В Оксфорд і назад: що таке Модель ООН

hands

Є міжнародна політична арена, де великі та важливі гравці ухвалюють владні рішення. А є молодіжна дипломатія: це будь-що, пов’язане з представленням молоді на цій арені та її залученням туди. Першими робити це почали в ООН ще півстоліття тому, коли через організацію молодіжної Моделі ООН пропагувала цілі розвитку та мирного співіснування людства. З власного досвіду розповідаю про цю міжнародну подію для молоді, яка цікавиться дипломатією.

Що таке Модель ООН?

Сама по собі Модель ООН є найбільш точним і наближеним до реальності відтворенням роботи дипломатів. Це не є розвагою студентів-міжнародників та політологів: система ООН всеосяжна, і будь-хто знайде галузь, де зможе втілити свій потенціал. Мені було надзвичайно приємно бачити біохіміка, який активно бореться за збереження культурної спадщини в місцях військових конфліктів, а ще мистецтвознавця, який усіма силами тримає образ «класичного» представника США в Раді Безпеки.

У чому ж суть Моделі ООН? Якщо ти хоч раз бачив чи бачила засідання Ради Безпеки, то приблизно до цього й варто себе готувати. Модель – це симуляція цих засідань. Учасники розподілені на комітети, що відображають реальні органи й комітети, в кожному з яких є секретаріат і делегати. Делегати представляють свої країни й відстоюють їхні позиції відповідно до питання комітету. Секретаріат слідкує за порядком і дотриманням правил (щоб «дипломати» не забувались у пориві почуттів). Результатом роботи має стати підписання всіма делегатами резолюції, направленої на вирішення порядку денного.

Модель ООН в Оксфордському університеті – цілковита класика оонівського руху в усьому світі. Просякнута британським духом академізму і самою атмосферою старого міста, це конференція міжнародного рівня, яка щороку підтверджує свій престиж. Спільнота людей, що працює над Моделлю ООН у Британії, є доволі закритою і не часто відкривається для учасників ззовні. Тому кожна така конференція – чудова нагода відкрити для себе цю незвичну систему освіти, життя і цінностей.

hands2

Реклама

Як потрапити на конференцію?

Потрапити на таку конференцію доволі просто: треба лише знати, коли вона проводиться. Для цього існує спеціальний сайт для пошуку моделей ООН географічно, за датами або за рівнем проведення. Потрібно пройти реєстрацію і вказати базові відомості про себе, мотивацію для поїздки, а ще може бути перевірка певної базової підготовки (іноді це есе, іноді скайп-інтерв’ю із членом секретаріату конференції). Далі залишається лише із хвилюванням чекати результату відбору – яку країну тобі дадуть представляти і який комітет стане твоїм «місцем роботи».

Де знайти фінансування?

Перше питання, яке зазвичай виникає у зв’язку з поїздкою, – це гроші, особливо якщо конференція триває довше кількох днів. Сюди входить не лише трансфер та участь (часом також не безплатна), але й проживання, харчування та кишенькові.

Для цього треба намагатися знайти спонсорів. Це варто робити і коли їдеш самостійно, і коли з командою. Більшість фондів не дають фінансування на індивідуальні проекти, але пробувати все одно варто. Участь командою може значно підсилити твої шанси. Фонд Богдана Гаврилишина, Віктора Пінчука та інші фонди меншого масштабу загалом є відкритими до кооперації і тому входять до списку must-have майбутньої грантової розсилки.

Окремим аспектом подорожі буде, звісно, дорога – як самі витрати на транспорт, так і потенційна необхідність візи. Якщо з транспортом усе відносно зрозуміло (лоукости –дешевий рейс автобусів), то з візою не завжди все ясно. Моя подорож до самого кінця залежала від рішення Посольства Сполученого Королівства, тож можу сказати, що більшу частину нервів при підготовці може «з’їсти» саме система отримання візи. Існує декілька базових речей при оформленні будь-якої візи, які значно полегшать життя:

  • Список документів на сайті посольства рідко буває вичерпним. Окрім паспорта й візової заявки, завжди бажано надавати документи з місця навчання та/або роботи, документи про фінансове забезпечення на час подорожі, заброньовані квитки на трансфер і заброньоване місце проживання. Якщо коротко, то потрібно надати свідчення того, що ви зможете приїхати в країну й виїхати звідти і при цьому не будете ночувати на вулиці й грабувати людей, а також того, що у вас є вагомі причини повернутися на батьківщину.
  • Запрошення – це вагомий документ при оформленні візи, тож обов’язково проси в організаторів надати його.
  • Починати оформляти візу потрібно щонайменше за півтора-два місяці до запланованої поїздки: у середньому розгляд візи становить 15-30 днів.

workspace1

Що це дає?

У всього має бути причина і певні видимі результати. На щастя, тут вони є. Кожна міжнародна конференція дає можливості – від звичайного нетворкінгу з іноземними студентами до пошуку нових академічних можливостей або ж і майбутніх працедавців. Знайомства – наше все! Лише активні знайомства дадуть можливість побачити, які контакти підтримувати надалі. Навіть якщо не для роботи чи навчання, то хіба погано просто завести собі багато нових друзів за кордоном? І так, всі інші соромляться так само, як і ти, тому, як мінімум, будете в рівних умовах.

Збирай інформацію. Що більше, то краще. Звісно, це не якась надтаємна шпигунська місія: просто цікався, покажи свій інтерес до всього нового і, можливо, ти й дійсно щось знайдеш. Нові проекти, гранти, конференції, програми – будь-що можна знайти, коли шукати.

Натхнення. Нові люди і нові країни завжди приносять із собою ідеї та розширені горизонти. Якщо вже брати Модель ООН, то це спільнота для найактивнішої та найосвіченішої молоді з усього світу (звісно, лише серед тих, кого цікавить політика). Спілкуватися з ними – одне задоволення.

Культурна дипломатія. У часи значних змін для України потрібно доносити наші ідеї та позицію до всього світу, бо підтримка нашої справи є доволі хиткою. Це наше завдання формувати позитивний імідж України серед іноземців, а особливо молоді. Звучить доволі пафосно, але все починається з малих кроків.

Тому, якщо ти досі думаєш, брати участь у таких заходах чи ні, моя тобі порада: спробуй!

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus