Як читати книгу, щоб було цікаво

pexels-cottonbro-4861356 (1)

У кожного свій стиль читання: повільно чи швидко, сидячи за столом чи на дивані, з олівцем чи ручкою.
Але як читати так, аби було цікаво і корисно? Ділимося порадами.

Розвивай уяву

Щоб відчути максимум, читаючи книгу, треба мати добре розвинену уяву.

Існує проста вправа для розвитку фантазії: уяви, що предмети навколо тебе на якусь мить перестали мати звичний колір. Наприклад, стеля стала рожевою, стіни – синіми, підлога – білою. На вулиці так само: трава – помаранчева, будинки – різнокольорові. Ця вправа допоможе подивитися на звичні речі по-новому.

Для наступної вправи знадобиться білий аркуш. Спробуй зобразити на ньому якесь абстрактне явище: любов, пристрасть. Особливі художні навики не потрібні, головне – емоції, відчуття. Чим частіше ти будеш малювати абстрактні речі, тим легше буде сприймати їх на сторінках книги.

Більше: Тест на уяву розроблений японськими психологами.

Реклама

Читай з Google

Коли читаєш, краще мати доступ до інтернету, щоб перекладати нові слова, дивитися, як виглядають історичні об’єкти, речі побуту чи техніка.

Наприклад, читати «Код да Вінчі» Дена Брауна варто одночасно в інтернеті і на папері, адже він описує десятки картин, архітектурних пам’яток, документів і таємних обрядів. Без інтернету важко уявити, як вони виглядають, а отже і слідкувати за сюжетом книги.

Деякі автори самі допомагають читачам читати онлайн. Наприклад, Макс Кідрук створив мобільний додаток з доповненою реальністю до свого роману «Доки світло не згасне назавжди».

У додатку є тести, відео, фото, карти з місць, які описані в романі, щоденники та фейсбук-чат з одним із персонажів. Усе це зробить сюжет ще більш реальним.

Читай примітки

Адже вони пояснюють те, що важливо знати для розуміння сюжету.

Наприклад, роман Сюзанни Кларк «Джонатан Стрендж і містер Норрелл» містить 185 приміток, що описують ретельно опрацьовану історію англійської магії. Часом вони займають цілі сторінки.

У своїй рецензії для The Washington Post Майкл Дирда пише, що ці примітки – «це ретельно опрацьовані міні-есе, які стосуються анекдотів з життя напівлегендарних магів, описують дивні книги і їх зміст, містять роздуми про ранні роки і подальшу долю Короля-ворона».

Обери свій темп

Часто темп читання залежить від книги: повільний для роздумів Юваля Харарі, динамінчний для триллерів Кінга. Обери той, який комфортний тобі.

Наприклад, засновник соціальної мережі Facebook Марк Цукерберг у 2015 році поставив собі мету кожні два тижні читати нову книгу. Це підходить не усім.

Український письменник Марк Лівін, який під час книжкового марафону #bookchallenge_ua прочитав 150 книжок, каже, що задоволення не отримав.

«Я вважаю, що читання має бути в задоволення. Коли був #bookchallenge_ua я мало читав для задоволення, бо там на першому місці була швидкість. Якщо тоді я читав одну книгу на 3-4 дні, то зараз я читаю максимум дві книжки в місяць. Я стараюся, щоб це було тоді, коли я хочу читати. Тоді, коли відчуваю в цьому потребу».

Обери свою книгу

Не варто змушувати себе читати те, що не цікаво: обирай ту книгу, з якою ти будеш «на одній хвилі».

Якщо сумуєш за друзями – спробуй «Тріумфальну арку» Е. М. Ремарка, хочеш подорожувати – читай Е. Гемінґвея, Дж. Керуака чи Жюля Верна, не вистачає магії – візьми з полиці старий томик Роальда Дала.

Якщо книга тобі не цікава – закрий і відклади книгу. У світі є десятки інших, які можуть тебе захопити.

Ось що казав про це Нассім Талеб, автора бестселеру «Чорний лебідь»: вміння вчасно кинути погану книгу допомагає швидше знайти щось цінне в наступній.

Створи відповідну атмосферу

Так ти зможеш читати більш продуктивно.

Свічки, заспокійлива музика, аромалампи допоможуть розслабитися. Ліс, пташки і шум дерев – надихнуть і дадуть енергію.

У компанії друзів можна читати фентезі, детективи, пригодницькі романи. Обмінюватися враженнями від прочитаного з іншими завжди цікавіше!

Відповідну атмосферу допоможе створити навіть Instagram. Наприклад, книгу Ольги Котрус «Город, который меня съел» краще читати, передивляючись фото з Парижу, які зробила сама авторка за 4 роки життя у Франції.

Інша книга авторки, «Назад навстречу», присвячена Києву. У книзі є ілюстрації цікавих місць столиці, а в Instagram авторки – власні фото міста.

Залишай відгуки

Відгуками можна ділитися у Facebook та Instagram або у додатках LiveLib, чи Goodreads.

Там можна обмінюватися враженнями, дискутувати та читати рецензії інших.

Це не універсальні поради і ти можеш їх доповнювати своїми. Наприклад, переписувати улюблені цитати, робити скріншоти, фотографувати сторінки книг, залишати там улюблені закладинки чи сухі квіти. Головне не перетворювати читання у нудну рутину, а насолоджуватися процесом.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus