Як зняти відео, яке лайкне навіть Ігор Крутий

фотоапарат

Сьогодні камера є чи не у кожного. Проте далеко не всі розуміють, що знімати відео – це перспективне хобі. А дарма. Хороший ролик може не тільки зібрати тисячі лайків у соцмережах, а й стати джерелом заробітку. Провідні телеканали часто показують у новинах сюжети, які зняли очевидці на свої мобільні телефони. Тепер не обов’язково бути досвідченим оператором, аби «твоє» показали по ТБ. Потрібно лише увімкнути «REC» та дотримуватися кількох правил.

Інтернет-простір заполонили вірусні коуби, вайни, звичайні відеоролики та короткометражні документальні фільми. Відео стає масовим і легкодоступним. Статистика YouTube доводить, що майбутнє – за відеосюжетами:

  • за останній рік кількість щоденних глядачів YouTube зросла на 40 %;
  • аудиторія YouTube – це майже третина всіх користувачів Інтернету;
  • щодня користувачі здійснюють мільярди переглядів відеосюжетів;
  • за останній рік глядачі почали витрачати на 60 % більше часу на перегляд відео, це найвищий показник зростання за останні два роки.

Мільярдною армією щоденних глядачів зараз майже нікого не здивуєш. А от мільйонний батальйон операторів, які створюють сюжети для YouTube, – це вже щось!

Станіслав Ясинський, журналіст «ТСН. Тиждень», розповів «Студвею», як треба знімати відеорепортажі, що межують із документалістикою, чому нахабність важливіша, ніж відеокамера, і навіщо ходити з героями сюжету по гриби?

фотограф

Підготовка

«Завдання сюжету − не тільки інформувати, а й розважати. Він має бути захопливим настільки, щоби глядачі забували сходити в туалет під час перегляду. Аби досягти такого результату, спершу треба попрацювати без камери.

1. Вибір теми

Оператор повинен бути знавцем своєї теми. Не вийде зняти хороше відео про подію, якщо ти дізнався про неї лише 10 секунд тому. Треба чітко й лаконічно описати зміст майбутнього сюжету. Як тільки оператор перейде від загального до індивідуального, знайде унікальну історію, його матеріал стане сенсацією.

2. Приготування фотокамери

Фотограф завжди зніме кращий сюжет, ніж відеоператор. А фотоапарат дасть більшу глибину картинки, ніж відеокамера. Документалістам варто забути про штатив. У людини немає внутрішнього фіксатора, її голова постійно рухається. Глядачу некомфортно дивитися на статичний кадр, він шукає «точки входу» – динаміки.

3. Вибір натури

Усі локації для знімань повинні лише підсилювати загальну картину сюжету. Оператор має уникати банальності й не забувати про простоту. Не варто нічого вигадувати – просто потрібно заздалегідь вивчати місцевість, шукати найкращі ракурси та досліджувати життя героїв.

Приклад із життя: матеріал про інструктора космічного корабля. Епізод перший – герой в інструкторському бюро, журналіст запитує його: «Які у вас ще є хобі?» Інструктор відповідає, що полюбляє збирати гриби. Епізод другий – усі їдуть за грибами. Під час прогулянки лісом інструктор ділиться досвідом керування космічним кораблем.

4. Завжди бути готовим

Фотоапарат треба постійно носити із собою. Зазвичай камера не надто велика (в порівнянні з відеотехнікою). Із фотокамерою можна не витрачати час, аби випросити дозвіл на зйомку. Просто набратися нахабності та знімати те, що треба.

5. Робота в часі та просторі

Налаштуйтеся на процес. Хороший оператор готовий прожити певний період часу разом зі своїм героєм. Знімати його тиждень, місяць, два. Передивлятися його старі фотографії, дитячі іграшки чи ювілейні сервізи. Робочий матеріал фільму – це сотні годин відео.

фото

Реклама

Зйомка

1. Навчитися знімати

Фотографія – це мистецтво, якому треба вчитися. Підіть на курси фотографії, дізнайтеся про особливості композиції, культуру зображення.

2. Забути про якість

Спершу розпочніть запис, а тоді виставляйте різкість і діафрагму. Цінна кожна хвилина. Про звук треба подбати заздалегідь. Ніхто не буде вчитися читати по губах, навіть якщо ви взяли інтерв’ю у живого Майкла Джексона. Тому придбайте зовнішній мікрофон на фотокамеру.

3. Не поспішати тиснути «викл»

Не поспішайте вимикати фотокамеру. Усе найцікавіше почнеться саме тоді, коли оператор натисне кнопку «викл». Просто подбайте, аби вам завжди вистачало пам’яті на фотоапараті. І будьте терплячими.

4. Слідкувати за ситуацією

Якщо чуєте звук вертольота, то ваша камера повинна повернутися на звук разом із вашою головою. Як одне ціле. Інтерв’ю можна дописати пізніше, а пілот додаткові маневри робити не буде.

5. Знімати «лайф»

Лайф – сюжет, який викликає бурхливі емоції та не вимагає текстового пояснення. Часто українські оператори знімають відео постфактум – у Єфремова поцілили цеглиною в голову. Лайф – це політ цеглини – вирішальний момент. Епізод повинен заворожувати.

фотоконкурс

Реалізація

1. Монтаж

Якщо щодня вчити по одній клавіші програми з монтування, то достатньо півроку, щоб оволодіти найбільш необхідними навичками. Головний спецефект – проста склейка. Розкладіть подію на монтажному столі, подивіться на неї по-новому, видаліть із сюжету зайве. Під час монтування ви будете переглядати своє відео десятки разів, і завжди знаходитимуться нові недоліки. Тому треба встановити дедлайн. Наприклад, за 10 днів створити цікавий, динамічний і зрозумілий фільм.

2. Презентація

Оператор сам повинен подбати про те, щоб його фільм побачили. Тому краще змонтувати хвилинний тизер із найкращих моментів вашого кіно. Не соромтеся поширювати ролик у соцмережах, серед друзів і конкурентів».

Фото: stock-up.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus