Як студенту-фрилансеру зареєструвати ФОП?

pexels-armin-rimoldi-5553631

Фриланс – ідеальний варіант для студентів, які хочуть працювати. І хоча ринок фрилансу в Україні великий – так працюють і місцеві, й іноземні компанії – відповідного регулювання цієї форми працевлаштування немає.
Часто, щоб уникнути оподаткування та не реєструвати працівника як приватного підприємця (ФОП), компанії оплачують роботу у конверті. Це означає, що студенту не нараховують стаж, який допомагає отримати пенсію, кредит на спрощених умовах та інші фінансові сервіси.
Приватні підприємці, натомість, працюють легально і отримують законну зарплату на банківську картку. Розповідаємо, як студенту зареєструвати ФОП онлайн за 10 хвилин.

Що таке ФОП?

Фізична особа-підприємець (ФОП) – це людина, яка на власний ризик займається своїм невеликим бізнесом, щоб отримувати прибуток.

Оформити ФОП може громадянин України, який досяг 18-річного віку, має реєстраційний номер облікової картки платника податків, планує займатися підприємницькою діяльністю.

Навіщо оформлювати ФОП?

ФОП – це найдешевший спосіб працювати легально і отримувати гроші на карту. До того ж підприємцям, як і найманим працівникам, нараховують пенсійний стаж.

ФОПи повинні вести прозорий бізнес та отримувати прибуток, не ухиляючись від податків. Ці правила однакові для всіх підприємців – і тих, хто пише тексти на замовлення, і тих, хто створює сайти чи просуває сторінку в Instagram.

Який ФОП обрати?

Для ФОПа існують дві системи оподаткування: загальна і спрощена.

За загальною системою працівники сплачують єдиний соціальний внесок (ЄСВ), військовий збір (1,5% від зарплати) та податок на доходи фізичних осіб (18%).

За спрощеною системою підприємці сплачують лише єдиний податок (5-20%, залежно від групи), але мають низку обмежень.

ФОП зі спрощеною системою має 4 групи, які залежать від виду діяльності.

Читай більше: Які є КВЕДи та групи оподаткування ФОП?

Щоб визначити, який ФОП тобі підходить, треба пройти тест на порталі «Дія» і відповісти на такі запитання:

  • Чим плануєш займатися?
  • Скільки працівників плануєш найняти?
  • Який отримуватимеш дохід за рік?
  • Кому будеш продавати товари чи надавати послуги?
  • Якою буде специфіка твоєї майбутньої діяльності? (КВЕД)

Окрім номеру групи ФОП, тест визначає її права, перелік податків та терміни їх сплати.

Як оформити ФОП за допомогою «Дія»?

Із травня 2021 року, в Україні запрацювала автоматична реєстрація ФОП. Тому зараз можна стати підприємцем за 10 хвилин безкоштовно і не виходячи з дому.

Крок 1. Зареєструй електронний підпис

Кваліфікований електронний підпис (КЕП) можна оформити, подавши онлайн-заявку до акредитованого центру сертифікації ключів. Для реєстрації потрібні паспортні дані та номер платника податків. Вартість оформлення залежить від обраного центру.

Безкоштовно оформити КЕП можуть клієнти «ПриватБанку» в онлайн-кабінеті «Приват 24».

Крок 2. Відкрий онлайн-кабінет громадянина

Оформивши КЕП, зареєструйся за допомогою нього у кабінеті громадянина.

Для цього треба завантажити файл ключа у форматі .jks, .pfx, .pk8, .zs2 або .dat, вказати, який центр надав підпис та ввести пароль.

Крок 3. Зареєструй ФОП

Увійшовши до кабінету, обери послугу «Відкриття ФОП» та заповни онлайн-форму.

Під час заповнення заяви, тобі доведеться обирати код ведення економічної діяльності (КВЕД). Зверни на це увагу, адже у майбутньому ти матимеш право займатися лише тим бізнесом, КВЕДи якого вказані в документах.

Перелік усіх галузей є на сайті Державної служби статистики України. Приклади, як вибрати потрібний код, є в Дії.

Юристи радять не обмежуватися лише одним КВЕДом, який відповідає твоїй теперішній діяльності. Подумай про додаткові сфери, якими ти можеш займатися в майбутньому та вкажи їх.

Після заповнення заявки алгоритми перевірять твої дані. Статус перевірки можна відстежувати в кабінеті громадянина. Там же з’явиться повідомлення про успішну реєстрацію ФОП. Тобі також надійде лист-підтвердження на емейл.

Ті, хто обрав спрощену систему оподаткування, можуть розпочати роботу одразу після реєстрації ФОП, не відвідуючи податкову службу.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus