Арт-простір «Вежа»: від ідеї до реального закладу

Foto_1

 

Віднедавна у столиці стало на одну успішно реалізовану ініціативу більше – у головному корпусі КПІ, у приміщенні лівої башти запрацював студентський арт-простір «Вежа». Різних вільних, креативних просторів у Києві вистачає, але цей особливий: по-перше, він абсолютно безкоштовний, по-друге, його організували самі ж студенти й працівники вишу, по-третє, у башті настільки затишно й незвично, що, побувавши тут, ви неодмінно захочете повернутися знову.

Та перш, ніж «Вежа» відчинила свої двері відвідувачам, минув рік, протягом якого ініціативні КПІшники встигли виграти для втілення свого проекту сто тисяч гривень у конкурсі від Nescafe, заручитися підтримкою керівництва вишу і, власне, здійснити реконструкцію приміщення для арт-простору. Як зробити так, щоб ідеї існували не тільки в уяві, а й реальному житті, «Студвею» розповів Геннадій Новиков, co-founder«Вежі».

Про ініціативну групу проекту

Рік тому, коли ми подавали заявку на участь у конкурсі IdeaX від Nescafe, я керував одним із структурних підрозділів КПІ – відділом новітніх навчально-виховних технологій і соціальних медіа. Сюди належали наші студентські проекти – радіо, сайти, супровідні соцмережі, й основна ініціативна група, яка працювала над ідеєю арт-простору, так чи інакше мала стосунок до згаданих проектів. Ця група нараховувала десять людей, серед яких студенти, випускники, молоді викладачі й навіть ті, кого на той час відрахували з вишу.

Геннадій Новіков

Геннадій Новіков

 


Реклама

Про ідею

Задум із «Вежею» має довгу передісторію. Справа в тому, що до цього, у 2012 році, ми вже брали участь у конкурсі від Nescafe з ідеєю розвитку нашої радіостудії. Тоді ми дійшли до фіналу, але перемоги не здобули. Після цього ми вирішили, що наступного року подамо заявку знову.

Лишалося єдине – вирішити, яку ідею представити, бо з радіостудією вже не цікаво було. Працювали над новим задумом майже в тому ж складі, що й рік тому, протягом тижня ми думали й дійшли згоди щодо «Вежі». Ця ідея була зусібіч хорошою: це і справа на благо КПІ, і модним нині урбаністичним тенденціям вона цілком відповідала. При цьому, конкурувати з нашим задумом особливо не було кому.

Далі ми мізкували над тим, як це все правильно назвати: арт-простір чи якось інакше – от із цим трохи була морока. Загалом, це надто прагматична історія, адже ми врахували свій попередній досвід – де і які недоліки були – і спробували виправитися, подаючи нову заявку.

Промо-ролик для конкурсу IdeaX: 

Про башту

Кращого, варіанту, ніж приміщення башти, годі пошукати. Корпус, де розташована «Вежа» – найперша будівля університету, їй більше ста років.

Усі могли бачити її тільки зовні: вхід був зачинений, однак дехто з нас мав нагоду потрапити у вежу до реконструкції. Я, наприклад, був усередині ще за два роки до конкурсу, і вже тоді, навіть попри завали, мотлох, запущеність, там відчувалася неймовірна атмосфера. Це місце, де будь-яка організована річ «заграє» інакше. Навіть та ж фотовиставка: світлини, вивішені просто в холі корпусу, й на стінах, уздовж сходів «Вежі», сприйматимуться зовсім по-різному.

Якоїсь миті ми зловили себе на думці, що виграти сто тисяч гривень було простіше, ніж отримати це приміщення.

Про реакцію керівників вишу

Адміністрація до наших намірів ставиласяпо-різному. Чесно кажучи, якоїсь миті ми зловили себе на думці, що виграти сто тисяч гривень було простіше, ніж отримати це приміщення.

Зазначу, що всі приміщення Політеху закріплені за тим чи іншим структурним підрозділом, і якраз вежа була власністю одного з підрозділів Механіко-машинобудівного інституту. До приміщення складали різноманітне сміття або, якщо красиво пояснити, ним просто не займалися. І як тільки постало питання, що нам потрібна ця башта, то виявилося, що для згаданого відділу вона є дуже стратегічним об’єктом. Там навіть розгорнули бурхливу діяльність, почавши монтувати якісь станки.

Але нашим головним союзником був ректор КПІ Михайло Згуровський. Він сказав: «Робіть», тому те, що з цього приводу думала адміністрація, так би мовити середньої ланки, для нас великого значення не мало.

До того ж, вище керівництво підтримало нас не тільки на моральному рівні, бо ста тисяч гривень на повноцінний ремонт не вистачило б у жодному разі. Загалом, основні витрати на реконструкцію взяв на себе виш, знову ж таки, з ініціативи ректора. Університет забезпечив ремонтні роботи, а ми на виграні гроші зробили внутрішній антураж: освітлення, звук, придбали меблі.

Foto_4

У випадку з «Вежею» якось усе склалося: і задум хороший, і люди були, і гроші теж додалися.

Про досвід участі в конкурсі від Nescafe і низові ініціативи

Насправді світ не зійшовся клином на конкурсах Nescafe. Тим паче, як я вже говорив, у цій історії отримати гроші було не найскладніше. Тут проблема ідеї, пошуку людей, які небайдужі до цього задуму і готові займатися ним у свій вільний час.

Сам конкурс – нормальний, ми, ще як брали участь уперше, зрозуміли, що тут можна чесно перемогти. Саме тому ми подали заявку вдруге і перемогли. Зараз, наскільки знаю, формат цього конкурсу змінився, й умови участі зовсім інші.

Загалом, що стосується подібних низових ініціатив, то питання фінансів тут не є визначальним, значно складніше вигадати, що саме ти хочеш, і правильно організувати втілення задуму. А то часто буває так: є якась суперкрута ідея, проте ліньки змусити себе над нею працювати, або, наприклад, прагнеш якоюсь активністю зайнятися, аж руки чухаються щось хороше зробити, але що саме – не знаєш.

У випадку з «Вежею» якось усе склалося: і задум хороший, і люди були, і гроші теж додалися. У такому ж дусі цей проект продовжує жити і після відкриття. До прикладу, буває так, що відвідувачі самі пропонують допомогу. Зокрема, один із випускників, який займається продажем камер спостереження, запитав, чи не хочемо ми, щоб він нам камери встановив. Ми не відмовилися.

Foto_5


Про нинішні потреби «Вежі»

Потреби, звичайно, є. Нам не вдалося закупити багатьох речей, що планували. Наприклад, у нас немає проектора. Але це все наживне.

Найголовніша наша проблема – нестача місця. За нашим початковим планом мало бути облаштоване також підвальне приміщення, в якому одночасно змогли б поміститися 30–40 людей. Воно б якраз підійшло для проведення лекцій і майстер-класів. Але, якщо бюрократи середньої ланки завадити реконструкції не змогли, то хоча б урізати частину простору їм вдалося. Водночас, за словами ректора, отримати згадане приміщення вийде після другого етапу реконструкції, який начебто має пройти влітку.

А додаткова площа у «Вежу» так і проситься: атмосфера цього місця ідеальна для проведення різних неформатних заходів – якихось квартирників, мінімальних концертів, до прикладу.

Зараз у «Вежі» можна розглянути виставку, вийти на балкон, де відкривається крутий вид, почитати щось у лаундж-зонах, але велика кількість людей тут, на жаль, не вміститься.

Заняття мистецької платформи АртШЕВА

Заняття мистецької платформи АртШЕВА


Про організацію роботи арт-простору

Особисто я в організаційних питаннях особливої участі зараз не беру і до «Вежі» приходжу як звичайний відвідувач.

Тут варто зазначити, що як такої формалізованої команди в нас не було і немає, це люди, які просто давно знали одне одного. Ініціативна група своє завдання виконала: ми перемогли в конкурсі, відреставрували і відкрили «Вежу». Але лишилися люди, які зараз безпосередньо займаються організацією роботи арт-простору, хоча, повторюся, постійної структури немає.

Щодо подальших планів «Вежі» – вони народжуються у процесі. А поки літо – відпочиваємо :)

Знайомство з кавовими традиціями на балконі «Вежі»

Знайомство з кавовими традиціями на балконі «Вежі»

Про те, як працює арт-простір, «Студвей» також поцікавився у Дмитра Столяренка, координатора «Вежі».

«Робота «Вежі» організовується у вільному режимі: ми не ставимо жодних зайвих обмежень. Тож наші двері відчинені для найрізноманітніших ініціатив. Це не тільки фотовиставки, але й майстер-класи (наприклад, у травні-червні в нас гостювали організатори проекту «АртШЕВА»), благодійні аукціони, невеличкі затишні квартирники, також менш звичні речі, як-от знайомство з кавовими традиціями – його проводили на балконі, спостерігаючи за заходом сонця.

Загалом щодо ініціатив, організувати які прагнете у «Вежі», просто напишіть мені, й ми неодмінно щось придумаємо.

Foto_8

Фото: зі спільнот «Вежі», «КПИ look» «Вконтакте» та на Facebook.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus