Без «ну» й «офігєть»: як заговорити чистою українською

ukrmova

Олександр Грехов / Леся Мазанік

«Ем», «типу», «хмм», «вибачте мене», «жесть», «оточуюче середовище», «багаточисельний», «якби», «нафіг», «випа́док». Звучить знайоме? Впевнена, що і ти не раз на важливих подіях видавав(-ла) численні «еее» замість змістовних фраз, червонів(-ла) і губився(-ла) ще більше.
Звісно, за словесне сміття ніхто не вбиває і не штрафує. І навіть бабусі на лавочках у дворі не дивитимуться з осудом і не пліткуватимуть за спиною. Проте є дві речі, які видають створюють перше враження: взуття і мова. Тож начищай до блиску туфлі і спілкуйся без слів-паразитів, сленгу і русизмів. Розповідаємо, як заговорити українською красиво і нарешті почуватися в будь-якій розмові вільно і без сорому.

«Говори»

Це головне правило для тих, хто мріє покращити українську мову, але при цьому продовжує використовувати інші. Якщо у повсякденному житті мовчати або спілкуватися російською, англійською чи малазійською, українська так і залишиться на рівні суржику та «в принципі я можу донести свою точку зору, але це неточно». Будь-яка мова – це постійна практика, тому для того, щоб не просто оволодіти нею, а по-справжньому заговорити чисто і без помилок, варто зробити українську своєю щоденністю. Говори з усіма: з друзями, з викладачами або колегами, з котом вдома та з самим собою в голові. Намагайся не перекладати, а власне думати українською.

schevchenko

Олександр Грехов. «Квантовий стрибок Шевченка»

Реклама

День в диктофоні

Перше, що потрібно зробити, якщо впевнено вирішив(-ла) зробити генеральне прибирання власної мови, – виявити своїх ворогів. Для цього вистачить одного-двох днів активного життя, записаного на диктофон. Таким чином, з величезного списку слів-паразитів та мовленнєвих змін, що існують у сучасному світі, ти зможеш почути саме свої недоліки. Після цього варто дібрати до цих фраз заміни.

Коли помилки будуть зрозумілими, можна спробувати згадати, звідки саме в твоїй мові могли з’явитися ці проблеми – можливо, це слово було трендом, або так прийнято говорити серед твого оточення, або це твій спосіб сховати хвилювання та надлишкову емоційність. Мова – вираження твого «я», тому, крім зовнішніх наслідків, доведеться розібратися і з іншими складнощами. Наприклад, дуже поширеним явищем є використання слів-паразитів при маленькому словниковому запасі або невмінні вгамувати свої переживання перед та під час відповідальних подій.

Метод батога й пряника

Коли проблеми визначені, прийшов час позбавлятися них. Спробуй говорити не так швидко і аналізувати свою мову або, якщо це викликає труднощі, продовжуй записувати на диктофон. За кожен день без слів-паразитів та жаргонних висловів дозволяй собі маленьку нагороду (можливо, це буде улюблена шоколадка або зайвий час на відпочинок). Відповідно, за невдачі – невеличке покарання (грошовий штраф, присідання й віджимання, додаткові справи по дому). Звісно, спочатку нічого не виходитиме, проте в якийсь момент «отримуватимеш пряник» все частіше й частіше.

Один день — одне слово

Здебільшого причиною негараздів у мові є маленький словниковий запас. Маючи геніальні ідеї, ти намагаєшся їх донести, проте не знаєш певного терміну – саме в цей момент народжується «ну», «ось», «коротше» і кальки з інших мов. Саме тому варто взяти за звичку щодня вивчати один новий вислів. В цілому для збагачення словникового запасу можна використовувати такі ресурси:

  • Додаток Р.І.Д. – це онлайн-гра. Щодня ти отримуєш три специфічних українських слова, які потім йдуть у твій словничок. За вивчені слова заробляєш бали й потім можеш купити інформацію з найбільш цікавих тобі категорій, наприклад, «Постаті», «Книги», «Події».
  • Проєкт «Мова – ДНК нації» – на цьому сервісі представлені картинки з прикладами на різноманітні правила і типові помилки у письмовому й усному мовленні.
  • Додаток Quizlet – це універсальний ресурс, який буде у нагоді не тільки для вивчення української мови, але й для будь-яких інших предметів. Все дуже просто: створюєш картки із складними для тебе висловами або шукаєш вже готові добірки та повторюєш їх кілька разів на день у запропонованій додатком формі.

lesya

Леся Мазанік. «Вісім подруг Лесі Українки»

Асоціативна павутина

Буває так, що дійсно вчиш щодня нові слова, виправляєш неправильне мовлення, але все одно врешті-решт забуваєш потрібний варіант. Для того, щоб позбутися цієї проблеми, слід створювати асоціативні ланцюжки. Крім цього, в YouTube ти можеш послухати реп з наголосів: варто передивитися це відео кілька разів – і нарешті зру́чний перетвориться на зручни́й, а укра́їнський – на украї́нський.

Асоціаціями можуть стати навіть певні рухи. Наприклад, ти намагаєшся замінити сленгове «пофіг» на літературне «все одно». Тоді останнє ти позначаєш помахом правої руки і щораз, коли хочеш сказати неправильне слово, але не можеш так швидко пригадати його еквівалент, виконуєш цей рух.

Роби паузи

Якщо відчуваєш, що ось-ось з рота вилетить чергове «хммм» і «ну», то краще промовчи, а можеш ще й зробити вдих-видих для впевненості. Твоя зупинка в мові виглядатиме набагато краще і природніше, ніж незрозумілі звуки й безглузді слова поміж важливих речень. Це ж правило стосується і будь-яких русизмів, кальок. Пауза стане прекрасною можливістю продумати подальшу мову і уникнути таких фраз.

Знайди поганий приклад

А тепер кілька слів про мотивацію. Цей спосіб пропонують іноді тим, хто прагне позбутися матів, але й у випадку із звичайними словами-паразитами й неправильними висловами це теж спрацює. Нам часто здається, що наші мовні проблеми нікого не дратують, а тому, якщо вже не вийшло відразу досягнути результату, то, може, ця справа і не варта тих зусиль. Послухай людину, в якої ці фрази, – це більша частина мови. Швидко стане зрозуміло, як важливо чітко, просто і без зайвих «типу того» доносити власну думку.

Чиста українська мова без словесного сміття не подарує успішності й багатства. І ти навіть можеш не стати тим героєм з американських фільмів, від промов якого завмирає натовп, а глядачі у екрана починають плакати. Проте якщо прибереш хоча б половину «ну» й «блін», то набагато швидше й якісніше донесеш свої думки до інших.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus