Як студенту заощаджувати, щоб після 40 не працювати?

pexels-karolina-grabowska-4968630

Сучасні студенти змінюють фінансові звички: вони перетворили соціальні мережі у бізнес, інвестують у біткоїн і купують акції міжнародних компаній.
Ці ж студенти заснували рух FIRE, який закликає багато відкладати, заощаджувати та інвестувати, щоб вже до 35-40 років залишити роботу і почати жити в задоволення.
Розповідаємо, чим цікавий для студентів рух FIRE та які його перспективи в Україні.

Що таке FIRE?

Financial Independence, Retire Early, скорочено FIRE, – це рух за фінансову незалежність та ранній вихід на пенсію.

Його прихильники вважають, що в молодому віці треба накопичити достатньо коштів на щасливу і безтурботну старість. На відміну від інших людей, які зазвичай відкладають 10-15% свого доходу, представники FIRE часто заощаджують 50-70%.

За приблизними підрахунками виходить, що, відкладаючи 75% доходу протягом 10 років, можна накопичити фінансову подушку на 25 років.

Головні ідеї руху FIRE викладені в книзі Вікі Робін та Джо Домінгенса «Ваші гроші або ваше життя»(«Your Money or Your Life») 1992 року, а також в книжці Джейкоба Лунда Фіскера «Екстримально ранній вихід на пенсію» («Early Retirement Extreme») 2010 року.

Як заощаджують представники руху?

Щоб зрозуміти, яка сума дозволить вийти рано на пенсію, потрібно проаналізувати свої річні витрати (підрахувати місячні витрати та помножити на 12). Потім цю суму треба помножити на ту кількість років, через яку хочеш вийти на пенсію.

Ще одна класична формула оцінки рівня і тривалості необхідних заощаджень – порахувати суму, потрібну на рік, та перемножити її на 25. Ці гроші слід інвестувати так, щоб отримувати хоча б 4% річних.

В Україні рух FIRE не дуже популярний, але за кордоном коло його прихильників зростає. Наприклад, програміст Стів Адкок зберігав 70% свого доходу, заробив мільйон доларів та вийшов на пенсію у 35 років.

Які перспективи FIRE в Україні?

Про молодіжний рух FIRE та його перспективи розвитку в Україні розповіла фінансова консультантка Галина Тритяк.

Чи стане рух популярним в Україні?

В Україні теж дехто задумується про довгострокові заощадження і в 25, і в 20 років, але це більше поодинокі випадки, ніж закономірність.

Одним з плюсів пандемії та локдауну є те, що більше людей почали цікавитися фінансовою грамотністю та переглянули відносини з грішми та свої фінансові звички. В майбутньому це дасть позитивний результат.

Щодо FIRE, то головна ідея цього руху в тому, щоб заощаджувати до 75%, жити мінімалістично, а в 40 залишити роботу.

Прихильники руху розраховують на дохід від своїх активів під 4% річних. Тобто, якщо маєш дохід на рік 180 тис. (15 тис. на місяць), то треба назбирати 4,5 млн.

Тобі 20, хочеш на пенсію в 40, тому треба відкладати 7 500 тис. в місяць – при доході 8% річних. У нас середня зарплата – 13 500, тому 7 500 – це 55% від усієї суми. Таким чином на проживання й особисті потреби залишається 6 000.

Як молодь може заощаджувати?

Починати заощаджувати варто з першого ж доходу, неважливо чи це кишенькові кошти від батьків, стипендія чи перша зарплата. Хорошим початком є відкриття базового банківського депозиту, а далі, для довгострокових заощаджень, можна розглядати такі інструменти, як накопичувальне страхування життя чи рахунки в недержавних пенсійних фондах.

Чи варто відкладати гроші на приватну пенсію з юності?

Звичайно. Чим раніше почнеш заощаджувати, тим швидше сформуєш приватну пенсію. Якщо з 20 років заощаджувати по 500 грн на місяць, до 50 назбираєш приблизно 734 000 грн, і тоді приватна пенсія становитиме – 8862 грн (це за умови щорічної дохідності 8%).

Якщо ж почати такі заощадження в 30 років, то сума накопичення буде – 296 538 грн, а пенсія – 3580 грн.

Як ще можна стати фінансово незалежним?

Є більш лайтовий підхід, ніж постійні обмеження – Baristafire. Його суть полягає в тому, щоб сформувати заощадження, мати пасивний дохід і працювати після 40 років, але вже менше, мати більше відпусток чи працювати на роботі, яка дуже подобається, але там мало платять..

Чи може студент бути фінансово незалежним?

Ні, поки ми живемо в матеріальному світі ніхто з нас не може стати повністю фінансово незалежним, бо гроші ми витрачаємо майже кожен день.

Проте ми можемо сформувати такий пасивний дохід, який покриє базові потреби, а з часом забезпечить комфортний рівень життя. І якщо фінансова незалежність означає для когось не працювати, то так, цього можна досягнути.

Якщо ж мова про фінансову незалежність від батьків, то в ідеалі в 18 років це має відбутись в кожної людини, студент вона чи ні.

Раніше ми вже розповідали про те, як студенту правильно заощаджувати та куди потрібно вкладати кошти. Також ми розповідали про додатки, за допомогою яких можна навчитись контролювати свої фінанси.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus