Увімкнути «раціо», або Що таке популізм?

платформа

У широкому сенсі популізм – це пусті обіцянки політиків, які не призводять до конкретних результатів, а лише імітують їхню бурхливу діяльність. «Студвей» узяв участь в освітньому тренінгу молодіжної організації Нової СД платформи «Молодь проти популізму», аби дізнатися, як це явище розуміють українські й нідерландські студенти, експерти та громадські діячі.

Рене Купірус, спікер, нідерландський експерт із дослідження популізму:

«На всіх семінарах я намагаюся пояснити, що популізм – це вкрай особливе явище. У Нідерландах, наприклад, популістами переважно вважають людей, які критикують, які невдоволені суспільною системою в цілому. На думку нідерландських студентів, популізм − безглуздий спосіб реагування на суспільні проблеми. Вони вірять в Інтернет, соціальні мережі, вуличні акції.

В Україні ви маєте власне визначення, що відрізняється від академічного розуміння популізму. Це пусті обіцянки, які не відповідають очікуванням, відсутність результатів. Виходить, наприклад, що політичні діячі – це політики самі для себе, але не для суспільства. Чи згодна молодь це примати?»

Кідо Кунег, спікер, нідерландський експерт із дослідження популізму:

«Основна мета моїх тренінгів у Європі, Північній Африці, пострадянських країнах полягає в тому, аби «запалити іскру»: надати розуміння того, що «стоп, мені слід виконати це завдання, якщо інші про це лише говорять, бо мені не байдуже на країну, в якій я живу».

Я вважаю популізм дуже небезпечним явищем. Усе нібито виглядає як активні, ефективні дії, але справжнє обличчя популізму приховує власну вигоду й інтерес. До того ж із ним досить складно боротися. Усе залежить від зовнішніх умов, контексту, який слід дуже ретельно вивчити. Наприклад, яскраві прояви популізму пов’язані передусім із культурою корупції, де люди покинуті на самих себе, де трохи обманювати й хитрувати − це нормально».

платформа

Ігор Ільтьо, організатор заходу, засновник Нової СД платформи, експерт Інституту демократії та соціального прогресу:

«На мою думку, найяскравіше популізм проявляється в кабінці під час виборів, коли людина думає, за кого віддати свій голос. Саме в цей момент спрацьовує не «раціо» (зважена, продумана поведінка), а «емоціо» − починають діяти найсильніші враження від людини, що були отримані колись. Скоріше за все такі враження залишила ефектна «обгортка», тобто популіст. Проходить час, людина починає сумніватись у власному виборі. Вирішення проблеми полягає в тому, аби навчити людей «вмикати» власне «раціо» завчасно».

Андрій Шевчук, організатор заходу, активіст Нової СД платформи:

«Популізм присутній усюди, питання полягає лише в тому, наскільки негативні наслідки він може мати. Ми почали нашу кампанію боротьби з популізмом у 2014 році. Головне завдання таких тренінгів – розповісти про сутність популізму та залучити молодь до заходів, спрямованих на його подолання. Логіка сучасних молодих людей, умовно кажучи, така: вони не звертають увагу на нас – ми не звертаємо увагу на них, якщо мова йде про ключових суспільних і політичних діячів. Проте саме молодь може стати тим великим «колективним мозком» для створення критичної маси людей,  що розпізнає та не сприймає будь-які прояви популізму».

Дмитро Дума, організатор заходу, активіст Нової СД платформи:

«Сьогодні в Україні лише наша організація займається дослідженням теми популізму. Ми співпрацюємо з європейськими громадськими й політичними організаціями, а отже маємо можливість вивчати й аналізувати західний досвід проведення антипопулістичних кампаній. Популістом може бути кожен із нас, тому особливо важливо навчитися відчувати соціальну відповідальність, розуміти власну місію».

платформа

Ксенія Сторожук, учасниця, Кіровоградський національний технічний університет:

«Наступає наш час, час рішучих дій молоді. Надзвичайно важливо, аби молоді люди розуміли, до яких наслідків можуть призвести пусті слова, і водночас уміли розпізнавати популізм. Вдячна організаторам заходу за те, що вони змогли привернути мою увагу до цієї досить гострої соціально-політичної проблеми. Оскільки я не дуже довіряю інтернет-джерелам, ефективним інструментом боротьби з популізмом вважаю просвітні фільми, чіткі та лаконічні презентації, здатні доступно й у цікавій формі доносити корисну інформацію».

Святослав Линдюк, учасник, Національний університет «Одеська юридична академія»:

«Молоді обов’язково потрібні знання про сутність популізму. Варто навчитись аналізувати інформацію, використовувати джерела, що місять лише голі факти, чи ті, де описується не тільки думка, яку ти підтримуєш, але і її спростування (наприклад, журнал The Economist). Цей тренінг надає можливість поглибленого вивчення явища популізму, шляхів протидії. Проте найцінніше − це живе спілкування з іншими людьми, знайомства, завдяки яким ти отримуєш зовсім різне розуміння однієї і тієї ж ситуації».

Ольга Чічіна, учасниця, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна:

«Наразі формується політична грамотність у рамках розбудови громадського суспільства в нашій країні. Сьогодні молодь приймає рішення щодо того, хто буде представляти її інтереси. Навіть більше: вже дуже скоро ми самі будемо захищати інтереси окремих груп, регіонів, населення загалом. Тому, з одного боку, ми повинні розуміти, хто такий популіст, аби не потрапити до нього в пастку. З іншого – самостійно не перетворюватися на популістів. Я вважаю популізм стихійним явищем, що навіть може не містити нічого негативного. Чому? Бо якщо існує популізм, це означає, що є хтось, хто дозволяє йому існувати».

Фото: New SD Platform.

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus