Як гуманітарію вижити у цифровому майбутньому

RDR_7775-1700x1000 (1)

IE University/Barbara Oakley

Традиційний поділ людей на технарів і гуманітаріїв – неактуальний. У наш час ці сфери переплітаються між собою, утворюючи digital humanities – цифрові гуманітарні науки.
Розповідаємо, чому з’явилися digital humanities, як розвиваються та чому потрібні саме тобі.

Криза гуманітарних наук

Гуманітарні науки вивчають людське існування, виникнення і розвиток суспільства, соціальні явища. До таких наук належить історія, лінгвістика, філософія, культурологія, літературознавство, психологія, етнографія та безліч інших.

Частина з них вивчає минуле і сьогодення суспільства, проте часто обмежується вивченням того, як працює наука, а не суспільство. Через зосередженість на теорії такі знання є неактуальними.

Ще одна проблема – відсутність інструментів для обробки великої кількості даних. Це актуально у багатьох сферах: біології, фізиці, соціології, політиці.

Світовий обсяг даних збільшується більш ніж вдвічі кожні два роки і щоб зрозуміти, як працює світ, треба їх аналізувати.

Тому гуманітаріям доводиться освоювати нові навички – аналіз даних, data science, автоматичну обробку тексту (text mining), теорію мереж, геоінформатику. Це і є цифрові гуманітарні науки.

Люди, які їх вивчають можуть створити інтерактивні мапи листування французьких просвітителів, побудувати 3D-модель Стародавнього Риму і автоматично перетворити на зображення тексти голлівудських сценаріїв.

Реклама

Досягнення digital humanities

Люди, які вивчають цифрові гуманітарні науки часто працюють у командах – тут мало дослідників-одинаків. Такі дослідницькі групи уже мають свої досягнення.

Наприклад, саме цифрові гуманітарії за допомогою програми JGAAP виявили, що саме Джоан Роулінг написала книгу «Поклик Зозулі» (The Cuckoo’s Calling) під чоловічим псевдонімом.

Вони з’ясували, що можуть визначити автора художнього тексту, аналізуючи слова. Письменник може підписати книгу чужим ім’ям, але навряд зможе змінити свій стиль так, щоб обдурити комп’ютер.

Ще одне відкриття зробив професор математики Ендрю Беверидж із коледжу Макалестер і його студентка Джі Шан: за допомогою теорії графів вони «вирахували» головних персонажів серії книг «Гра престолів».

Як стати «цифровим гуманітарієм»

Серед «цифрових гуманітаріїв» можна зустріти представників будь-якої професії.

Не потрібно бути математиком чи програмістом, щоб вивчати digital humanities. Багато аналітичних процесів стали автоматичними, тому часто робота потребує лише гуманітарних навичок.

Наприклад, для визначення авторства вчені вже створили комп’ютерну бібліотеку з графічним інтерфейсом – Stylo, де будь-хто може перевірити текст на авторство.

А до появи Stylo ті самі методи визначення авторства використовували у відомій програмі Excel.

Водночас цифровим гуманітарним наукам є куди розвиватися. Зараз цій сфері потрібні кваліфіковані спеціалісти.
Університетської освіти за напрямом digital humanities в Україні немає. Проте на багатьох факультетах вивчають аналіз великого обсягу даних (big data).

Можна також вивчати цей напрям поза університетом. Наприклад, послухати вебінар Комп’ютерної академії ШАГ «Гуманітарій в IT: з чого почати, коли немає досвіду» чи подивитися курс Барбари Оклі “Навчаймось вчитись: Потужні розумові інструменти для опанування складних предметів” – найпопулярніший на Coursera.

Курс створила Барбара Оклі – філологиня за першою освітою, яка вивчила російську й поїхала на Північний полюс як офіцер армії США, а потім вирішила опанувати технічну професію. Вона вивчилася на інженера та здобула ступінь доктора технічних наук.

Барбара запевняє: якщо в підлітковому віці тобі сказали, що ти гуманітарій – це не привід назавжди прощатися з точними науками.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus