Як написати наукову статтю?

наукова_робота

Якщо ви відчуваєте, що ваші ідеї, спостереження чи результати досліджень уже «дозріли» й чекають визнання, саме час ними поділитися. Наукова публікація дозволить зробити це найбільш ефективно. Чим цей вид академічного тексту відрізняється від есе чи курсової? На що варто особливо звернути увагу під час написання наукової статті? Наступна серія порад для створення текстів.

Крок 1: прозріння

Як і есе, і курсова, наукова стаття починається з ідеї та інтересу до певної теми. Раптом ви розумієте, що помітили закономірність у досліджуваних процесах, текстах, статистичних даних або, навпаки, виявили помилку у твердженнях і категорично не згодні з тезами якогось автора. Можливо, ви особливо зацікавилися певною темою і, вивчаючи її, сформулювали власне бачення проблеми, зробили неочікувані висновки.

Ідея для статті може з’явитися з будь-чого та бути будь-якою. Але зауважте, що тема наукового тексту має бути якомога вужчою, особливо, коли це ваші перші публікації. Краще зосередитися на шматочку конкретної теми, пропрацювати його якісно, аби потім не загубитися в багатошаровій тематиці та не надати поверхневий аналіз.

Реклама

Крок 2: дослідження

Простий перелік зауважень або нових ідей – не той формат наукової статті, що вразить академічний світ, хоча й ідеальне наповнення для есе. У випадку серйозної публікації будь-який задум супроводжується ретельним дослідженням і вивченням.

На цьому етапі за допомогою можна звернутися до викладача. Більше того, наявність наукового керівника – одна з головних вимог багатьох наукових видань. Викладач передусім порекомендує відповідну літературу або, якщо мова йде про більш практичні теми, вкаже на емпіричні методи (експеримент, анкетування, інтерв’ю тощо), доцільні для ефективного дослідження.

Пригадайте, чи знаєте ви людей з академічної спільноти, які також вивчають або цікавляться вашою темою. Зверніться до них за порадою. Зберіть увесь необхідний матеріал, що тільки можете знайти.

Крок 3: формулюємо тези

Тепер саме час проаналізувати весь накопичений матеріал. Чи не змінилися ваші попередні ідеї? Можливо, виникли нові? Як пов’язати свіжі думки з первісним задумом?

Випишіть окремо абсолютно всі ідеї та твердження. Проконсультуйтеся з науковим керівником або самостійно оберіть лише найбільш актуальні й цікаві. Це і будуть тези – один із головних елементів вашого тексту.

наукова_робота

Крок 4: напрацьовуємо аргументи

Тези, доповнені аргументами, – основний зміст будь-якої наукової статті. Кожна ваша теза повинна бути доведена відповідним аргументом, особливо у випадку з голосними тезами-заявами (типу «життя на Марсі існує»). Найкращі аргументи – це, звичайно, результати власних експериментів, анкетувань, тобто будь-якого використаного емпіричного методу. Проте можна використовувати посилання на авторитетні праці, висновки інших учених. Якщо ви аналізуєте текст, обов’язково потрібно наводити цитати. Неодмінно слід зазначати джерело кожного посилання. Якість вашої статті напряму залежатиме від сильних та логічних аргументів.

Крок 5: структуруємо текст за принципом IMRAD

Залишилось оформити текст відповідно до академічних вимог. Нюанси таких стандартів різнитимуться в залежності від видання, де ви плануєте опублікувати статтю. Найбільш поширена структура наукової статті втілена в принципі IMRAD:

  1. Вступ (Introduction): актуальність і важливість вашого дослідження, його цілі, короткий опис питань, що розглядаються. У вступі потрібно окреслити загальні тези і поступово перейти до конкретних стверджень.
  2. Методи (Methods): як саме ви проводили ваше дослідження, які методи й матеріали використовували. Також опишіть усі фактори, що могли вплинути на отримані результати.
  3. Результати (Results): чи вдалося вам знайти відповідь на поставлені запитання, які саме відповіді отримали. Ця частина тексту наповнюється конкретними тезами й аргументами. Таблиці, графіки, малюнки доречно розмістити саме тут.
  4. І (And) обговорення (Discussion): ваші висновки, порівняння з результатами попередніх досліджень теми, значення проведеного вами дослідження, а також подальша перспектива вивчення теми.

Для деяких видань наукова стаття може потребувати анотації та переліку ключових слів, що розміщуються перед вступом. Анотація відображає зміст вашого тексту, де дуже коротко зазначаються цілі дослідження, його основні аспекти, методи й результати. Анотація повинна бути максимально інформативною та дещо провокуючою, аби зацікавити читача. Ключові слова – це перелік основних термінів, розглянутих у статті.

Безумовно, як і будь-який академічний текст, наукова стаття завершується списком усіх використаних джерел.

Крок 6: обираємо видання

Обирати видання для публікації вашої статті доцільно ще на стадії проведення дослідження, оскільки кожне має власні вимоги до оформлення й наповнення матеріалів. Якщо вам дуже хочеться мати власну публікацію лише в певному виданні, тему статті можна визначити відповідно до його особливостей.

Наукові видання зручно шукати за допомогою спеціальних каталогів. Окрім того, кожен університет має різні спеціалізовані видання; детальну інформацію можна знайти на сайтах (наприклад). Як правило, наукові конференції пропонують публікацію доповідей в окремих збірниках. Тому також звертайте увагу на актуальні анонси конференцій.

Наукова стаття – це ваш внесок у розвиток науки. Буде він вагомим чи залишиться непоміченим, залежить саме від вас.

Фото: creativemarket.com

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus