Як школа може підготувати учнів до реального життя?

1-4

Часто після закінчення школи доводиться самостійно вивчати те, що формальна освіта не дала.
Адже на уроках вчителі не розказують, як заощаджувати та інвестувати, де дивитися виставки сучасних художників чи що потрібно знати про перший секс.
Предметів, які розповідатимуть про такі речі ще нема у традиційній шкільній програмі, проте для шкіл створили безліч онлайн-ресурсів, які допоможуть виправити це.

Сексуальне виховання

Сексуальна освіта допомагає уникнути небажаної вагітності та зменшує ризики зараження ВІЛ або іншими хворобами, які передаються статевим шляхом, – каже колишня виконувачка обов’язків міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.

За даними опитування аналітичного центру Cedos, близько 60% батьків та вчителів підтримують запровадження статевого виховання у школі, проте зараз на уроках школярам мало розповідають про секс.

Що можна змінити?

Залежно від віку, з дітьми потрібно говорити про секс по-різному, – каже лікарка-гінекологиня Наталя Сіліна.
Так, наприклад, роблять у ліцеї «Еколенд» на курсі з сексуальної грамотності.

У молодших класах школярам ліцею розповідають про гігієну, фізіологію, попередження насильства, про стосунки.

У середніх – про зміни, що відбуваються в тілі, будову статевих органів, вагітність, венеричні захворювання та небезпеку СНІДу.

У старших – про статевий акт, контрацепцію, згоду на секс, розпізнавання маніпулятивних стосунків, а також про міфи, що провокують негативні наслідки.

У школу також запрошують експертів, наприклад лікарів-гінекологів, які говорять про секс з учнями.

Читай більше: Як і коли говорити з дітьми про секс?

Онлайн-ресурси про сексуальну освіту:

Читай більше: Сексуальна освіта: де її знайти?

Реклама

Емоційний інтелект

Емоційний інтелект — це здатність розпізнавати свої почуття й емоції, розуміти, чому вони виникли і як на них реагувати.

Від рівня емоційного інтелекту залежить, як людина взаємодіє з оточуючими та досягає своїх цілей.

Що можна змінити?

Нова українська школа активно займається розвитком емоційного інтелекту учнів.

У вересні 2019 року 26 українських шкіл розпочали впроваджувати міжнародну програму Social Emotional and Ethical Learning.

Вона допомагає вчителям розвивати емоційний інтелект школярів.

Також під час ІІ Форуму інноваційної освіти INED експертка з неформальної освіти Анна Жарова розповіла про управління емоційним інтелектом школярів і про взаємодію технологій та людини. Ми підготували конспект її виступу, який зможе допомогти.

Фінансова грамотність

Згідно з дослідженням USAID, українці мають низький рівень фінансової грамотності у порівнянні з іншими країнами – 11,6 із 21 балів.

Щоб виправити це, потрібно у шкільні роки вчитися планувати витрати, користуватися кешбеком та додатками для заощадженнями, а також позбуватися шкідливих фінансових звичок.

Що можна змінити?

Сьогодні у більш ніж 1,200 школах України для учнів середньої школи викладають курс «Фінансова грамотність» від USAID.

У 2019 році Міністерство освіти і науки презентувало програму, навчальний посібник та робочий зошит «Фінансова грамотність. Фінанси. Що? Чому? Як?».

У ньому розповідають про основні права споживачів фінансових послуг, правила безпечної роботи з платіжними картками, криптовалюти, електронні гроші, платіжні інтернет-інструменти.

У 2020 році Наталія Бондаренко на онлайн-презентації освітнього серіалу Міністерства цифрової трансформації «Цифрові гроші» заявила про плани зробити курс фінансової грамотності постійним шкільним предметом.

Також педагоги можуть скористатися порадами від фахівця з профорієнтації та викладача фінансової грамотності В’ячеслава Зражевського.

Читай більше: Твої шкідливі фінансові звички і як з ними боротися?

Основи комунікації

Школярам потрібно знати, як спілкуватися в соцмережах, чому не варто дзвонити та писати по роботі серед ночі, як правильно знайомитися з колегами на новій роботі.

Що можна змінити?

Переглянути тренінги про «Основи ефективної комунікації» від Школи лідерства.

Сучасне мистецтво

Окрім відомих прізвищ митців, таких як Малевич чи Вінсент ван Гог, знайомитися ще й із сучасними художниками.

Адже, згідно з дослідженням, сучасне мистецтво для багатьох є складним, шокуючим, незрозумілим.

Як зрозуміти сучасне мистецтво розповідає спецпроект на The Village.

Національне виховання

За результатами опитування, в Україні 15% школярів не знають про Революцію гідності, і лише 8% добре розбираються в цих подіях.

Для 40% опитаних про Революцію розповідала родина і лише для 32% – учителі історії.

Що можна змінити?

Національний музей Революції Гідності презентував освітній ролик «Люди створюють історію».

У ньому про події того часу розповідають школярі – свідки подій.

«Дітям складно відповісти на запитання про Революцію Гідності. Із дітьми треба, по-перше: говорити їхньою мовою – це покоління візуального контенту. А по-друге, це треба робити чесно, не моралізуючи. Бо то покоління, яке не сприймає пропаганду. Тому важливо було, щоб цю історію розповіли діти. Діти активістів Майдану, які пам’ятають щось про ці події», – каже режисерка Нелля Дубовська, режисерка.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus