Лайфхаки, які допоможуть легко вивчити будь-яку мову

дівчина 2

Якщо хочеш вивчити мову швидко і легко – ти зобов’язаний знати, що таке словесно-логічна і образна методики, яку роль у вивченні відіграє систематичність і гімнастика для очей та чому важливо пам’ятати про принцип спіралі.

Обери правильну методику

У середньому людина забуває 30% інформації після 20 хвилин прослуховування і 50% уже через півгодини. Існують мнемонічні методики, спрямовані на полегшення запам’ятовування іноземних слів. Ефективність кожної з них залежить від того, який вид пам’яті у тебе розвинутий найкраще.

1. Зорова (образна) методика

 • Метод асоціацій. Будуй незвичні асоціації та асоціативні ряди: вони допомагають мозкові швидше знаходити зв’язок між визначенням слова та його назвою. Для прикладу спробуємо запам’ятати слово convey (з англійської – передавати). Уяви конвеєр, за допомогою якого працівники передають одне одному продукцію.
 • Метод розміщення образів (метод Цицерона). Намагайся пов’язати вивчене слово з певним місцем чи людиною, уявляй добре вивчений маршрут (приміщення, знайомого). До прикладу, дорогою до університету згадуй, що їдеш у tram (трамвай), купуєш ticket (квиток), заходиш у campus (корпус університету, коледжу), презентуєш speech (промова) і отримуєш mark (оцінка, бал). Якщо тобі знадобиться те чи інше слово, мозок відтворить маршрут і згадати його буде значно легше.
 • Метод стікерів. Ефективний при вивченні іменників та прикметників. Зроби позначки на предметах побуту: коли ти мимоволі дивишся на них, то запам’ятовуєш й іноземні відповідники.
 • Візуалізуй слова. Використовуй спеціальні картки із зображеннями. Зорова пам’ять передає мозку сигнал із картинки й це, у свою чергу, допомагає згадати вивчене.
 • Ефект Ресторф. Полягає у здатності мозку краще запам’ятовувати те, що вирізняється своїм зовнішнім виглядом. Тому сміливо виділяй важливі слова та речення іншим кольором.
 • Метод занурення (метод Берліца). Розмовляй іноземною мовою з першого ж дня вивчення, описуй те, що бачиш навколо. Поринь у середовище, спілкуйся з носіями мови, слухай іноземні радіостанції, читай книги та дивися фільми мовою оригіналу, відвідуй мовні клуби. Спочатку важливо запам’ятати ключові слова та фрази, а потім братися за граматику. Максиміліан Берліц, учений і творець методу, гадав, що так накопичується достатньо слів та контексту, щоб добре засвоїти граматичні правила.

2. Словесно-логічна методика

 • Навчайся під музику. Класична музика допомагає зосередитися, підвищує увагу на 30% та мобілізує механізми пам’яті. А звукові вібрації стимулюють кровообіг та тонус судин.
 • Повторюй слова вголос. Вчені довели, що слова запам’ятовуються на 10% легше, якщо їх промовляти.
 • Слухай іноземні пісні разом з перекладом. Так адаптуватися до вимови буде значно легше. Американські вчені Лінн Купер і Мілтон Еріксон дослідили, що люди, які слухають музику з частотою 60 ударів маятника метронома на хвилину, перебувають у стані, який найкраще сприяє навчанню та запам’ятовуванню.
 • Одразу подумки переказуй отриману інформацію. Експеримент Кріса Берда з Сассекського університету показав, що студенти, які після перегляду відео протягом 40 секунд переказували матеріал подумки, через два тижні змогли відтворити вдвічі більше деталей, ніж ті, які одразу перейшли до перегляду наступного відео.

дівчина

Реклама

Вивчай мову систематично

 • Виконуй завдання в один і той ж час. Це допоможе сформувати корисну звичку.
 • Найпродуктивніший час для навчання – з 8:00 до 10:00 та з 13:00 до 18:00. Тоді працездатність мозку найвища й може сягати 30%.
 • Виділяй для навчання близько 30 хвилин щодня – так ти набагато швидше досягнеш результату. Якщо дуже зайнятий, розділи на частини – 15 хвилин, 4 рази на день.
 • Для підтримання поточного рівня мови необхідно практикуватися протягом 10-15 хвилин щодня.
 • Дотримуйся режиму повторення. Лінгвісти рекомендують пригадувати вивчене вже через 40-60 хвилин, потім повторити приблизно через 3-4 години. І не забудь проглянути й згадати всі слова вже наступного дня! Такі перерви необхідні для того, щоб вивчена інформація не зникала з пам’яті.

Поповнюй словниковий запас

 • Лінгвісти зазначають: ідеальна кількість іноземних слів для запам’ятовування – 30 щодня, 5 з них мають бути дієсловами.
 • Вивчай цілі фрази від першої особи. Дослідження, проведене російськими психологами, показало, що такий метод допоможе більш ефективно використовувати й згадувати фрази. Знання повноцінних мовних конструкцій допоможе стати активним співрозмовником.
 • Принцип спіралі. Не варто вчити все одразу. До прикладу, в англійській мові 65% написаного матеріалу вміщує в себе всього 300 мовних одиниць. Це слова, які використовуються найчастіше. Тому спершу опануй найпростіші та найчастіше вживані слова, потім розділи їх за тематичними групами й вивчай детальніше. Використовуй те ж правило для граматики.
 • Шукай зв’язки між словами. В українській та англійській мові більше 60% слів мають спільне походження. Наприклад, screen – екран, route – маршрут.
 • Створюй історії. Вчені вважають, що вигадування історій, планування деталей та змістове об’єднання вивчених слів активують зв’язки між нейронами в головному мозку та краще закріплюють інформацію.
 • Пам’ятай: достатньо знати 2000-3000 слів для розуміння 90% розмовної англійської. Ще 800 слів потрібні для ведення бізнесу. Якщо хочеш перевірити свій словниковий запас – використай спеціальний сайт.

Потурбуйся і про відпочинок

 • Здоровий сон. Організм, що добре виспався, здатний запам’ятовувати вдвічі більше інформації, ніж той, який відчуває нестачу сну.
 • Гімнастика для очей. Науковці довели: якщо рухати очима з боку в бік протягом 30 секунд, пам’ять покращиться на 10%. Так обидві півкулі мозку будуть налаштовані гармонійно.
 • Фізичні навантаження. Доведено, що заняття спортом стимулюють мозкову діяльність. У мозок потрапляє більше кисню, завдяки чому пришвидшуються процеси мислення та запам’ятовування.
 • Роби паузи під час навчання. Експерти наполягають, що надмірне безперервне навчання – марна трата часу. Паузи ж допоможуть не відволікатися через втому.

Якщо використовувати всі методи та рекомендації, процес вивчення іноземної мови стане більш легким і цікавим. Пам’ятай: усе залежить від твого бажання та мотивації. Успіхів!

*Редакція «Студвею» не впливає на зміст блогів і не несе відповідальності за думку, яку висловлює автор.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus