Work and Travel: гід для майбутніх учасників

wat

Щороку декілька тисяч українських спудеїв вирушає за океан, аби побачити новий світ, отримати досвід роботи в міжнародній компанії, покращити рівень англійської мови, заробити «зелених» і поїхати в подорож. Завдяки Work and Travel мені двічі вдалося провести літо у США. Знання, які я отримала в результаті поїздки, вартували часу і ресурсів для її реалізації. Отож якщо ви наважилися подати заявку на програму, я розповім вам декілька речей, які корисно знати майбутньому учасникові.

Назва: Work and Travel USA (укр. Працюй і подорожуй у США).

Мета програми: обмін культурними та духовними цінностями між студентами різних країн світу і США, ознайомлення з американським способом життя.

Призначення програми: для студентів, які хочуть відвідати Америку та заробити грошей за літо.

Умови участі: досягти 18 років, бути студентом ВНЗ, навчатися на стаціонарі, на розмовному рівні володіти англійською мовою.

Умови програми: студенти вирушають працювати в Америку на попередньо узгоджені місця роботи з відповідною зарплатою та умовами праці; зароблені кошти вони витрачають за власним бажанням: чи на подорож США, чи на інше.

Ціна програми: 3000 – 3500 доларів (включно з перельотом і особистими коштами).

wat

Фірма-посередник

Якщо ви їдете до Америки вперше, варто діяти через спеціалізовану фірму, яка допоможе вам зі збором усієї необхідної документації для поїздки. Більшість вакансій, які студенти знаходять в інтернеті самостійно з метою зекономити гроші на послугах фірми, викликають великі підозри у візового офіцера під час інтерв’ю в посольстві. Чому? Компанії-посередники, які тривалий час займаються питаннями Work and Travel, мають зв’язки з американським посольством і отримують студентські вакансії, прикріплені до перевірених спонсорських організацій, що відповідають за безпеку студентів у США. Надійний спонсор – запорука отримання американської візи.

Прочитавши безліч відгуків про авторитетні посередницькі підприємства, я вирішила скористатися послугами київської компанії Study.ua, яка понад 15 років працює у сфері освітніх програм за межами України, має великий досвід роботи з американським посольством, державну реєстрацію і ліцензію, а також є представником в Україні міжнародної асоціації агентств IAPA та WYSE (World Youth Student & Educational Travel Confederation).

В Україні є 40 акредитованих конгресом США компаній, які спеціалізуються в цій програмі. Проте перед співпрацею з будь-якою із них порадьтеся з досвідченими людьми чи поговоріть зі студентами, які вже мали досвід роботи з фірмою. Пам’ятайте: ваш посередник – це ваша перепустка у США, тому будьте пильними!

Реклама

Університети не підтримують програми

Work and Travel є абсолютно легальною студентською програмою і діє під егідою Конгресу США. Проте керівники українських університетів часто з різних причин не схвалюють літніх поїздок студентів у Америку. Найперша – спудеєві необхідно заздалегідь закрити питання з літньою сесією, а це не відповідає навчальному плану українських вишів. Бувають інші випадки: аби отримати дозвіл на дострокове складення іспитів, я звернулась до декана факультету. Тривалий час він переконував мене, що Work and Travel – це не культурний обмін, а експлуатація українських студентів американським урядом як дешевої робочої сили, і він не зможе мені допомогти. Тож найкращий спосіб екстерном скласти іспити – домовлятися з кожним викладачем окремого предмета в індивідуальному порядку.

Найвідоміші вакансії WAT – офіціант, рятівник і «хаузкіпер»

Якщо ви вмієте плавати, обов’язково обирайте роботу в аквапарку. Вона порівняно нескладна, дозволяє багато комунікувати з гостями та колегами по роботі, що впливає на рівень англійської, і добре заробляти (у деяких аквапарках після 8 робочих годин кожна наступна година оплачується в розмірі 12 доларів). Мені пощастило працювати рятівником у одному з найбільших аквапарків США – Kalahari Resorts. Це був гарний досвід.

KalahariResorts

Вакансія офіціанта також дає можливість добре заробити (у середньому 100 доларів за день) і не витрачати багато коштів на харчування, оскільки для працівників ресторації їжа часто є безкоштовною.

Робота «хаузкіпера» найважча і найменш ефективна для вашого розвитку. За день «хаузкіпер» ретельно прибирає до 20 кімнат готелю/мотелю, що коштує до 9 доларів за годину. Робота дуже важка і виснажлива. Зазвичай студентам доводиться проводити в готельному приміщенні більшість свого часу у США: це дорівнює мінімальній кількості комунікації, що не дуже впливає на ваш рівень англійської в результаті поїздки.

Студенти програми живуть у будинках або мотелях

Ваш спонсор у більшості випадків пропонує житло. Це може бути будинок (250 – 300 доларів у місяць) або мотель (80 доларів у тиждень). Вартість житла залежить від штату, адже в кожному – інші ціни та податки. Під час першої поїздки я жила у двоповерховому будинку з інтернетом, двома ваннами та окремими кімнатами для кожної з шести осіб, які мешкали зі мною. Наші орендодавці часто допомагали нам, наприклад, коли ми купували велосипеди (10 – 150 доларів), які часто слугують основними транспортними засобами.

wat

Упродовж другої поїздки я мешкала в мотелі разом із іншими 300 студентами. Умови були гірші, ніж у будинку: не було кухні, зникав інтернет, ламалися дверні ручки, проте було зручно добиратися до роботи і було весело, як у гуртожитку.

Як долетіти

Ви успішно склали іспити, отримали візу, тож настав час придбати квитки на літак. Зазвичай фірма-посередник шукає для вас найдешевші авіаквитки (750 – 900 доларів), ціна яких входить у загальну вартість програми. Якщо ви готові придбати квитки самостійно, знайти їх за вигідною ціною допоможе сайт skyscanner.com.ua. Найдешевші та найкомфортніші авіалінії, якими мені доводилось літати, це LOT Polish Airlines. Дорожчі, але не менш комфортні, – British Airlines, які дозволяють під час 24-годинної пересадки в Лондоні погуляти містом.

Працювати у великих містах – не дуже слушна ідея

У таких мегаполісах, як Нью Йорк, Чикаго або Лос-Анджелес, зазвичай складно знайти роботу, високі ціни на житло та їжу і дорогий транспорт. Гарантії заробити чи навіть покрити витрати за програму мінімальні. До прикладу, знаю студентку, яка працювала в Лос-Анджелесі і батьки щомісяця надсилали їй гроші, оскільки її зарплата була мізерною і не покривала навіть вартості житла.

Для роботи найкраще обирати маленькі курортні містечка. Зазвичай там велика концентрація місць для розваг і відпочину. Місцевих жителів мало, туристів багато, відповідно немає проблем із працевлаштуванням. Першого разу я працювала в штаті Огайо, місті Сандаскі. Тут – найбільший закритий аквапарк у США Kalahari Resort і одні з найбільших американських гірок у світі Cedar Point. Протягом літнього сезону сюди приїжджає понад 3 мільйони туристів із усього світу.

wat

Вдруге я була в місті Вісконсін Делс штату Вісконсін. Населення – 2500 людей. Делс вважається світовою столицею аквапарків: він налічує 5 комплексів водних розваг. За літо сюди приїжджає від 3 до 5 мільйонів туристів. Велика кількість місцевих готелів, ресторанів, парків розваг, магазинів дає можливість студентам заробити чимало грошей: від 8,5 – 12 доларів за годину. Не варто недооцінювати периферійної Америки як джерела заробітку. Щодо великих міст, то їх краще залишити на десерт – для подорожей.

Програма Work and Travel – гарна нагода побувати в іншому світі, побачити, як живуть люди в країні першого світу, порівняти американський і український стилі життя, позбутися багатьох міфів про Америку. Та найголовнішою цінністю обміну, мабуть, є те, що він навчає студента раціональності, самостійності і відповідальності.

Фото: соцмережі, hotelcluster.com

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus