Три кроки для вступу в американський університет

Освіта в США – мрія багатьох українських студентів, і це цілком виправдано. Країна славиться якістю своєї освіти, однак стати студентом американського вишу не надто легко. Представник EducationUSA відвідала America House Kyiv й розповіла про ключові елементи, які допоможуть наблизитися до американської мрії: пошук інформації про ВНЗ і особливості фінансування. Читаємо, надихаємося і складаємо план!

Крок 1. Визнач ціль

Перше запитання, яке потрібно собі поставити: чому ти хочеш навчатися в США? Це дуже важливо, адже кінцева ціль – це один із критеріїв, за якими оцінюється твоя вступна заявка. Багато людей обирають Америку через кар’єрні можливості та розширення мережі професійних зв’язків (наприклад, співпраця з професорами).

Однак кожна медаль має дві сторони, і американська освіта підходить не всім. Не потрібно їхати в США, якщо ти:

 1. Лише хочеш покращити англійську. Хоча б тому що американські ВНЗ уже вимагають певного рівня володіння мовою.
 2. «США – класна країна, чому б не туди?». Якщо це твоя єдина мотивація, то з’являється інше питання: чи вистачить тобі енергії на інтенсивне навчання в американському університеті?
 3. «В Україні немає чим займатися». На жаль, немає гарантії, що тобі знайдеться заняття в Америці.

Представники приймальних комісій часто ставлять такі запитання: Why me? Why now? Why this university? Впевнись, що ти знаєш, як відповісти.

ворк

Реклама

Крок 2. Досліди можливості

Америка налічує більше 4 тисяч ВНЗ і їхня навчальна система відрізняється від української. Тому завдання номер 1 – зрозуміти, яка освіта необхідна саме тобі. Є кілька корисних ресурсів, які зможуть допомогти на початку шляху:

 1. EducationUSA – багато корисної навчальної інформації англійською мовою;
 2. EducationUSA Україна – україномовна версія сайту EducationUSA;
 3. Американські ради з міжнародної освіти – набір інформаційних матеріалів.

Проте найцінніше джерело інформації про американські виші – їхні сайти.

Особливості американської системи освіти

 • ВНЗ у Сполучених Штатах можуть мати різні акредитації. Існують регіональні й національні акредитаційні агенції, які вирішують чи навчальні програми відповідають загальноприйнятим стандартам. Дізнатися про це можна на сайті CHEA (Council for Higher Education Accreditation). Дуже важливо правильно вибрати університет саме з огляду на акредитацію, оскільки це – показник вишу як у академічному, так і в професійному світі.
 • В Америці немає центрального органу з питань управління освіти й науки. Освіта в США децентралізована, університети автономні й більшість рішень приймають самостійно (інколи навіть на рівні окремих програм).
 • У США відсутній єдиний вступний іспит – на це варто звернути особливу увагу бакалаврам. Американські університети цікавлять не результати тестів, а конкретна особистість (це ще називається holistic approach), кожен вступник оцінюється за певними критеріями і вони відрізняються залежно від специфіки університету.
 • Процес вступу в США дуже довготривалий: бакалаврам потрібен рік на підготовку, магістрам та PhD може знадобитися ще більше. Правило просте: чим більше вкладеш – тим краще.
 • Американські бакалаврські програми перші два роки присвячують програмам загального розвитку. Спеціалізація визначається в два наступні роки навчання, і система більш гнучка, ніж в Україні: можна вибрати major (головну) та minor (додаткову) спеціалізацію.

сша

Два шляхи до навчання в Америці

1. Програми, що фінансуються урядом США. Серед них:

 • FLEX (Future Leader Exchange Program) для старшокласників;
 • Global UGRAD (Global Undergraduate Exchange Program) – програма обміну для студентів ВНЗ;
 • TEA (Teaching Excellence and Achievement Program) для вчителів;
 • Hubert H. Humphrey Program для людей, що працюють у певних галузях;
 • The Professional Fellows Program (PFP) для працівників публічних чи неприбуткових секторів;
 • Fulbright Program – єдина програма, яка надає можливість отримати повну освіту в Америці.

2. Самостійний вступ у американські університети:

 • Вступай одночасно до кількох ВНЗ, адже чим більше можливостей – тим більше шансів. Бакалаврам варто мати список з 8-10 університетів, магістрам та аспірантам вистачить 3-5.
 • Будь реалістом та адекватно оцінюй власні можливості (у тому числі й знання мови).
 • Потрібно мати академічні досягнення, адже США – це висококонкурентне середовище.
 • Зверни увагу на розташування університету: те чи інше місто підходить для навчання на твоїй спеціалізації? До прикладу, якщо ти займаєшся міжнародними відносинами, вдалим вибором стане Вашингтон чи Нью-Йорк.
 • Контактуй з університетами, які обрав для вступу. Спілкуйся з представниками приймальної комісії, професорами, випускниками – це демонструє твою налаштованість на конкретну програму.
 • Досліди фінансові питання. Американські ВНЗ бувають державними й приватними й часто вартість навчання в державних університетах нижча, але разом з тим вони мають менше можливостей для фінансування стипендій чи грантів.

skyline-buildings-new-york-skyscrapers

Крок 3. Знайди кошти

Ресурс Open Doors випускає статистику щодо кількості іноземних студентів, які навчаються в США. Останні дані за 2014-2015 роки кажуть, що здобувати освіту в Америці вирушило 1551 українців. 43% навчаються на бакалаврських програмах, 38% – на магістерських, 8% – на програмах без отримання диплому (наприклад, обміну). Приємна новина: за останній рік кількість українців збільшилася на 5%, отже, ціль доволі реальна.

Потрібно мати чіткий фінансовий план і не вірити міфам. Часто студенти думають, що якщо вони зазначать у заявці про свою платоспроможність, то не отримають стипендію. Навпаки, потрібно абсолютно чесно вести перемовини з університетом: навіть часткова можливість заплатити – це додатковий стимул для ВНЗ знайти кошти, яких тобі не вистачає.

Види фінансової допомоги

 • Merit Aid (за досягнення). Цей вид дуже важливий саме для іноземних студентів.
 • Need-Based Aid (через певні потреби).

Чому університет виділяє кошти?

Кожен американський ВНЗ зацікавлений у тому, щоб інвестувати у своє майбутнє. Успішний випускник – це частина іміджу вишу, тому гроші отримують талановиті, цілеспрямовані й ті, що відповідають критеріям конкретного університету (ще одна причина ретельно обрати заклад).

Яка середня вартість навчання?

Оскільки американські ВНЗ незалежні, то й вартість освіти може бути різна. Вартість навчання в США складається з трьох важливих компонентів:

 1. Tuition (безпосередня освіта);
 2. Room and Board (проживання);
 3. Додаткові видатки (книги, обладнання тощо).

Усе це визначає університет – знайди конкретну вартість на сайті й орієнтуйся на неї. Найбільше шансів отримати фінансування мають доктори, слідом ідуть магістри, а вже потім бакалаври. Чому? Ті, хто вступає на бакалаврські програми, ще не є сформованими особистостями (пам’ятай, ти – інвестиція).

Найбільше коштів виділяють на точні науки, менше – на гуманітарні й соціальні. Програми з бізнесу, медицини, юриспруденції часто не фінансуються взагалі. Це професії, які дуже швидко приносять дохід, що компенсує витрати на навчання.

khlopec

Логіка фінансування

Кількість студентів, які отримують кошти від третіх сторін (наприклад, програма Фулбрайт), мізерна. Більшість фінансує своє навчання або самостійно, або за кошт університету, тому зроби свою заявку максимально привабливою.

Компоненти ідеальної заявки:

 • найвищі можливі бали тестів;
 • високий середній бал (GPA);
 • сильний мотиваційний та рекомендаційний листи;
 • професійні досягнення;
 • в ідеалі – соціальна активність та лідерські навички.

Так, за статистикою, більшість іноземних студентів платять за навчання самостійно. Однак є й інші варіанти:

 • робота під час навчання (обмежений варіант для іноземців через візову специфіку);
 • позики (кредити). Українські кредити невигідні, американські – недоступні для закордонних студентів. Існують приватні позики, але теж з не надто приємними відсотками;
 • спонсори;
 • фонди та громади.

Найкращий спосіб – комбінація всіх можливих варіантів. Варто звертатися до фінансових консультантів, які є при кожному ВНЗ, і пам’ятати, що університет готовий дати тобі стільки грошей, скільки ти заслуговуєш.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus