Як обрати онлайн-курс?

online

З початком карантину в нас з’явилося більше можливостей навчатися. Доступними стали ті знання, які до цього ми не могли собі дозволити. Наприклад, освітня платформа Coursera відкрила доступ до 3800 своїх матеріалів на час карантину. І тепер перед нами постає питання: як не розгубитися і правильно обрати онлайн-курс? Про це ми поговорили зі співзасновником онлайн-платформи Prometheus Іваном Примаченком, а також дізналися про курси, які варто пройти кожному.

Іван Примаченко, співзасновник платформи масових відкритих онлайн-курсів Prometheus:

ivanЯк правильно обрати якісний онлайн-курс?

«Зараз велика кількість онлайн-курсів стали доступними не тільки українською, а й англійською та іншими мовами. Ще 5 – 6 років тому було мало безкоштовних масових онлайн-курсів, тепер їх десятки тисяч по всьому світу, і питання в тому, як знайти найкращий з них. Я рекомендую почати пошук із перегляду каталогів онлайн-курсів CourseTalk і Class Central. На кожному із цих агрегатів можна знайти онлайн-курси від десятків світових платформ. Не потрібно витрачати час на те, щоб досліджувати всі ці платформи окремо. Ви можете одразу знайти курси за тематикою, датою старту і ключовими словами, а також одразу побачити рейтинг цих курсів, відгуки на них. Це перший крок, який стосується західних онлайн-курсів. Другий крок – переглянути добірки найпопулярніших онлайн-курсів за різними критеріями, починаючи від курсів, які викладають Нобелівські лауреати, і завершуючи добірками курсів на Prometheus, які ми також робимо. На нашій платформі кожен курс має свій опис, і ви можете ознайомитися з ним перед проходженням».

З початком карантину багато матеріалів стали безкоштовними. На вашу думку, чи не зникне у людей мотивація проходити курс до кінця, якщо за нього не треба платити?

«Я думаю, що коли курси безкоштовні, то у більшої кількості людей буде можливість їх пройти. Сумніваюся, що українські студенти могли б собі дозволити платити по 50 – 60 доларів за доступ до курсу Coursera. Це круто, що тепер у них з’явиться така можливість. З приводу мотивації, я думаю, людина не буде проходити курс у будь-якому разі, якщо їй це нецікаво. Але ті, хто хочуть учитися, зможуть зробити це зараз. Річ не тільки в карантині. Епідемія також спровокувала фінансову кризу, яка очевидно переходить в економічну кризу, і ті суми, які потребують західні онлайн-курси, стали доволі суттєвими. Мало хто зараз готовий віддати за 4 – 5 курсів 200 – 300 доларів».

Як правильно проходити курс іноземною мовою, щоб його засвоєння було ефективним?

«Це залежить від рівня знання мови. Якщо він у вас високий, то взагалі немає проблем слухати курси іноземною. Існує велика кількість безкоштовних онлайн-курсів, які дають змогу, зокрема, вивчити англійську. На Prometheus буквально днями ми запустили 5 таких курсів. Якщо ви не впевнені у своїй мові, можна починати з тих матеріалів, які спеціально адаптовані для вивчення англійської. Якщо ваша англійська на достатньому рівні для сприйняття інформації, то варто заходити на західні онлайн-курси і використовувати субтитри. Спочатку це буде складно, головне – мати і збагачувати свій лексичний запас. Щойно ви сформуєте свій специфічний словник у межах відповідного курсу, вам стане легше його проходити. Найскладніше буде закінчити перший тиждень, а далі піде легше. Головне – не боятися, а брати і починати проходити».

Чи можна одразу проходити два курси і як правильно це робити?

«Спершу потрібно орієнтуватися на ваш вільний час. Люди говорять, що на карантині немає чого робити. Але вони так думали в перший день. А потім зрозуміли, що карантин фактично не звільняє від навантаження. Навпаки, воно тільки зросло. Усі ми змушені дистанційно працювати і вчитися. Потрібно до цього звикати і поруч із цим по-новому вирішувати побутові проблеми. З іншого боку, ми розуміємо, що люди почали навчатися більше. Це факт. З початком карантину відвідуваність платформи Prometheus збільшилася в 5 разів.

Головне – реалістично оцінити, скільки ви маєте вільного часу. Якщо ви дивитеся опис курсу, то зазвичай там вказана кількість годин, яка потрібна щотижня, щоб його успішно пройти. Навіть якщо цієї інформації немає, можна спробувати пройти перший блок та оцінити навантаження. Підрахуйте, скільки годин на курс ви витрачаєте. Наприклад, ви можете виділити 10 годин на тиждень. Тоді ви можете обрати або якийсь складний курс, або два простіші та виділяти на кожен із них по 5 годин. Не варто планувати проходження всіх матеріалів на один день чи вихідні. Найкраще вчитися потроху, але регулярно».

Наскільки збільшилася кількість учнів, які почали проходити курс ЗНО? Скільки школярів повністю проходять курс?

«Проходження курсу ЗНО збільшилося навіть більше ніж приблизно в 6,5 – 7 разів. Поруч із цим ми транслюємо наші онлайн-курси на телеканалі РАДА, Київ і деяким іншим регіональним каналам. Тобто діти можуть подивитися ці курси і по телевізору. Таким чином, охоплення ще більше.

Курси ЗНО ми не планували створювати такими, які потрібно проходити від початку до кінця. Вони більш довідкові. Якщо учень добре знає окремі теми, то це беззмістовна втрата часу – проходити їх ще раз, щоб набрати бали. Головне – це виокремити теми, у яких школяр недостатньо підготовлений, і сконцентруватися на них. Карантин продовжено – думаю, наприкінці квітня ми зробимо статистику проходження курсів ЗНО».

Якщо обирати між онлайн-курсами і вебінарами, який формат краще?

«Це два абсолютно різні формати, і складно їх порівнювати. З погляду якості, курси майже завжди перевищують вебінари. Передусім на їх створення витрачається багато часу. Це розробка навчальних матеріалів, зйомка лекцій, монтаж. Тоді як у вебінарах лектор може просто включити Zoom і за кілька годин розповісти лекцію. Онлайн-курси – це більш ґрунтовний формат. У їх створення треба вкласти багато зусиль, але потім вони дають відповідні результати. Вебінари – це такий формат, який можна організувати швидко. У цьому їхня перевага, але стратегічно кращими є онлайн-курси».

Чи існують українські каталоги, які допоможуть обрати онлайн-курс?

«У нас немає агрегатору українських онлайн-курсів. Тому обирати потрібно самостійно. Можна прочитати опис, зареєструватися на платформі або пройти пробні безкоштовні уроки. Уже тоді визначити, чи буде цей матеріал цікавим для вас».

Чи може людина бути впевненою в тому, що коли вона заплатить за курс, то він точно буде якісним?

«У цьому не можна бути впевненим(-ою). Я бачив багато платних неякісних курсів. Я б сказав, що немає жорсткої закономірності між ціною і якістю. Бувають якісні курси безкоштовні, бувають неякісні курси платні. Головне – це сама платформа, їхній викладач і репутація».

Якщо це гарна платформа, чи можуть там бути неякісні курси?

«На кожній платформі є курси сильніші і слабші. Пам’ятаю, як я колись проходив курс на Coursera, і він виявився настільки провальним, що викладачі його навіть не довели до кінця, і він розсипався по ходу. При цьому це був курс від відомого американського університету. Такі випадки також бувають. Проте на рейтингових платформах більшість курсів будуть корисні та ефективні».

Як залишитися вмотивованим(-ою) і пройти курс до кінця?

«Головне питання мотивації – це внутрішнє питання. Його не можна штучно створити. Якщо в людині немає бажання навчатися, ми не можемо штучно її змусити. Найкращий варіант – це показувати, що навчання важливе, що успішні люди постійно і наполегливо вчаться. Також частина людей думає, що якісне навчання завжди фанове. Насправді воно не буває простим. У нас є один популярний курс «Основи програмування CS50 2019». Він фановий, але надзвичайно складний. Люди витрачають велику кількість часу, щоб його пройти».

Як буде змінюватися освіта та онлайн-курси? Чи можемо ми скоро перейти тільки на формат онлайн?

«Я думаю, що онлайн ніколи не замінить офлайн. Неможливо навчитися оперувати людей або грати на віолончелі через екрани комп’ютерів. Проте найближчим часом ми побачимо сплеск такого формату. У зв’язку з епідемією, багато компаній, організацій та урядів будуть активніше долучатися до онлайн-навчань. Щодо змін в освіті, то можна виділити такі моменти. По-перше, механічно переносити офлайн-формат в онлайн не вийде. Онлайн-курс суттєво відрізняється від вебінару. Це процес, коли ми фактично створимо весь контент із нуля. Якщо в людей є серйозна ціль перейти в онлайн, їм потрібно співпрацювати з платформами, у яких уже є досвід у цьому процесі. По-друге, багато організацій, які створюють онлайн-курси, тепер мають більший попит на свої послуги. Третій момент: я думаю, що буде значний поштовх у цій галузі, і ми побачимо багато експериментів, появу нових функцій і підходів в онлайн-освіті. За цим також варто спостерігати і користуватися».

Який курс на Prometheus має подивитися кожен?

«Перший, який актуальний зараз – це курс «Коронавірусна інфекція: факти проти паніки». Ми його створювали разом із медичною платформою INgenius. Викладач курсу, член експертної групи МОЗ України «Інфекційні хвороби. Дитячі інфекційні хвороби. Паразитологія» Федір Лапій розвінчує поширені міфи і надає достовірну інформацію щодо нової коронавірусної інфекції COVID-19.

Другий курс – це «Основи програмування CS50 2019». Він насправді навчить вас програмувати, покаже, наскільки складною, але водночас фановою може бути ця професія. Навіть якщо у вас немає такої схильності до цього. Це унікальний досвід, який має спробувати хоча б раз у житті кожна людина, щоб побачити власними очима, як це працює.

Третій курс – це «Економіка для всіх» від Олексія Геращенка. Це курс про базові принципи функціонування економіки. Я думаю, що зараз, коли починається економічна криза, важливо мати хоча б базову економічно-фінансову грамотність, щоб розуміти найважливіші речі про те, як функціонує економіка, і не вестися на економічний популізм. Бо в умовах кризи він може бути надзвичайно небезпечним. Фінансова грамотність допоможе вам безпечно вийти зі шторму економічної кризи».

Реклама

Про онлайн-курс «Коронавірусна інфекція: факти проти паніки»

Наскільки складно постійно стежити за змінами у світі та створювати курси відповідно до потреб людства?

«З одного боку, це складна робота, яка вимагає постійної уваги і моніторингу ситуації. Ми розуміємо, що зміни шокують суспільство, особливо коли за останні кілька місяців світ повністю перевернувся. З іншого боку, я і більшість людей у моїй команді дуже любимо виклики. Ми отримуємо задоволення, коли швидко реагуємо на них, і намагаємося допомогти нашим слухачам не розгубитися в ситуації».

Скільки часу ви витратили на створення курсу?

«Онлайн-курс «Коронавірусна інфекція: факти проти паніки» ми створили за два тижні. Це наш рекорд. Зазвичай на створення онлайн-курсу йде кілька місяців або хоча б місяць».

Коли у вас з’явилася ідея створити такий курс?

«Ідея з’явилася, коли епідемія набула масового масштабу в Китаї. Тоді я зрозумів, що прихід коронавірусу в Україну – це лише питання часу. Я відразу почав писати колегам, мені рекомендували лекторів, я швидко переговорив з кількома людьми, і нам вдалося швидко записати і випустити цей курс».

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus