Яких глобальних змін нам очікувати після пандемії

pexels-norma-mortenson-4393248

Пандемія змінює наше життя. Подорожі і посиденьки у великих компаніях стали рідкістю, а от локдауни — цілком звичними. Годі й казати про дезінфектори та маски, без яких уже не вийдеш з дому.
Усе це дрібниці порівняно з глобальними довгостроковими наслідками пандемії для суспільства. Розповідаємо, які фундаментальні зміни відбуваються вже сьогодні і що нас чекає у найближчому майбутньому.

Цифрова трансформація

З технічного погляду відбулося вимушене, майже примусове освоєння мільйонами людей у всьому світі цифрових технологій, подолання «цифрового бар’єру» одним стрибком.

Найбільше цифрова трансформація вплинула на бізнес: ті, хто зміг перелаштуватися, вижили. Ті, що вже були в «діджитал», подвоїли чи потроїли свої прибутки.

Люди відчули вплив технологій у побуті: почали купувати онлайн, розплачуватися картками, користуватися доставкою та дистанційними послугами.

Варто лише один раз спробувати замовити таксі в додатку, доставку з супермаркету чи ресторану, провести урок чи робочий дзвінок у Zoom, заплатити штраф через онлайн-банкінг чи записатися на прийом до лікаря онлайн — і вона вже навряд чи повернеться у чергу у відділенні банку чи в реєстратурі поліклініки.

Реклама

Фінансова грамотність

Під час пандемії зросла фінансова грамотностість населення. Американське дослідження показало: чим краще людина розуміє процентні ставки, інфляцію, диверсифікацію ризиків та інші фінансові концепції, тим менш матеріально вразливою вона буде під час серйозної економічної кризи.

Різке падіння реальних доходів призвело до того, що люди стали уважніше ставитися до своїх накопичень. Криза навчила нас менше витрачати і більш усвідомлено споживати, заощаджувати та інвестувати надлишки, формувати подушку безпеки на випадок скорочення доходів.

Дистанційна робота

Роботодавці і співробітники змогли освоїти «дистанційку», і далеко не всі тепер захочуть повертатися до традиційного формату роботи.

Згідно з дослідженням FlexJobs, понад 60% офісних працівників у США називають можливість працювати віддалено обов’язковою вимогою при виборі роботодавця. За даними HeadHunter, таку ж тенденцію спостерігають і в країнах СНД.

Причини у всіх різні, але переважна більшість працівників пояснюють це тим, що хочуть витрачати на роботу ті години, які оберуть самі. Щодо матеріальної вигоди, то на прикладі США розраховано, скільки економлять на їжі і паливі співробітники, що працюють віддалено: в середньому $ 444 на бензині і майже 50% витрат на обіди щорічно.

Після переведення частини співробітників на віддалену роботу за гнучким графіком у роботодавців зазвичай скорочуються невиробничі витрати — оренда офісів, парковка, покриття корпоративного харчування. На тлі скорочення витрат можуть вирости доходи.

Крім того, дослідження Fuze, проведене в 9 країнах, показало, що у 75% працівників години найбільш продуктивної роботи не вписуються в стандартні рамки з 9 до 18 годин. Гнучкий графік дозволяє вести справи у зручний час, в тому числі нічний. Тож можливо, найближчим часом ми побачимо справжню революцію в менеджменті.

Онлайн-освіта

Перевага дистанційної освіти насамперед у тому, що вона стирає будь-які географічні кордони. Перебуваючи вдома або в парку з ноутбуком, ми вивчаємо іноземні мови чи мови програмування, опановуємо йогу чи садівництво, вчимося вишивати і малювати, міняємо професію, отримуємо дипломи міжнародних вузів. Уже зараз можна вступити в іноземний університет, не переїжджаючи при цьому за кордон.

Усе це дає свободу вибору. Завдяки онлайну нам уже не потрібно витрачати місяці чи роки свого життя, щоб отримати певні навички або знання. Онлайн-формати дозволяють значно розширити спектр предметів, доступних для вивчення, а зміст курсів стає більш структурованим.

Так, наприкінці 2020 року корпорація Microsoft запустила безкоштовний онлайн-курс із цифрових навичок з метою прискорити процеси відновлення економіки після пандемії, щоб люди змогли знайти роботу. Курс зможуть пройти понад 25 млн осіб по всьому світу.

Житло

Наше житло також змінюється і стає більш комфортним і пристосованим для різних функцій. Ми почали проводити вдома більше часу і тепер наша оселя — це і місце роботи та навчання, і головне місце відпочинку, де ми маємо бути готові провести два тижні у випадку ізоляції.

Вимоги до житла виросли: тепер члени сім’ї не повинні заважати одне одному працювати, вчитися і займатися домашніми справами. Водночас не всі мають у розпорядженні великі площі і можливість перепланування, тож виходять із ситуації по-різному: зонують приміщення за допомогою декоративних перегородок, роблять шумоізоляцію, облаштовують робоче місце.

Більша увага до здоров’я

Ми почали більше дбати про своє здоров’я, цікавитися природою вірусів, особливостями їхнього поширення, профілактичними заходами і роботою імунітету.

А звичка користуватися антисептиком і триматися на відстані від тих, хто кашляє (та й від всіх інших, про всяк випадок) міцно увійде в наше життя.

Помітно виріс також суспільний інтерес до біології, генетики, медицини і фармацевтики.
Біотехнології — потенційно навіть більш впливова галузь, ніж IT, тим більше, що IT й саме підганяє розвиток біотехнологій. Кілька років увагу та зацікавленості (в тому числі й інвестиційної) до стартапів у цій сфері можуть докорінно змінити сучасну картину.

Тривожні розлади

Рік пандемії нас виснажив. Таке затяжне нервове виснаження може перейти в стан депресії, що сприяє виникненню суїцидальних думок, надмірному вживання алкоголю і наркотичних речовин.
Тому психіатри прогнозують збільшення числа психічних розладів і зростанню залежностей. Фахівці радять нам бути уважнішими до своїх друзів і близьких, особливо до тих, хто живе сам.

За час пандемії люди перестали відчувати, що вони самі обирають як їм жити, як піклуватися про себе і які заходи вживати. В результаті у багатьох сформувалося сильне почуття безсилля і втрати контролю над своїм життям.

Кінця пандемії поки не видно: ситуація вкрай нестабільна, і багато наслідків ще чекають нас попереду. Нині багато людей переживають складний період з погляду психологічної стабільності: хтось журиться за померлими близьким, хтось — переживає погіршення стану здоров’я, про втрату роботи.

Важко визначити, скільки часу займе реабілітація після такого стресу. Тож якщо відчуваєш, що не можеш самостійно впоратися зі своїми проблемами, не нехтуй допомогою професіонала і звертайся до психолога.

Культурний сплеск і попит на розваги

Мистецтво допомагає людській психіці адаптуватися до нової реальності, усвідомити і прожити свої емоції.

Зараз ми бачимо появу нових форматів, як-от концерти на даху чи віртуальні покази мод.
Під час пандемії багато людей оцінили можливість відвідувати виставки, опери та театри в режимі онлайн, що суттєво підвищило інтерес суспільства до мистецтва.

Сім’я знову в центрі уваги

У людей, які пройшли через часи коронавірусу посилиться почуття спільності, вважає німецький футуролог Горст Опашовські. Сім’ї стають більш згуртованими, більш уважними і толерантними один до одного. Ми відчули, яким хитким може бути наш добробут і більше уваги почали приділяти сім’ї — людям, за здоров’я яких ми переживаємо найбільше.

Загалом пандемія навчить нас, що криза, відчай і розгубленість у суспільстві можуть виникнути несподівано і різним чином торкнутися кожного.

Цей досвід покаже нам цінність стабільності і безпеки, ініціює пришвидшене освоєння нових навичок, спровокує переоцінку цінностей і запустить нові процеси, які вже неможливо буде зупинити і які дадуть довгостроковий результат.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus