Вища освіта – за і проти: погляд роботодавця

Depositphotos_84420200_l-2015 (1)

ua.depositphotos.com

Базова вища освіта необхідна і це факт. Або ні? Адже вона не завжди дає гарантію швидкого і вдалого працевлаштування. Що оцінюють роботодавці при прийомі на роботу? З чого має складатися твій skill set і що про все це думає генеральний директор HeadHunter? Аргументи проти і на користь диплому – у матеріалі.

Для початку окреслимо кілька тез.

❌Диплом не підтверджує наявність soft skills.
❌Диплом не підтверджує наявність hard skills.
❌Диплом не підтверджує наявність актуальних знань.
✅Диплом НЕОБХІДНИЙ для низки професій.
✅Диплом ≠ диплом вищої освіти.
+ Бонус 1: А на що дивляться роботодавці?
+ Бонус 2: Чому я «за» вишку? У цій частині будуть як мої спостереження, так і коментарі Олександри Хілової, ко-фаундера SEO-агентства.

❌Диплом не підтверджує наявність soft або hard skills і не свідчить про актуальність знань

Генеральний директор HeadHunter каже, що роботодавці переважно сприймають співробітників як носіїв певного набору навичок – skill set – і при прийомі на роботу оцінюють саме їх, а не те, чого навчилась людина у ВНЗ.
+ Практично немає систем освіти, які здатні дати актуальний skill set.

Це підтверджує і Олександра: «Роботодавці дивляться не на сам диплом, досвід і навички, а на алгоритм (інтелект), який їх опановує і переробляє. Це фінальна точка, яка цікавить роботодавця».

Я можу сказати те саме. Мій диплом мало кого цікавив, хіба що років 5 тому, коли я тільки починала. І те – заради цікавості. Мене зазвичай тестили в роботі.

Цікаво, що в Німеччині переорієнтували систему вищої освіти на короткі, трирічні (6-7 семестрів залежно від спеціальності) програми, які дозволяють випускникам одразу працевлаштуватися, а потім уже, якщо буде бажання, продовжити навчання (таких продовжувачів там близько 40%).

✅ Диплом НЕОБХІДНИЙ для низки професій.

Вища освіта важлива у сферах з підвищеною відповідальністю: медицина, будівництво, проєктування (від авіабудування до комунікацій), високоточне виробництво, держслужба. Хоча останнє Трамп і скасував (читай минулі пости), але я б тут посперечалася.

✅ Диплом ≠ диплом вищої освіти

Дипломи бувають різні. І не завжди вони з класичного вишу. Ти можеш пройти короткий курс у Гарварді, сидячи в Києві, і отримати диплом. Цей диплом, ймовірно, матиме більшу цінність. Так само, як і будь-які авторитетні курси для відповідного ринку.

❓На що дивляться роботодавці (відповіді Олександри, які максимально точно описали ситуацію на ринку найму).

Skill set – гнучкі навички, професійні навички і їхня актуальність.

Досвід вирішення завдань. Але досвід дуже суб’єктивний! Наприклад, якщо людина продавала вишні, але не має досвіду продажів саджанців ялинки, це не показник того, що кандидат не підходить. У нього є головне – базові навички продажів.

Мислення + швидкість навчання. Швидкість і якість вибудовування причинно-наслідкових зв’язків (так, тут вишка допомагає з базою глибокої теорії). Відкритість новому досвіду – мотивація та інтерес, занурення у процес. Стратегічне мислення – що, навіщо і чому, і як це масштабувати. Швидкість виконання завдань, тестування ідей і гіпотез.

Розуміння джерел і кордонів своїх знань – значить, людина постійно займається своїм саморозвитком у знаннях, постійно їх поповнює.

Чому я «за» вишку?

Ми пішли від дефініцій. Повертаємося. Мої публікації написані в контексті сучасних реалій і ситуації в Україні. Вишка у «вакуумі», в ідеальних умовах – це пушкабомба. Я мрію, що мій син буде любити точні науки і захоче вивчати їх у крутому університеті.

Базова вища освіта необхідна. АЛЕ я кажу про якісну освіту. Вона дає навички, а не сухі знання. Вона дає базовий етикет професії (це надважливий для мене пункт, який всі ігнорують; я бачу приклади сотень журналістів, які не мають освіти і припускаються жахливих помилок – етичних і не тільки). Ця освіта занурює тебе в грамотне середовище (це ком’юніті надважливе для гарної кар’єри). Ця освіта вчить навчатися. А ще краще – пожити в гуртожитку/кампусі (навички життя підключаться).

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

Реклама

comments powered by Disqus