«Вавилон XIII»: український архів громадянського спротиву

Кіно громадянського спротиву ­– революційна назва кінооб’єднання «Вавилон XIII». Нині команда митців виконує історичну місію: збирає факти, події та знаходить людей. Починався їхній шлях із дрібних сюжетів і невеличких заміток, а нині виходять вже повні метри, які показують на великих екранах.

вавилон2

У перші дні ще мирного Майдану істинні українці робили бодай щось, аби не стояти осторонь від своєї країни. Творчі люди реагували на ситуацію по-особливому. Тоді група молодих режисерів, сценаристів та різного роду митців взяли у руки камери й пішла фільмувати процес. Згодом вони створили ціле кінооб’єднання.

Початок «Вавилону ХІІІ»

Володимир Тихий, художній керівник проекту, розповів, що творчий шлях «Вавилону ХІІІ» розпочався насправді значно раніше, аніж революційні події. Громадянський спротив наростав у душі кожного українця, а митці не виняток. Конкретні кроки команда почала робити ще під час мирного Майдану.

вавилон1

«Тоді на Майдані згуртувалося достатньо творчих людей. Усі щось знімкували, фільмували, але це все не було серйозно. Якось ми зібралися з колегами, почали обговорювати, як вплинути на ситуацію творчо. Врешті, після гіркого розгону студентів, вже не було сили, і ми просто поїхали знімати, без конкретної мети», ─ розповів Володимир.

Якщо говорити про ініціаторів, то це режисер Іван Сауткін та продюсер Денис Воронцов. Саме вони запустили процес, а вже згодом до них приєдналися інші митці. Це було близько десяти людей, які мали спільне бачення ситуації і бажання на неї вплинути. Нині об’єднання значно розширилося.

Усі ми пам’ятаємо перший фільм «вавилонців» про людей, які вийшли на Михайлівську площу «Пролог».

Вже тоді митці розпочали переклад стрічок на англійську. Вони розуміли, що це потрібно робити, аби доносити думки кожного до міжнародної спільноти. Тоді Україна нарешті зрозуміла потребу іноземних мов: у Фейсбуці організували спільноту «Євромайдан» англійською, а згодом аналоги з’явилися ще на десятках іноземних мов.

Ми поцікавилися у Володимира, чому саме «Вавилон ХІІІ»? Керівник пояснив, що це запозичення походить від назви фільму українського кінорежисера Івана Миколайчука. В нього був «Вавилон XX», а тут ‒ 13, оскільки саме 2013 рік став початком ще однієї історичної епохи для українців.

вавилон3

Реклама

Кіно як документ

Кіно, яке «вавилонці» починали і продовжують знімати, позиціонують як веб-док. У першу чергу митці ставлять акцент на документалістиці, лише кілька стрічок містили елементи постановочного кіно. Одне з них ─ це історія чоловіка з стрічкою у кольорах українського прапора: «дай знак, що ти поруч».

Усі стрічки команди «Вавилон ХІІІ» ─ у вільному доступі на каналі команди у Ю Тьюб. За словами Володимира, кінострічки передбачалися саме для інтернету, тому й знімали короткі метри. Вони не мали на меті творити сюжети, які робили численні новинні канали, радше хотіли фільмувати кадри, що не несуть авторства, а є подією, яку розповідає небагато людей. Кіно максимально мусить відображати картину, що склалася у цей момент.

Стрічка «Небесна Сотня» із циклу «Зима, що нас змінила» транслювався по телебаченні. Вона вийшла до сороковин за вбитими в боях на Інститутській.

вавилон4

«Наше кіно у багатьох аспектах служить унікальним архівом. Були випадки, що саме через певні стрічки родичі віднаходили своїх знайомих та рідних, або ж зберігали стрічку як останній спогад про близьких серцю людей», ─ розповів Володимир.

«Вавилон ХІІІ» та міжнародна спільнота

Команда «Вавилон ХІІІ» поширює своє кіно як в Україні, та і за кордоном. За словами митців, це робиться для максимального інформування.

«Ми показували свої стрічки у кількох країнах Європи. Міжнародна аудиторія сприймає їх по-різному. Більшість глядачів, звісно, це українська діаспора, проте є й такі, які цікавляться Україною. Це професори, посли. Якщо формувати картину, то виглядає приблизно так: є люди, що сумують і співпереживають, дивлячись стрічки; є скептики, що бачать спершу політичну ситуацію, а вже потім людський спротив; також є люди, які шоковані, що десь таке може відбуватися: де скільки шин взялося, як таке взагалі таке можливо?», ─ розповів художній керівник.

Увесь спротив тепер на Сході

Після Майдану команда продовжує активно працювати на Сході. Громадянський спротив, але тепер воєнний, перемістився туди. Працювати у гарячій точці значно важче. Ризик у всьому: як потрапити, як знімати, як це подавати.

У «Вавилоні» наразі є кілька людей, що їздять на Схід і роблять стрічки звідти. Їдуть туди автостопом, підсідають до звичайних людей, розмовляють з ними та намагаються зловити кілька життєвих історій, знімають маленькими інспірованими камерами.

Проблема зйомок на Сході не лише у відсутності технічних можливостей, а й у моральних аспектах.

«У нас є відзняті відео, де чітко відображається, наскільки люди на Сході є антиподами людей, що стояли на Майдані, але водночас вони морально близькі за певними принципами. Ми не знаємо, як такий матеріал викладати», ─ розповів Володимир.

вавилон5

Майбутнє команди

Команда «Вавилон ХІІІ» продовжує знімати стрічки у жанрі веб-док.

Володими розповів, що  паралельно вони знімають багато іншого матеріалу, проте він, як і багато творчих робіт, чекають свого часу. Команда почала знімати і великі документальні проекти, але вони потребують матеріального забезпечення.

Планується, що «Вавилон ХІІІ» врешті перетворять у громадську організацію.

Головне завдання кіна громадянського спротиву команда визначає так: показати народження й перші рішучі кроки громадянського суспільства, формування в українців нової громадянської свідомості, в осерді якої – самоорганізація, солідарність та відстоювання природних людських прав.

Фото: vk.com, bm.img.com.ua, 1plus1.ua, radiosvoboda.org.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus