Як працює українська Вікіпедія?

вики

Якщо запитати когось, як працює Вікіпедія, скоріше за все почуєш щось типу «гуглиш, переходиш за посиланням, читаєш». Проте це лише частина історії. А як та чи інша стаття опинилася у вільній енциклопедії, скільки людей долучилися до її створення та навіщо їм це? Усі користуються Вікіпедією, та мало хто щось робить для її розвитку, хоча, наприклад, студенти КНУ можуть офіційно писати матеріали для Вікіпедії замість рефератів. «Студвей» поговорив із Вірою Моторко, активною волонтеркою проекту, про те, що відбувається сьогодні з українською Вікі та як можна допомогти нашій енциклопедії.

Як усе працює?

«Не варто уявляти Вікіпедію як якусь компанію, в якій щодня по 8 год визначена кількість людей просто виконує свої обов’язки. Вікі – це та платформа, де може працювати кожен – достатньо просто натиснути кнопку «редагувати». Це все – відтепер ви волонтер і член нашої команди.

Є люди, які регулярно пишуть чи редагують статті, а є й такі, які роблять це лише 1 раз. Для перших це хобі, для других – потреба бачити достовірні факти. Контент Вікіпедії наповнюють волонтери. Очевидно, що ніхто з них гроші за свою роботу не отримує. Але це заняття – те, що повинен робити кожен, якщо він хоче, щоб у нашій країні відбулися якісні перетворення.

Писати чи редагувати статті – це трохи дивне хобі, не краще і не гірше за інші. Я, наприклад, робила списки марок, які випускала Укрпошта. Програмісти та математики у вільний час редагують статті про шахістів. Часто ті, хто писали про злободенні теми, кажуть, що їхню інформацію використали в новинах. Це нормально і достатньо приємно.

інфографікаЗараз українська Вікіпедія посідає 16 сходинку в рейтингу із 291-ї мовної версії енциклопедії. Коли ми опинимося в топ-10, це буде означати, що в нас є щонайменше 1 млн статей, а це відповіді на мільйони різних запитань! Залишилося небагато. Та щоб досягти цього, нам уже зараз треба збільшити кількість авторів і редакторів, які будуть систематично працювати з нами.

Реклама

Потрібна допомога професіоналів

Сьогодні над статтями у Вікіпедії працює менша кількість людей, ніж раніше. Це логічно й відбувається не тому, що Вікі стала непотрібною, а через те, що не так просто знайти тему, якої ще немає на ресурсі. Інша справа – переклади. Саме за ними майбутнє Вікіпедії. Прогнозую, що через кілька років україномовні статті наших науковців стануть доступні всім читачам.

Люди найактивніше редагують те, що найбільше читають, – закономірність. Серед українців особливою популярністю користуються статті, пов’язані з Євромайданом та війною на Сході.

Проте тут визріває інша проблема – якісно-кількісні характеристики інформації. Наприклад, можна написати про якусь конкретну пам’ятку архітектури – будівлю. Треба описати її історію, сучасний стан, подати фото. А можна створити матеріал про архітектуру України в цілому. Це вже буде стаття вищого порядку, відповідно її написати складніше. Було б чудово, якби такі теми редагували досвідчені історики, а не диванні експерти. Адже, щоб опрацювати величезний обсяг даних, треба вміти правильно узагальнювати. На жаль, професіонали мають мало часу, тому матеріали редагують різнопрофільні спеціалісти.

робочий стіл

У різних волонтерів різні повноваження

Окрім волонтерів-дописувачів і редакторів, на сайті енциклопедії працюють ще патрульні й адміністратори. Їх відрізняють різні рівні доступу до інформації та різні повноваження.
Аби стати патрульним, треба бути зареєстрованим у Вікі та здійснити понад 100 редагувань. Після цього подаєте запит адміністраторам, а вони перевіряють, чи добре ти знаєш правила поведінки на сайті (наприклад, що не можна брати інформацію із блогів, адже це не авторитетні джерела, треба перевіряти будь-яку інформацію тощо). Якщо все добре, вам надають статус патрульного.

Адміністратори мають трохи більше можливостей. Вони можуть заблокувати когось, хто виправляє ключові слова на «компот», або визначити, чи варто залишати нову статтю. Це здійснюється за критерієм значимості – це буде комусь цікаво через 100 років? Чи це важливо? Переважно видаляють ті статті, які люди створюють самі про себе, для розваги.

І патрульні, й адміністратори керуються писаними правилами, але не останню роль відіграє здоровий глузд.

Щомісяця Вікіпедія визначає найактивніших користувачів серед новачків і більш досвідчених працівників. Головною нагородою є банка згущеного молока, яку адміністратори надсилають на поштову адресу щасливчика. Така собі солодка мотивація для волонтерів.

Ресурс для лінивих чи мудрих?

Вікі жодним чином не замінить бібліотеки. Адже вільна енциклопедія – це лише відправна точка до першоджерел. Це довідник. Статті Вікіпедії не можуть охопити абсолютно всію інформацію, вони слугують для формулювання загального уявлення. Саме тому в кожній статті має бути перелік джерел, до яких можна звернутися за глибшими знаннями. В англомовній версії Вікіпедії вже практикують створення recommended reading – списку рекомендованих джерел, які не були використані у статті, але можуть стати комусь корисними.

робочий стіл

Як ми залучаємо волонтерів

У рамках проекту працюють віківишколи – освітні програми, які допомагають учасникам зрозуміти й отримати мотивацію для редагування вільної енциклопедії. Також там розповідають про правила ресурсу, що необхідно знати кожному користувачеві.

Студенти офіційно можуть писати статті для нас, замість рефератів

Не так давно ми домовилися з університетами про те, щоб останні зараховували студентам статті, які вони створили у Вікі, замість письмових робіт − банальних рефератів. Студенти краще працюють за бали, тож ми виріши їм їх дати. Меморандуми про співпрацю вже підписані з 11 університетами. У Києві це, наприклад, КНУ, а у Львові – музична академія. Повний список вишів, що співпрацюють із Вікіпедією можна знайти… вгадайте де? (повний список тут)

Звичайно, написання статті для вільної енциклопедії суттєво відрізняється від методики звичайної реферативної роботи – у Вікі є певна структура, обов’язкові елементи, а це не всі готові прийняти. Проте механізм запущено.

Ми ж хочемо, щоб молодь приходила і залишалися у Вікіпедії. Тому важливо, аби викладачі спонукали студентів писати про те, що досі не написано в енциклопедії, розвивати нові теми.

Долучайтеся! Не гайте часу, робіть щось корисне!

Інфографіка: Вікторія Положенцева.

Фото: kaboompics.com

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus