Як виростити авокадо, квіти та зелень у себе на балконі?

vadim-kaipov-tZE2tTDQ6Zo-unsplash

Пам’ятаєш, як в дитинстві навесні ми приїжджали до бабусі і разом щось садили: квасолю, насіння буряка, саджанці винограду, цибулини нарцисів?
Юля, Саша і Сафі згадують про це, вирощуючи рослини у себе на балконі. Садівництво допомагає їм «заземлитися» – відчути зв’язок зі світом природи.
Дівчата розповіли, як почали вирощувати рослини у квартирі і порадили, як кожен може почати це робити.

В яких умовах вирощувати рослини?

Горщики

Для вирощування розсади підійдуть невеликі ємності, наприклад, пластикові контейнери, паперові стаканчики або маленькі глиняні горщики.

Щоб не купувати спеціальні, можеш використати повторно контейнери з-під продуктів – головне, зробити в них дірочки на дні для зливу зайвої води.

Грунт

Земля для вирощування рослин повинна мати торф, перегній та компост. Для різних рослин потрібне конкретне співвідношення цих компонентів. Наприклад, помідорам потрібно мати землю, насичену на 30% торфом.

Більше про підготовку грунту для різних рослин читай за посиланням.

Температура та освітлення

Температура для більшості рослин підійде кімнатна – 20°С. Для квітів важливіше освітлення: якщо на балконі мало сонця, твої рослини можуть не прижитися і будуть слабкими.

Щоб уникнути цього, купи лампи денного світла: вони майже не нагріваються та не нашкодять рослинам.

Реклама

Що можна вирощувати на балконі?

Квіти

На закритих теплих балконах можна висаджувати цибулинні крокуси, нарциси і тюльпани.

Якщо у тебе відкритий балкон, варто звернути увагу на його розташування: північ чи південь, захід чи схід. Це важливо для вибору розсади та самої культури.

Про те, які рослини підходять для різних балконів читай за посиланням.

Зелень

На балконі можна садити окріп, петрушку, салат, руколу, м’яту, шпинат, базилік.

Овочі

На балконі в домашніх умовах можна вирощувтаи помідори, огірки, баклажани. У квітні можна сіяти редиску. Вона холодостійка, але на ніч краще її накривати поліетиленовою плівкою.

Авокадо

Авокадо невибагливий до температури та освітлення, тому його можна посадити у себе на підвіконні із кісточки спілого плоду.

Існує два способи вирощування авокадо: посадити кісточку в грунт або нижню частину кісточки помістити у воду і садити після того, як з’являться корені. Другий метод підійде для новачків.

Мікрогрін

Мікрогрін – це повноцінні рослини з листям, які виростають на сьомий чи двадцять перший день залежно від виду й потреб.

Мікрогрін – їстівний: його можна додавати у смузі, салати, сендвічі. За смаком мікрозелень нагадує редиску чи капусту.

Головні умови для вирощування мікрозелені – хороший грунт та якісне насіння.

Що зазвичай садиш у себе на балконі?

Сафі Абдурахманова: Авокадо, редиску, декоративні перчики гострі, томати чері, будь-які квіти, петрушку, базилік, розмарин, нещодавно навіть кипариси посадила. Це робити не складно, головне піклуватись і любити.

MyCollages (18)

Сафі Абдурахманова

Юля Литвинчук: Щовесни сію в горщики шпинат і базилік, якісь простенькі польові квіти, а цієї весни серед них є сальвії.

На підвіконнях зараз у мене 6 маленьких горщиків з базиліком, три ящики з сальвіями, 4 маленьких горщиків з сукулентами і вазони, більшості назв яких я не знаю.

Ще моя подруга подарувала мені зернята гранату, який проростає аж на другий місяць, тому чекаю. Це вже моя друга спроба його проростити.

Саша Прилипко: Зараз в мене не дуже багато всього. Є два авокадо, один вже великий, другий поки що стоїть у воді і я чекаю корінець. Мікрогрін, який я вирощую для смузі та салатів.

А ще півроку тому купила три цибулини тюльпанів, потім забула про них на три місяці й ось в лютому поставила їх у воду і вони пустили корені та стеблину. Місяць назад висадила їх у горщик й чекаю поки виростуть, сподіваюся, що квіти будуть.

Ще є три маленькі монстери, які я вирощую з листочків, які зрізала з великої монстери вдома. Захотілось почати їх розмножувати.

Але в мене великі плани на кінець квітня і початок травня. У моїй квартирі є невелика тераса і я вже готуюсь до вирощування квітів і мабуть, зелені для різних страв.

MyCollages (21)

Саша Прилипко

Чому вирішила почати вирощувати рослини вдома?

Сафі Абдурахманова: Ще з дитинства любила на городі в бабусі щось висаджувати. У мене навіть був свій маленький клаптик землі, де я могла висаджувати все, що мені заманеться.

На балконі вже 7 років висаджую з тих пір, як почала жити сама. Мені дуже цікаво садити щось дуже малесеньке а потім спостерігати за тим як стається магія, і хоп – вже ціла величезна рослинка, квітка, або дерево.

Юля Литвинчук: Такі прості речі дуже заземляють, особливо якщо є тривожність – ти кожного ранку перевіряєш, на скільки міліметрів все підросло, щупаєш землю на воду, протираєш листочки.

З вазонів, які у мене постійні, а не сезонні, є один з дуже широким листям. Колись я відрізала в бабусі листок з бурулькою, щоб він міг прижитися і рости в мене.

Останнім часом він себе погано почуває і сохне, і мені дуже приємно на нього відволікатися і дивитися за ним.

MyCollages (19)

Юля Литвинчук

Саша Прилипко: Я завжди любила щось робити з землею: садити, поливати. А минулого року на карантині зовсім багато часу вдома стало, ось я і вирішила поставити 3-4 кісточки авокадо у воду і подивитися, що буде. Ну так і почалась моя подорож у вирощування рослин вдома.

Як доглядати за рослинами?

Саша Прилипко: За мікрогріном доглядати зовсім легко, головне поливати. Тюльпанчикам треба було підібрати правильну землю і домішки до неї, а зараз головне поливати й слідкувати, щоб все у них було добре.

А ось з авокадо через раз виходить, їм не дуже підходить наш клімат, особливо коли холодно. Тому я завжди з ними ношусь по квартирі та вибираю краще місце, щоб і не холодно, і не жарко, і без прямих сонячних променів.

Не всі виживають, але я стараюсь підібрати ідеальне місце і не здаюся.

MyCollages (22)

Рослини Саши Прилипко

Юля Литвинчук: До догляду потрібно ставитися дуже просто. Не завжди все може рости гарно, а якщо це підвіконня, там регулярно щось може захворіти через протяги.

Догляд – це знову ж таки про заземлення. Усе, що я роблю – це підливаю раз у 2-3 дні, періодично ставлю всіх під душ.

Також, коли у мене базилік чи шпинат проростають таким килимом, я їх дістаю всі з горщика, відділяю один від одного, та саджаю назад, але вже на більшій відстані, щоб їм було комфортно.

Після таких маніпуляцій я зазвичай розводжу пакетик порошку для стимуляції росту у воді, і підливаю їх нею, а заодно і все інше, що у мене росте, бо літраж дуже великий.

Як бонус я чула, що існують капельки, які капають в лійку і їх легше відміряти на меншу кількість води, але я не дуже цікавилась цим питанням.

MyCollages (23)

Рослини Юлі Литвинчук

Для кого підійде таке хобі?

Юля Литвинчук:Це підійде усім, кому треба гарна ранкова рутина або спосіб заземлення, і трохи вільного підвіконня.

Раджу ставитися до цього процесу з простотою, не засмучуватися, якщо щось не проросте чи засохне. Завжди можна посіяти нове чи відрізати черговий пагонець у свого друга чи подруги. Ну і регулярно підливати.

Саша Прилипко: Мені здається, що для всіх, хто захоче. Для мене це медитація, щось садити, а потім доглядати за цим, поливати, удобрювати та слідкувати.

Головне вибрати щось для себе особисто. Для тих у кого не має багато часу те, що не дуже примхливе і за ним не треба дуже багато часу слідкувати.

А для тих, хто більше вдома і може вечорами займатися квітами – щось більш складне, щоб віддавати достатньо часу.

Які поради можеш дати тим, хто також хочу вирощувати рослини на балконі?

Саша Прилипко: Садіть те, що хочеться. Хоч може і здається, що не вийде. Я коли ставила тюльпани в воду була впевнена, що не вийде, а зараз вони вже так виросли в мене і це такий кайф.

А ще, перед тим, як саджати щось, почитайте про рослинку, кількість сонця і води, яку вона потребує і як потім піклуватися. Я зрозуміла, що у кожної є стільки особливостей про які точно треба знати всім.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus