Як писати тексти: поради від письменниці Слави Світової

IMG_9005

Щоб добре писати, треба не лише натхнення, а й самодисципліна.

Про це нам розповіла Слава Світова — письменниця, тренерка зі словесної майстерності та творчості, експертка з питань креативності та розкриття творчого потенціалу.
Колись Слава припинила науково-викладацьку кар’єру, відмовилася писати кандидатську і пішла з університету, а тепер професійно пише тексти сама та вчить писати інших.

Про реферати та наукові роботи

Мій камінгаут: я ненавиджу писати наукові статті або реферати.

Саме тому я свого часу припинила науково-викладацьку кар’єру, відмовилася писати кандидатську і пішла з університету.

Я не бачила сенсу в тому, щоб переливати з пустого в порожнє. Я практик, і мене цікавить письмо як процес, люди та їхні історії, слова і сенси.

Звісно, є студентський must write, від якого нікуди не втечеш. Це ті наукові роботи, які треба писати, аби рухатись далі, і тут треба викладатися на всі сто відсотків, бо «пан або пропав».

Коли я була студенткою, то писала всі ці реферати і наукові роботи. Але зізнаюся, що останню свою магістерську роботу я дописувала і дошліфовувала у класичному студентському жанрі «в останню ніч».

Реклама

Про кількість сторінок за день

Перед тим як відповісти на це запитання варто поставити собі інші: навіщо писати багато сторінок за день, навіщо писати певну кількість сторінок за день, навіщо узагалі писати, і навіщо писати саме цей текст?

Для мене будь-який текст починається зі слова «навіщо?», та і не тільки текст, а будь-яка діяльність і активність в житті.

Бо саме відповідь на запитання «навіщо» дозволить правильно розставити пріоритети, а відтак щодня в певну годину знайти себе з ручкою і аркушами паперу за столом (або ж ноутом!), а не на зимовому катку, в кінотеатрі з попкорном, або ж на енному побаченні всліпу.

Можна бути настільки продуктивним, наскільки дозволить твоя власна мотивація і відчуття сенсу в своєму письмі.

Можна скільки завгодно фантазувати на тему «скільки сторінок за день я здатен\здатна писати», але тільки результат покаже, наскільки реалістичним може бути ця ціль.

Добре мати дедлайн, який світитиме тобі як пресловуте світло в кінці тунелю, і триматися обома руками за мистецтво малих кроків. Тоді письмо не буде в каторгу, а в задоволення.

Ну і звісно, Nota Bene: процес думання настільки ж важливий, як і сам процес написання. Кінець.

Що впливає на написання текстів

Найперше, мені безперечно потрібна тиша і мінімум подразників. Тобто якщо це текст, для якого мені не потрібен пошук інформації, то найкраще буде відключити інтернет і мати під рукою лиш те, чим і на чому писати.

Друге: я повинна бути в ресурсі, бо як не чави себе, як лимон, але коли мрія про сон не покидає розум, а втома накриває м’яким покривалом, важко говорити про швидкість, продуктивність і якість.

Третє: моя власна мотивація і вибір. Це коли я знаю, що мені треба завершити цей письмовий проект просто зараз (зараз або ніколи), аби я могла закрити цю вкладку і рухатися далі із новим.

Четверте: попередні домовленості з видавцем або онлайн-ресурсом і чіткі терміни. Ніщо так добре не дисциплінує, як домовленості і дедлайн. Коли ти знаєш, що не просто пишеш, а пишеш від А до Я, аби потім здати це в друк.

П’яте: мені важливо дозволити собі говорити своїм голосом, хоч і письмово. Щойно я поставлю собі за ціль вразити когось своїм красномовством або ж дотепами, геніальністю викладу думок та небанальним баченням світу, як все – приїхали.

Я не зможу написати ні рядка. Тому, в процесі письма важливо триматися за думку: «Просто розкажи свою історію», і не ставити собі габаритних цілей із ключовим словом вразити».

Як писати більше

Важливо визначити для себе нейтральний, посильний мінімум і намагатися дотримуватися його (приміром, щонайменше дві сторінки в день).

Відтак, коли ти напишеш більше, буде привід себе похвалити і відзначити якимось приємним бонусом на кшталт улюбленого тістечка або прогулянки з друзями. Є таке поняття як «писати в потоці» – коли твої енергетичні запаси на повних плюсах, настрій супер і на додачу до цього ти ще й маєш жагу до письма тут і зараз.

Коли всі ці магічні інгредієнти змішуються докупи, тоді й приходить «натхнення». І на цій позитивній хвилі, часом, можна написати справді дуже багато.

Що робити, коли нема натхнення

Коли немає ні натхнення, ні бажання, ні моральних сил? Якби всі чекали натхнення, нічого не було б написано! То який рецепт? Зараз буде неприємне: самодисципліна.

Кажуть, у зрілих людей вона чудово прокачана. Самодисципліна не дозволить тобі злетіти з котушок й провалити письмовий проєкт. Самодисципліна приведе до фінішної прямої, дозволить завершити розпочате і пишатися собою.

Дуже добре працює приблизний план і перерозподіл роботи за певними маркерами «приємне-неприємне», «важке-складне», «нудне-цікаве».

Приміром, коли сповнений(а) енергії, візьмись за найважчий шматок тексту і зроби це. Або ж навпаки, коли енергія б’є ключем, найперше напиши те, що здається тобі найменш стресовим і легким. Обирати тобі.

Але елементарний план дій, дедлайни, чіткі обсяги і трекер задач здатні творити дива. Ну і залізна самодисципліна, тож, дозволь собі на якийсь час бути Залізною Людиною, яка пише.

Окрім швидкості і якості, є ще результат. Зазвичай, ми робимо щось, аби був якісний результат в рамках встановлених термінів.

Ти чув(чула) про сумнозвісний авторський блок, страх білого аркуша, і це страшне слово «прокрастинація»?

Для того, аби працювати з текстом, тобі для початку потрібен цей текст. Відтак, завдання номер один: написати текст, напродукувати речень, абзаців і смислів.

Коли ти маєш матеріал, то вже можеш його покращувати, крутити текстом, як кубиком Рубіка: чи все я сказав(ла), що хотів(ла), чи хочу щось додати, чи треба щось видалити, бо це просто «вода» і не вписується до змісту, чи треба щось логічно переставити місцями і так далі.

Тому найперше, про що варто пам’ятати: просто напиши текст, просто заповни папір друкованими знаками – і працюй над ними.

Поради від Слави Світової, які допоможуть ефективно написати текст:

Навіщо? Будь-який текст починається зі слова «навіщо?», (як і будь-яка діяльність). Визнач мотивацію, пріоритети.

Крути текстом, як кубіком Рубіка. Спочатку заповни папір друкованими знаками: напродукуй речень, абзаців і смислів.

Коли маєш матеріал, вже можеш його покращувати, крутити текстом, як кубиком Рубіка. Але перш за все, щоб крутити кубіком, то треба мати його в руках.

Дедлайн і фінальна мета.Важливо мати дедлайн і триматися обома руками за мистецтво малих кроків. Ніщо так добре не дисциплінує, як домовленості і розуміння, що ти що не просто пишеш, а пишеш від А до Я, аби потім здати).

Nota Bene.Процес думання настільки ж важливий, як і сам процес написання .

Фактори впливу. Мінімізуй те, що заважає: шум, зайві діалоги, інтернет (якщо він не потрібен для роботи). Якщо відчуваєш втому, чи сонливість, то краще відклади текст.

Посильний мінімум.Визначити для себе нейтральний, посильний мінімум і намагайся дотримуватися його: приміром, щонайменше дві сторінки в день.

Заохочення.Якщо напишеш більше, ніж планував(ла), похвали себе і відзнач якимось приємним бонусом.

Без «наполеонівських планів». У процесі письма важливо триматися за думку: «Просто розкажи свою історію», і не ставити собі габаритних цілей із ключовим словом «вразити» геніальністю своїх думок.

Маркери «приємне-неприємне», «важке-складне», «нудне-цікаве». Маркери допоможуть перерозподілити роботу. Приміром, коли ти сповнений(а) енергії, візьмись за найважчий шматок роботи.

Немає ніякого натхнення. Зате є самодисципліна: дедлайни, елементарний план дій, чіткі обсяги і трекер задач. Пам’ятай: якщо довго чекати на натхнення, є шанс нічого не написати.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus