Як написати наукову статтю, щоб це справді була наука

surface-CqQWt4a-XfY-unsplash

Цього року Антинобелівську премію з економіки одержали вчені, які шукали зв’язок між корупцією та ожирінням політиків.

Щоб опублікувати наукову статтю, яка викликає повагу, а не сміх, треба: а) знайти перспективну ідею та б) зрозуміло викласти її на папері.

Ідея дослідження — твоя справа, але ми можемо допомогти з організацією наукового тексту.

З чого починати?

По-перше, треба правильна мотивація. Не змушуй себе писати статтю лише через оцінку, пошукай інші переваги.

Наприклад, ти будеш працювати із науковими джерелами та літературою різними мовами, навчишся грамотно структурувати думки і станеш експерткою / експертом у сфері свого дослідження.

Наукову статтю можна писати за такою схемою:

  1. У тебе з’являється мотивація й розуміння, для чого це все.
  2. Ти самостійно обираєш тему або радишся з науковою керівницею чи керівником.
  3. Далі шукаєш та опрацьовуєш джерела.
  4. Потім організовуєш майбутнє дослідження: структуруєш інформацію, визначаєш унікальну проблему для аналізу (те важливе, що ще не дослідили), ставиш мету і завдання, а тоді визначаєш найвідповідніші методи.
  5. Після планування дослідження переходиш до структури майбутнього тексту.
  6. Далі слідує саме дослідження: робота з чернеткою, оформлення цитат і списку джерел та літератури, редагування.
  7. Потім віддаєш свій текст на рецензію.
  8. Після рецензування допрацьовуєш статтю й редагуєш її востаннє.
  9. Фінальний етап — це публікація та/або оприлюднення результатів на конференції, захисті.
  10. Опісля залишається слідкувати, який твоя робота вплине на науку. Зокрема, вплив вимірюють кількістю і якістю цитувань тексту.

У чому особливості наукового тексту?

На відміну від журналістики чи публіцистики, у центрі яких історія чи конкретна людина, науковий текст описує результати наукового дослідження. Він раціональний, аргументований, об’єктивний і лаконічний.

На відміну від художніх чи публіцистичних текстів, де важливі емоції і красиві метафори, у науковій статті треба дотримуватися строгого викладу без зайвої художності.

Актуальність та новизна. Твоя стаття повинна пропонувати новий погляд на актуальну проблему. Нікому не цікаво читати про теми, які не потребують вдосконалення або не мають практичної користі.

Методологія. У науковій роботі ти ставиш собі мету й завдання, а тоді шукаєш методи, якими цю мету можна досягти. Їхня сукупність складає методологію дослідження, тобто «маршрут» до результату.

Читай більше: Пишемо диплом з Умберто Еко: актуальні та смішні поради

Як цитувати інші дослідження?

Як і будь-який текст, наукові статті не можна плагіатити. Також не варто писати своє дослідження на основі одного чи двох чужих текстів.

Джерел має бути багато, але на всі чужі слова та ідеї мають бути оформлені за правилами покликання.

Студентів і студенток зазвичай змушують оформлювати цитати за правилами ДСТУ. Проте, у світі існує багато стилів цитування: APA, MLA, Chicago style та ін.

Покликання потрібно давати на першоджерело, а не передрук. Передруки використовуй хіба тоді, коли іноземного дослідження немає у перекладі, але треба використати цитати людей, яким вдалося зрозуміти, про що йдеться. У таких випадках треба ставити примітку «Цит. за (ім’я, прізвище)».

Цитувати потрібно ті праці, які ти читаєш під час дослідження, і які допомагають розкрити тему. Якщо ти переписуєш своїми словами чужі ідеї — це теж плагіат.

Читай більше: Як перевірити текст на плагіат?

Яка структура наукового дослідження?

Структура наукового тексту включає вступ, основну частину з поділом на розділи, параграфи, підпункти, а також висновки, список використаних джерел і літератури, додатки.

Важливе правило у роботі — дотримуватися логіки викладу. Всі частини мають бути пов’язані між собою та з головною темою.

Щоб не загубити власну ідею, варто поділити текст на менші «підтеми». Вони переважно збігаються з назвами підрозділів.

Висновки мають бути чіткими й лаконічними, підсумовувати, а не повторювати вже написане.

До статті чи дисертації обов’язково додають анотацію і ключові слова. Вони коротко пояснюють ученим, про що дослідження, а також допомагають шукати його у базах даних та інтернеті.

Які вимоги до наукового стилю?

Науковий стиль використовує слова у прямому значенні, уникає емоційних оцінок, канцеляризмів і русизмів, а також надто складних конструкцій.

Під час редактури такі слова й вирази можна підкреслювати, щоб вибрати більш влучні. Видаляй зайві прислівники. Уникай повторів. Вони характерні для авторів, які погано розуміють свою тему, гублять думки, не мають що сказати і хочуть «заповнити порожнечу».

Аби підхопити науковий стиль, читай більше дослідницьких текстів авторитетних учених. Наприклад, у літературознавстві можна читати Тамару Гундорову і Григорія Грабовича, а в історичній науці підійдуть книги Сергія Плохія і Миколи Рябчука.

Раніше ми також розповідали, як написати есе, курсову, текст для емоційної розрядки.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus