Як боротися з гендерними стереотипами в університеті

photo_2021-09-23 10.45.07

Через сексистські жарти викладачів та одногрупників, гендерну дискримінацію, а іноді й домагання – університети не завжди є безпечним місцем.
У тексті розповідаємо, як розпізнати та боротися з гендерними стереотипами під час навчання.

Поширені стереотипи

Найпоширеніший та найбільш явний гендерний стереотип – у чоловіків кращі здібності до прикладних наук, а у жінок – до гуманітарних.

Цей стереотип супроводжує дівчат, які, скажімо, хочуть працювати на атомній електростанції, ще зі школи, а потім під час вступу в університет.

Таким чином, на спеціальностях, які гірше оплачуються – педагогіка, журналістика, культура – дівчат загалом більше. У професіях, де дохід вищий – ІТ-галузь, будівництво, аграрний сектор – більше чоловіків.

Чоловіки ніби виправдовують нав’язані стереотипи, що саме вони мають заробляти в сім’ї більше, а для жінки зарплата не головне.

Приховані стереотипи

Прикладом прихованих стереотипів є сексистські та образливі жарти викладачів та викладачок. Вони не завжди викликають обурення – багато студентів вважають це “фішкою” та стилем спілкування.

А для викладача це можливість висловлювати свою сексистську позицію під виглядом “невинного жарту”.

Часто викладачі оцінюють хлопців і дівчат по-різному. У таких випадках ними керують не знання студентів, а гендерні упередження.

heforshe-39

До дівчат також висувають більше вимог, бо “вони старанніші”. Такий підхід має вплив і на майбутнє студенток – жінки часто працюють понаднормово і повинні постійно доводити, що є хорошими спеціалістками. Це впливає на впевненість у собі, стійкість та загальний емоційний стан.

Ще один неочевидний прояв гендерних стереотипів – непрохані поради та соціальний тиск. Викладачі кажуть студенткам про одруження, а їхнім одногрупникам про навчання та кар’єру.

Один з викладачів на факультеті журналістики, наприклад, порадив студенткам-журналісткам вчитися брати інтерв’ю, щоб під час одного з них знайти собі багатого чоловіка.

Це частина більш глобальної проблеми – суспільного тиску та традиційних ролей. Жінці диктують бути дружиною та матір’ю, а чоловіків заохочують заробляти гроші – навіть якщо їхні бажання протилежні.

Нерідко студентів цькують за зовнішній вигляд – і це стосується як хлопців, так і дівчат.

Архаїчні очікування викладачів проявляються у поділі на “жіночі” та “маскулінні” образи, упередження через яскравий макіяж чи “надто відвертий” одяг.

Проте мейкап, охайність чи довжина спідниці ніяк не пов’язані зі знаннями та не може впливати на те, яку оцінку отримає студент.

У чому причина гендерних стереотипів в університетах?

Як правило, викладачі виступають з позиції сили – у них вищий статус, ніж у студентів і більше можливостей використовувати своє становище собі на користь.

Через усвідомлення відсутності покарання викладачі та викладачки часто переходять межі толерантності. Адже хто поскаржиться на людину, від якої залежать бали і подальше навчання в університеті?

Як розповіли студенти під час дискусій в рамках проекту HeForShe Tour, ця проблема характерна для всіх міст України.

heforshe-4

Замкнене коло лише масштабує проблему: викладачі дозволяють собі зайве, студенти мовчать, чим спонукають переходити особисті кордони все більше й більше.

Можна не знати про гендерні стереотипи, але зіштовхуючись із ними, часом складно давати відсіч.

Університети мають бути місцем розвитку та навчання, і аж ніяк не місцем сексизму, дискримінації, домагань та порушень особистих кордонів студентів.

Ігноруючи стереотипи та сексизм в університетах, ми лише граємо їм на руку. Бо це обмеження, які ми не обираємо. І поки ми замовчуємо гендерні стереотипи, вони і далі продовжують негативно впливати на наше життя.

Чому в країні, де 80% педагогів в країні — жінки, ректорами університетів, міністрами освіти стають переважно чоловіки? Не має бути нормою те, що сфери, де більше влади і грошей зазвичай дістаються чоловікам, навіть якщо у виші вони вчились однаково або й гірше за своїх одногрупниць.

Стереотипи не вирішують за тебе – ким тобі бути, де навчатися, як виглядати в університеті та поза ним, любити точні науки чи гуманітарні, обирати сім’ю чи кар’єру.

Боротися зі стереотипами означає звільнитися від нав’язливих образів та дозволити собі будувати власне життя, самореалізовуватися та розвиватися, проявляти себе незалежно від того, хлопець ти чи дівчина.

Як протидіяти гендерним стереотипам та дискримінації в університетах?

  • Не мовчи та не терпи жодних проявів сексизму чи дискримінації – чи то в жартах, чи то в образах та стереотипних зауваженнях.
  • Зроби ці випадки публічними, щоб привернути до них якомога більше уваги. Звернися до видань, які спеціалізуються на гендерній тематиці (Гендер у деталях, Повага, Wonderzine). Так викладачі знатимуть, що будь-які їхні дискримінаційні слова чи дії матимуть наслідки і не залишаться непоміченими.
  • Співпрацюй зі студентськими клубами та рухами для проактивної молоді, яка стежить за дотриманням етики в університетському житті.Тому Рух солідарності за гендерну рівність HeForShe від ООН Жінки запускає University Tour, щоб спілкуватися з викладачами і студентами про стереотипи, сексизм, дискримінацію та насильство.
  • Спробуй вирішити проблему на рівні адміністрації університету. Ймовірно, викладачі не одразу стануть на твій бік, але зміни не завжди даються легко, навіть якщо вони позитивні
  • Якщо вирішити проблему неможливо на рівні університету, звернися до правозахисних організацій – багато з них зібрано ось тут.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus