчання там буде відбуватися дистанційно щонайменше до нового розподілу 6 вересня. На сьогодні у червоній зоні опинилися 14 районів і міст.

Реклама

Навчання у закладах вищої та фахової передвищої освіти

Коли почнеться новий навчальний рік у студентів ЗВО та профтехів?

Керівники закладів вищої та фахової передвищої освіти самостійно приймають рішення щодо графіку освітнього процесу, зокрема початку навчального року з урахуванням регіону, показників захворюваності, забезпечення протиепідемічних заходів.

У разі сприятливої ситуації МОН рекомендує розпочати 2020/2021 навчальний рік за наступним розкладом:

 • з 7 по 15 вересня 2020 року – для студентів, які зараховані до закладів вищої та фахової передвищої освіти в 2020 році на основі повної загальної (профільної) середньої освіти;
 • з 1 вересня 2020 року – для студентів, які зараховані до закладів фахової передвищої освіти в 2020 році на основі базової середньої освіти;
 • не пізніше 1 вересня 2020 року – для студентів старших курсів закладів вищої та фахової передвищої освіти за умови сприятливої епідемічної ситуації.

Якими є обмеження роботи закладів вищої та передвищої освіти залежно від карантинних зон?

На території регіону з «помаранчевим» рівнем епідемічної небезпеки заборонено відвідування закладів вищої та фахової передвищої освіти групами кількістю більше ніж 20 осіб. Не дозволяється відвідування вишів на території регіону, в якому встановлено «червоний» рівень.

Яких правил мають дотримуватися студенти в умовах карантину?

Студенти мають дотримуватися маскового режиму та соціальної дистанції, систематично мити руки з милом і обробляти їх антисептиками. При вході їм будуть вимірювати температуру.

Як будуть працювати гуртожитки в умовах карантину?

Кожного дня у мешканців та працівників гуртожитку будуть перевіряти температуру. У приміщеннях загального користування буде нанесене тимчасове маркування з дистанцією 1,5 метра. Перебувати там можна лише у масках або респіраторах.

Студенти та працівники мають дотримуватися санітарних вимог і уникати контакту з особами, які мають ознаки респіраторних захворювань.

У місцях скупчень проживаючих буде здійснюватися вологе прибирання. Для персоналу має бути встановлений червоний захисний екран на робочому місці. Якщо це неможливо, працівники повинні використовувати захисні щитки або окуляри.

Гуртожитки (студмістечки) мають бути обладнані ізоляторами для розміщення хворих, які не потребують госпіталізації, контактних осіб та осіб, що мають перебувати на самоізоляції.

Якими будуть особливості побудови освітнього процесу у закладах фахової передвищої освіти?

Заступник Міністра освіти і науки Андрій Вітренко заявив, що рішення про роботу профтехів приймають місцеві управлінці відповідно до рекомендацій МОН. Далі керівники профтехів адаптують графік освітнього процесу, видають відповідні накази та, за потреби, коригують навчальні плани. Наприклад, для проведення теоретичних занять у «помаранчевій» або «жовтій» зонах. МОН рекомендує застосовувати змішане навчання, ділити групи на підгрупи, одна з яких слухатиме урок онлайн. Що ж стосується виробничого навчання та практики, то їх краще спланувати за окремим графіком і погодити із роботодавцями.

Заклади профосвіти зможуть змінювати режим роботи для того, щоб учні та працівники менше контактували один з одним. Крім того, для них проводитимуть щоденний температурний скринінг. Під час перебування у закладі навчальні приміщення будуть регулярно провітрювати та дотримуватися у них належних санітарних норм.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus