Site icon STUDWay

Як різні наукові галузі впливають на рівень довіри до вчених: нове дослідження

Довіра до науковців

Фото - 24tv.ua.

Хоча більшість людей загалом довіряє науковцям, ступінь цієї довіри суттєво відрізняється залежно від спеціалізації дослідників. Це виявило нове дослідження, яке аналізувало довіру до представників 45 різних наукових напрямків.

За інформацією від «STUDway» з посиланням на «Сikavosti», роль науковців у сучасному світі неможливо переоцінити, адже вони займаються пошуком рішень для найбільших глобальних проблем, таких як зміна клімату, втрата біорізноманіття, охорона громадського здоров’я та усунення соціальних нерівностей. Однак для ефективного впровадження рекомендацій вчених важливо, щоб суспільство довіряло їм. Брак довіри може серйозно уповільнити реалізацію наукових рішень. Соціологи з Ганноверського університету імені Лейбніца (Німеччина) нещодавно з’ясували, що наукова спільнота має високий рівень довіри у світі. Однак чинники, які впливають на цей рівень, ще недостатньо досліджені. Наприклад, залишається невідомим, наскільки спеціалізація дослідників впливає на довіру до них.

Цим питанням зайнялася команда соціальних психологів з Амстердамського університету під керівництвом Вукашина Глігорича (Vukasin Gligoric). У статті, опублікованій у журналі PLOS One, вони проаналізували рівень довіри до науковців 45 різних спеціальностей, від агрономів до зоологів. Таке широке дослідження раніше ще не проводилося. Для опитування була сформована вибірка з 2780 осіб (чоловіків і жінок), що проживають у США, за допомогою онлайн-платформи для досліджень Prolific. Понад 60% респондентів повідомили про наявність у них університетської освіти.

Учасникам було запропоновано оцінити вчених різних спеціалізацій за 4 критеріями: компетентність, упевненість, моральність та доброзичливість. Таким чином, учасники могли оцінити науковців за їхнім інтелектом та освіченістю, наполегливістю та впевненістю, справедливістю та чесністю, а також доброзичливістю та чуйністю. Крім того, учасників запитали про їхню готовність делегувати різним науковим групам повноваження для розв’язання суспільних проблем.

Результати показали різний рівень довіри до науковців різних спеціальностей. За семибальною шкалою, де сім відповідає максимальному рівню довіри, найбільшу довіру отримали морські біологи та фахівці в галузі нейронаук (5,54 та 5,53 бала відповідно). До них наближалися зоологи, біологи, астрофізики, ракетні інженери, океанографи та мікробіологи. Дослідження виявило, що довіра до науковців найбільше залежала від того, як люди оцінювали їхню компетентність та моральність. Чим більш освіченими та етичними люди вважали представників тієї чи іншої галузі, тим більше вони довіряли їм у розв’язання суспільних питань.

Цікаво, що моральний аспект відігравав значну роль у довірі до науковців у питаннях суперечливих тем, таких як кліматичні зміни чи соціальні проблеми. Водночас у питаннях інших спеціальностей, як-от географії чи археології, вплив моральності був менш значущим. Обмежена вибірка не дозволяла зробити всебічні висновки, проте автори дослідження пообіцяли розширити географію опитувань та дослідити фактори, які впливають на довіру до науковців більш детально. Це, за їхніми словами, сприятиме ефективному впровадженню наукових рішень у політику та практику.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, дослідження довели, що паперовий текст засвоюється краще, ніж електронний.

Exit mobile version