Як розмовляти про книги, яких ви не читали

книги

Культурний захід, середовище інтелектуалів, мова заходить про книжку, у змісті якої кожна поважна людина має бодай якось орієнтуватися. Що робити, коли ви не знайомі з цим твором, як не осоромитися й гідно підтримати бесіду, знає П’єр Байяр – автор роботи «Мистецтво розмірковувати про книги, яких ви не читали».

Культ бездоганної освіченості

Зовсім не обов’язково розкривати книжку, аби висловити про неї авторитетне судження, хоча спеціалістам це може й не сподобатись.

Неформальне правило інтелектуалів стверджує: не читати книги – неприйнятно, проте ще більш неприйнятно, навіть непристойно, читати «по діагоналі» чи лише поверхнево гортати сторінки і зізнаватись у цьому.

Так, абсолютно немислимо для викладача-гуманітарія зізнатись у тому, що він прочитав роман Пруста лише місцями, а не від початку й до кінця, хоча більшість саме так і зробила.

Викладач університету Париж VIII, спеціаліст із літературознавчого епатажу та знавець психоаналізу П’єр Байяр переконує зовсім у протилежному: «не-читання» є корисним. Окрім того, розмова про книгу, яку ви не читали, може бути надзвичайно захоплюючою, навіть із людиною, яка також її не читала.

Реклама

Дискусії про будь-які книги – простір для творчості

Ситуації, коли доводиться розмовляти про незнайомі книжки, можуть поставити нас у дуже незручне становище. Проте вимушену бесіду про твори, зміст яких ми не знаємо, не варто сприймати як тяжкий тягар, зі страхом чи докорами сумління.

Віртуальний простір дискусій про книги відрізняється великою невизначеністю, що зачіпає як учасників, які не можуть точно сказати, що саме вони читали чи не читали, так і сам мінливий предмет обговорення.

П’єр Байяр зазначає, що висловлювання про книгу схоже на тлумачення у психоаналізі: воно повністю залежить від часу, коли виникає, і наповнене сенсом лише протягом цього періоду. Тобто в розмові про книгу важливу роль відіграє не стільки сама книга, скільки безпосередній момент обміну думками та враженнями.

Використовуючи все, що вам відомо (назву, фрагмент тексту, точну чи вигадану цитату), можна поринути у світ множини сенсів і віртуальних змістових ліній, у безмежний простір творчості.

книга

Поради на випадок бесіди про непрочитану книжку

  1. Не соромитися.

«Окрім грошей та інтимних стосунків, є мало сфер життя, про які настільки важко почути від людей правду, як про непрочитані книжки».

Ніколи не зрозуміло, які книги читав ваш співрозмовник. Він може знати про цю книгу не більше, ніж ви, отже, почуватиметься так само невпевнено.

  1. Переконувати у власних ідеях.

Нескладно переконати інших у правильності вашої думки, бо книга – не застиглий об’єкт, якщо  перев’язати її мотузкою і відзначити лінію чорнилом, усе одно зупинити її рух не вдасться.

Жоден текст не має однозначної чи єдино правильної інтерпретації. У такому разі доречність вашої думки залежить лише від ораторських здібностей.

  1. Вигадувати книги.

Потрапляючи у критичний простір, книга змінюється, перетворюється на взаємовідносини між текстом і людьми; слід бути готовим у будь-який момент сформулювати свою думку вже про цей новий рухомий об’єкт.

Якщо ваші висловлювання справедливо заперечили, немає нічого страшного в тому, аби погодитись із тим, що ви помилилися. Навіть найсерйозніші читачі потроху забувають книжки, які вважають добре знайомими.

  1. Говорити про себе

Я не читаю книги, на які повинен написати рецензію, бо так просто потрапити під їхній вплив.

Так вважав Оскар Уайльд, стверджуючи, що нормальна тривалість читання – 10 хв. Якщо читати більше, ризикуєш забути, що все це лише привід для написання автобіографії.

Література й мистецтво для критика мають таке ж саме другорядне значення, як природа для письменника чи художника. Книжка може «оживити» думки читача, проте вона водночас може закрити для нього те, що він має із незвичайного.

Парадокс читання полягає в тому, що шлях до самого себе пролягає через книгу. Аби його пройти, не варто затримуватися.

Фото: stock-up.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus