Василь Гацько: один в полі не воїн?

11.06.2013_Мартиненко_Фото3

Вам вибори до Київради нагадали 2012 рік? Принаймні, ситуація з «ДемАльянсом» була схожою. І тоді, і зараз партія воювала за голоси  мовляв, їх недорахували. І хоч нині у Київраді представників цієї політичної сили тільки двоє, вони доволі амбітні. Василь Гацько, голова партії, а тепер і депутат, розказав «Студвею» про те, що стає в опозицію до «Удару» і що ніколи раніше не чув про «Нове життя». Крім того, розказав чи справді його партію фінансує Льовочкін. Для чого Василю Гацьку робота в Київраді і що він може запропонувати для молоді, читайте далі.

Демократичний Альянс – політична партія, заснована у 2010 році. Основна діяльність спрямована на подолання корупції та відстоювання прав громадськості. Одні з перших їздили під резиденцію Віктора Януковича та організовували масові акції. Довели, що справжня вартість закордонного паспорту – 170 гривень. Найвідоміші члени партії: Василь Гацько (голова партії, депутат Київради), Галина Янченко (депутат, активіст “Центру протидії корупції”), Андрій Богданович (заступник голови партії, громадський активіст). У медіа за останній час активно висвітлювалась відмова у вступі до партії відкритому гею та ЛГБТ-активісту, а також звинувачення ДемАльянсу у фальсифікації виборів. На виборах отримали 3% голосів. За партію проголосували 39 712 людей.

Один в полі не воїн, а «двоє — вже армія».

Як ви вибивали свої місця у Київраді, бачили всі. Чи знаєте, хто причетний до ситуації, що склалася?

─ Це той випадок, коли винних мають встановити правоохоронці. З нашої ініціативи відкрито кілька кримінальних проваджень, і ми докладемо всіх зусиль, щоб вони були покарані. І це не питання помсти. Це питання гарантії того, що в майбутньому цього не відбудеться. Ми фіксували фактично крадіжки наших голосів у всьому Києві, в різних районах, що говорить про певну скоординованість дій тих, хто це організовував. Очевидно, ставилося завдання не пропустити «Демократичний Альянс» до Київради. Це можна було зробити невеликими маніпуляціями.

Вас двоє (Василь Гацько і Галина Янченко – авт.) пройшло в Київраду. Знаєте, є такий вислів: «Один в полі не воїн». Як думаєте?

─ А двоє ─ вже армія (сміється – авт.).

Двоє зможуть щось зробити, змінити?

─ Насправді нас двоє в Київраді, але на цьому «Демократичний Альянс» не завершується. Ми плануємо так збудувати роботу, щоб в контролі за «Ударом», який здобув таку монопольну владу в Київраді, брало участь якомога більшість людей — і з «ДемАльянсу», і з представників активної громадськості. От буквально наступний тиждень ми присвятимо плануванню, в який спосіб це можна зробити.

Тобто ви стаєте в опозицію до «Удару»?

─ Так. І ці дві людини — це має бути верхівка айсбергу. Дві людини, які представляють інтереси мінімум 40 тисяч виборців. Ми бачимо, звичайно, свою роль не в більшості в Київраді, бо, в принципі, вона вже сформована — кияни надали великий кредит довіри Віталію Кличку і його політичній партії. Він настільки великий, що в нього тепер є значна спокуса зловживати. Будь-яка монополія, зокрема і на владу, спричиняє порушення і зловживання. Наша роль — збалансувати цю монополію гідним контролем, організованим як всередині Київради, так і зовні.

З іншими опозиційними партіями будете вступати в коаліцію, чи просто співпрацювати?

Зараз треба з’ясувати — можливо, велика кількість демократичних партій увійде в більшість. Ми ще не знаємо, таке можливо. Відповідно рано давати якісь прогнози. Але загалом, серед тих, хто пройшов до Київради, багато наших вчорашніх друзів, колег по Майдану, по громадських організаціях. Природно для нас мати з ними взаємодію, оскільки політика не є ізольованою. Тому ми маємо повну готовність. Я знаю, що навіть побіжний аналіз програм політичних партій показав, що у них є багато спільних декларацій. Відповідно наше завдання зробити так, щоб ці декларації стали рішеннями.

Частина з них збігається, в тому числі, з правлячою нині в Києві партією. Це означає, що ми маємо піднімати такі питання на порядок денний і сприяти тому, щоб вони були ухвалені. Зараз ми хочемо зробити певну селекцію таких ініціатив. Очевидно, що вони матимуть схвалення і в самій Київраді. Але для того, щоб вони були прийняті, доведеться штовхати Кличка і його політичну силу до ухвалення таких рішень. Якщо подивитися на програму «Удару», то можна побачити, що там немає думок. Багато ініціатив, які складно реалізувати в півторарічний термін. І якщо організація роботи Київради буде поганою, то і п’ятої частини ні «Удару», ні комусь іншому не вдасться зробити. Але оскільки ми не хочемо через півтора роки констатувати, що вони згаяні, то треба докладати зусиль зараз.

До Київради також пройшла партія «Нове життя». Наскільки ми пам’ятаємо, з ними у вас було певне непорозуміння — Леся Оробець мала йти на вибори від вашої партії, а пішла від «Нового життя». І програма у вас частково збігається з їхньою,  хоча тій програмі часто закидають плагіат. Чи будете співпрацювати з цією партією?

Ви знаєте, я не знаю такої політично партії. Відверто. Ніколи про неї не чув, окрім як останній місяць виборчої кампанії. Ніколи їх не бачив. Тож мені важко давати оцінки тому, чого, на мою думку, не існує. Ця партія була використана як технічна можливість балотування до Київради людей Лесі Оробець. Частину з них я знаю. Це двоє з трьох, які пройшли, — помічники Лесі Оробець — Олена Галушка й Олег Петровець. Думаю, з ними взаємодія є можливою.

11.06.2013_Мартиненко_Фото2

Василь Гацько під час зимових протистоянь

Ініціативи: конкретно що, де і коли

Щодо ваших ініціатив. «Відкритий бюджет», про який уже йшлося. Це онлайн-форма, де можна стежити за бюджетом. Як збираєтеся це робити і в які конкретні терміни?

Це той випадок, коли не потрібно нічого створювати заново. Всі ці цифри існують. І з технічної точки зору це все занадто просто: будь-який студент-програміст КПІ легко може вивести їх на екран монітору будь-кого, хто має доступ до інтернету. Є питання політичної волі відкриття інформації. Тому наш план такий: оскільки рішення ухвалюватиме більшість, ми в найкоротші терміни плануємо створити робочу групу для проекту рішення, яке буде винесено в залу Київради. Якщо з якихось причин Кличко і його більшість відмовляться відкривати інформацію або зроблять це в недостатній мірі, що теж є можливим, доведеться відкривати видатки в ручному режимі. Ми як депутати, які мають доступ до документації, будемо її оприлюднювати самостійно. Це значно складніший шлях, що ставить під сумнів повноту інформації та її оперативність. Але це теж можливість, якою ми скористаємося.

Найкоротший термін, за який плануєте створити робочу групу — це який?

─ Я думаю, що ми максимум за наступні два засідання Київради, що в проміжках від місяця до двох, можемо ухвалити це рішення і запустити його.

Є ще «Інтернет-уряд», де система та ж, що й у вашому проекті бюджету. Зокрема, можна буде зареєструвати підприємство онлайн. Як із цим будете працювати?

─ Тут є певна кореляція з можливостями національного рівня. Зараз є певні кроки в наданні урядових послуг, у їх спрощенні, в простоті отримання. Ми діятимемо за таким самим алгоритмом. Ми формуємо нашу пропозицію, виносимо її в зал, забезпечуємо її підтримку в суспільстві. Або здійснюємо тиск через вулицю. Варіантів є кілька. Але нині, коли є лише півтора роки для ухвалення рішень, «Удару» й усім іншим треба старатися, щоб продемонструвати результати і, в їхньому випадку, не втратити підтримку. Тому при правильній роботі всі ці ініціативи можуть бути реалістичними.

Частина електронного внутрішнього урядування вже існує в функціонуючій Київраді. Але треба перевіряти, щоб разом з меблями, приміщеннями і всім іншими не були знищені і самі системи, програми. Але загалом внутрішній документообіг в Київраді вже був електронний останнім часом. Тому це означає, що частину з того, що є внутрішнім, треба зробити публічним. Плюс реально надати змогу отримувати мешканцям столиці адміністративні послуги, які надає місто, в найкоротші терміни, з найпростішими процедурами і без переплат.

Ще у вас є «Чесні закупівлі» державні закупівлі через онлайн-форми. Як вам вдасться їх запустити, оскільки відомо, що закупівлі — це основний масив, на якому заробляються гроші?

За державні закупівлі ми можемо бути спокійними. Навіть поза межами влади ми успішно здійснювали контроль і зупинку крадіжок на тому, що називається державними закупівлями. Наші активісти працюють в профільних громадських організація, зокрема Галина Янченко, яка так само нині є депутатом, працює в «Центрі протидії корупції». За останній рік правління Януковича вони зупинили крадіжки на суму понад мільярд гривень. Тому у нас є чітке уявлення, що і як потрібно робити, щоб на державних закупівлях крадіжки зупинити або мінімізувати до можливого рівня. Цим і будемо займатися.

Цей проект коли плануєте зробити?

Тут складніше. Бо коли ми говоримо про тендери, ми можемо виступити з ініціативою прийняти рішення, а брати на себе зобов’язання за ухвалення і провадження дуже складно. Все, що стосується процедур прозорості і відкритості, ми хотіли підготувати і запропонувати на розгляд до осені. Впродовж осені ми ведемо підготовчу роботу, роботу з фракціями Київради, щоб фактично створити політичну угоду для ухвалення рішень.

Які плани на найближчі півроку?

─ Нині місто живе без плану розвитку. На жаль, новий мер також прийшов без бачення того, яким воно має бути через кілька років. Це означає, що діяльність виконавчих органів може бути не ефективною. І якщо такого плану немає, то його треба створити. Я бачу, що найближчі півроку ми могли б зайнятися безпосередньо процесом створення цього плану разом із громадою. Наше завдання спробувати сформувати грамотний, збалансований план міста.

Є ще ряд ініціатив різних організацій, рухів, які ми хотіли б підтримати. В Києві десятки тисяч велосипедистів, які якщо б об’єдналися і заговорили в один голос, то будь-яка влада змушена була б дослуховуватись, інакше вони її не оберуть наступного разу. Ми спробуємо допомогти знайти підтримку їхнім ініціативам. Є матері і молоді батьки. Питання безбар’єрної інфраструктури, безбар’єрності в державних, комунальних, приватних закладах. Ті ініціативи, які вже з’являлися, так само будуть знаходити нашу підтримку. Дві людини в Київради це реалізувати сповна не зможуть. Ми розраховуємо, що ми є ланкою, між великою кількість людей, що прагнуть змін, і допомагаємо їм змусити владу діяти.

Для молоді та студентів є якісь ініціативи?

У нас є ініціатива з підтримки малого і середнього бізнесу. Ми б хотіли, щоб у місті з’являлися бізнес-інкубатори. Наприклад, є комунальне майно, яке використовується не за призначення або здається в оренду за корупційними схемами. Воно могло б працювати на підтримку ініціатив підприємливої молоді. І не просто підтримувало б їхні ідеї, але і потім приносило б кошти громаді. Також ініціативи з підтримки молодих сімей. Загалом «Демократичний Альянс» молодий. Ми критично ставимося до того, щоб відділити молодь від всього іншого. Питання того самого громадського транспорту і велосипедів стосуються всіх.

Ініціативи для молоді плануєте реалізувати також протягом півроку ?

У нас наступний тиждень буде присвячений плануванню діяльності в Київраді і в Києві на наступні півтора роки. Там з’являться перші графіки, коли і що ми будемо реалізовувати. Ми виходимо з наших можливостей, і реалізувати всі ініціативи за найближчі півроку не буде нагоди.

11.06.2013_Мартиненко_Фото1

Піймав себе на думці, що не знаю, як звати Льовочкіна.

Щодо актуального. 11 червня в мережі з’явилася приватна переписка Юрія Луценка — він звинуватив «ДемАльянс» у тому, що його фінансує Льовочкін. Що можете про це сказати?

Мені легко говорити на цю тему. Бо у «Демократичного Альянсу» ніколи не було, немає і не буде власників. Ми готували політичну силу, яка базується на підтримці багатьох людей. Для нас це було і є принципово важливим, дає простір і свободу для дій. Вчора піймав себе на думці, коли читав пошту про цю переписку, що я навіть не знаю, як звати Льовочкіна. Таких випадків за останній час було багато, коли нам намагалися прищепити спонсора. Була ситуація з братами Ротенбергами, про яких я не знав і не чув, і іншими персонажами.

Я не бачив іще політичної партії, яка б підтримувалась олігархами і йшла на вибори з такими маленькими бюджетами. «Демальянс» назбирав на київську кампанію 100 тисяч доларів і витратив їх. Моя переписка з Юрієм Луценком — це Лариса Сарган, його прес-секретар (показує саму переписку – авт.). Луценко спростовує, що він вкладав в свою переписку саме такий зміст. Я хотів би, щоб це було публічно. Хоча я вам скажу так: для людей думаючих зрозуміло, що у випадку з «Демократичним Альянсом» подібні речі з фінансування олігархами є неможливими, тому що вони руйнують саму суть «Демократичного Альянсу». Якщо подібне матиме місце, то «Демальянс» зникне як явище.

У вас є такий принцип в програмі: «Змінюй владу, якщо вона не виконує свої обов’язки». Приміряєте цей пункт на себе?

«Демократичний Альянс» і є втіленням цього принципу. Подивіться, як ми формуємо політичну команду. Тобто не керівництво і спонсори визначають, хто буде у списках. Ми хочемо, щоб шанс і змогу реалізувати свої ідеї мали ті люди, які насправді заслуговують на це, насправді талановиті, по-справжньому порядні, ті, які прагнуть змін. Відповідальність головний критерій. Думаю, якщо «Демальянс» не справджуватиме високі очікування своїх виборців, то його не стане. Зробимо все, щоб довіра лише зростала.

І щоб через півтора роки бути знову в Київраді, так ?

Я думаю, що нас через півтора роки в Київраді буде значно більше.

На даний момент командою Демократичного Альянсу створена концепція податкової реформи і подана на громадське обговорення. Боротьба за головування в земельній, бюджетній комісії та комісії комунального майна невдала.

Фото: зі сторінки героя у Фейсбук.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

Реклама

comments powered by Disqus