Як скласти CV для вступу за кордон?

pexels-ketut-subiyanto-4560076

Як правильно оформити CV для вступу в іноземний університет говоримо з Богданою Синякевич – учасницею програми Erasmus+ в Берлінському університеті імені Гумбольдта та координаторкою проєктів Erasmus+ в Львівському обласному молодіжному центрі.

Curriculum Vitae або CV – це коротка історія, яку ти хочеш розказати про себе, коли влаштовуєшся на нову роботу або вступаєш в іноземний університет.

Більшість університетів вимагають або рекомендують додавати CV до вступних документів, адже це найдієвіший спосіб обрати достойних кандидатів на вступ і відсіяти перед інтерв’ю непідготовлених студентів.

Хоча звичайне резюме та CV мають схожу структуру, все ж варто розуміти відмінності між ними. CV зазвичай готують для вступу в університет чи для участі в програмах обміну, резюме ж – для працевлаштування. CV не має обмеження щодо обсягу, адже основна його мета – детально описати життєвий шлях студента. Щодо резюме, то це стислий документ, в якому треба акцентувати увагу на навичках та досвіді роботи.

Як структурувати текст в СV?

Для цього можна використовувати Europass – шаблон для форматування документів у країнах ЄС. Це зручно, адже у програмі вже є поля, які просто треба правильно заповнити.

В структурі CV для закордонного вступу має бути:

Контактна інформація. Вкажи ПІБ, номер телефону, електронну адресу, фото (бажано не надто офіційне, як на паспорт, але й не в барі з келихом пива), домашню адресу (не обов’язково).

Освіта. Вкажи її у зворотному хронологічному порядку – від свого теперішнього місця навчання і до колишнього. Треба зазначити спеціальність, факультет, місце та роки навчання.

Досвід роботи. Його також треба вказувати за тим же принципом, що й освіту. Часто студенти думають, що варто вказувати лише свою офіційну роботу, яка вписана до трудової книжки, але в дійсності можна писати й про неофіційну роботу.

Знання мов. Тут треба детально розписати рівень володіння іноземними мовами: Beginner, Elementary, Intermediate, Upper-intermediate, Advanced.

Хобі. Хоча часто цей пункт пропускають, а іноді просто не вимагають за кордоном, але саме він додає твоєму CV життєвості та допоможе краще пізнати як людину, що надсилає свою заявку для вступу. Закінчення музичної школи, курси, гуртки, співи в хорі, любов до подорожей – все це характеризуватиме тебе як різносторонню особистість, яка має певні навички в різних сферах.

Реклама

Як писати про особисті навички?

Основне, що потрібно пам’ятати, коли пишеш про свої особисті якості – завжди має бути фактаж. Риси, які ти описуєш треба підкріплювати доказами. Якщо пишеш, що маєш хороші організаторські здібності, то одразу зазнач проєкт, який ти зміг самостійно підготувати, якщо кажеш, що ти стійкий до стресу – розкажи про ситуацію, коли ця риса характеру допомогла тобі. Розписати деталі можна у супровідному листі або в мотиваційному листі.

Великим плюсом буде якщо в тебе є досвід волонтерської діяльності. Волонтерство демонструє, що ти маєш навички роботи в соціальній, адміністративній сфері й вмієш працювати у команді.

Важливо, що при цьому характеристика особистих рис в СV не має займати більше ніж 2-3 рядки. Краще цей пункт більш детально розписати в мотиваційному листі.

Супровідний лист, або cover letter, також відіграє важливу роль. Він допоможе краще пізнати людину, яка хоче навчатися в іноземному університеті. Cover letter – це пояснення до пунктів у CV. Окрім більш детальної презентації себе, у листі варто показати свій рівень мотивації та обізнаності з освітнім середовищем, в яке хочеш потрапити.

Які основні помилки при написанні CV?

Знецінення важливого. Найбільш поширена помилка при написанні CV та мотиваційного листа – знецінення власних досягнень. Часто студенти впевнені, що їхні проєкти неважливі або не надто цікаві, але, згадавши їх, можна значно підвищити шанси на вступ до іноземного університету.

Детальні згадки про шкільну освіту. Для будь-якого резюме в Україні чи за кордоном не варто згадувати про свою середню освіту і тим самим просто додавати зайвий текст в документ. Якщо студент пише про свою вищу освіту, то зрозуміло, що середню вже здобув.

Розмір CV. Оптимальний розмір CV для вступу в іноземний ЗВО – 2-3 сторінки. Більшим CV може бути лише в тому випадку, якщо в ньому треба вказати проєкти, що можуть підкріпити певні твої риси й навички і будуть корисними для вступу.

Де робити СV?

Europass. Найбільш відомий формат резюме в Європі. На цьому офіційному порталі можна підготувати своє CV за зазначеним шаблоном. Спершу на сайті треба створити власний профіль, обрати потрібну інформацію й дизайн. Після цього CV можна завантажити у форматі PDF або ж надіслати на свою електронну скриньку.

Canva. Зручна платформа графічного дизайну, за допомогою якої можна створювати графіку, презентації, афіші та будь-який інший візуальний контент. Тут можна знайти багато шаблонів, в тому числі й для створення резюме.

Сrello. Ще один безкоштовний графічний онлайн-редактор, за допомогою якого можна створити резюме, обравши готовий шаблон. Цей шаблон можна відредагувати відповідно до своїх вподобань або ж взагалі придумати власний дизайн самостійно.

Про що має знати студент, готуючи CV та мотиваційний лист для вступу за кордон?

Основні поради від Богдани Синякевич:

Обов’язково напиши мотиваційний лист, який доводить, що ти «запалений» ідеєю вступити в той чи інший закордонний університет. У ньому розкажи, чому тебе цікавить саме цей уныверситет і яку практичну користь тобі дасть навчання в ньому.

Продемонструй у своїх CV та мотиваційному листі, що ти людина з активною життєвою позицією: розкажи про власні проєкти, досвід волонтерства.

Намагайся переконати закордонну комісію, що досвід, який ти здобудеш під час навчання в їхньому університеті, хочеш втілити в Україні. Треба наголосити на тому, що найкращі практики навчання в іноземному академічному середовищі значно сприятимуть розвитку освіти в Україні.

Наприкінці додаємо посилання на корисні ресурси від Гарвардського університету, які допоможуть тобі краще підготуватись і написати своє CV:

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus