Усе буде і без вас: що відбувається із самоврядуванням в НПУ

npu (1)

Найголовніше перед конференцією студентів університету та майбутнє незалежної студради

Історія протистояння студентів та адміністрації в НПУ найбільше відома завдяки кейсу «НПУпротесту». Тоді активісти змогли відстояти університетське приміщення, яке адміністрація вишу хотіла віддати в оренду під меблевий магазин. Але той успіх був мало не одиничним випадком: далі ситуація тільки загострювалася, і цього навчального року існування незалежної студради опинилося під загрозою.

#НПУПРОТЕСТ

#НПУПРОТЕСТ

Вибори ректора й фейковий «Студпарламент»

До січня 2018 року головою студентської ради була Ірина Сокур, орган самоврядування залишався незалежним і захищав права студентів у суперечках з адміністрацією. Перші конфлікти цього навчального року почалися ще у вересні: тоді керівництво НПУ в останній момент заборонило проводити день першокурсника – NPU fresher. Івент усе-таки відбувся, але не без провокацій.

Згодом саму Ірину оголосили нелегітимною і не внесли до складу вченої ради, після чого відбулася акція під стінами центрального корпусу, де ректор публічно визнав Сокур на посаді. Але вже за тиждень на засіданні вченої ради представники адміністрації знову відмовилися визнати керівництво студради.

Перед переможними для Андрущенка виборами ректора адміністрація вирішила ввести в гру ще одну дійову особу – «Студентський парламент». За словами студентів НПУ, створення цього органу, по суті, ініціювало керівництво університету, що є порушенням п. 8 ст. 40 ЗУ «Про вищу освіту».

telegram4На сайті НПУ немає інформації щодо складу «СП», але відомо про кількох її представників: Віктора Марковського і Дарію Пономаренко, яка й керує новоствореною структурою. На деяких факультетах голову «СП» обирали конференції студентів факультету, що знову ж таки є порушенням законодавства: голосувати мають усі студенти, та й за закритою процедурою. А вже після цього Пономаренко без проблем зарахували до вченої ради, про що повідомляв телеграм-канал «НПУ SPACE».

telegram3Із січня обов’язки голови студентської ради НПУ виконує колишній голова інформаційного сектору Михайло Савченко: Сокур пішла з університету. Новий керівник від початку намагався зменшити градус протестності серед студентів, щоб розвинути конструктивнішу комунікацію з адміністрацією та «Студентським парламентом». Проте представники останнього, за словами Савченка, не підтримали курс на зближення: «Ми домовилися про спільне проведення конкурсу “Міс НПУ”, але наступного дня вони відмовилися. Так само було й під час підготовки конференції студентів: ми знайшли точки дотику, а потім вони розірвали зв’язок».

Реклама

«Оргкомітети» і закриті конференції

Приблизно в лютому на факультетах з’явилася перша інформація про створення так званих «оргкомітетів»: до них могли входити студенти, що були учасниками «Школи молодого ректора». Зі слів студентів, їх на старостатах фактично відібрав помічник ректора зі студентського самоврядування Павло Білоножко.

Ці структури не зареєстровані, їхню діяльність не регулюють жодні документи, а потрапити до них шляхом виборів серед усіх студентів фактично неможливо. Втім, саме «оргкомітети» скликали в березні та квітні конференції студентів на факультетах НПУ, де обирали делегатів на конференцію студентів університету, яка відбудеться 11 квітня.

На загальній конференції кожен факультет представлять 5 делегатів, яких обрали на факультетських конференціях. Звичайні студенти, що хотіли б взяти участь у виборах представників або ж стати представниками, не змогли потрапити навіть на конференцію факультету: право голосувати й висувати кандидатури мають тільки старости, їхні заступники й профорги. Останні, до речі, жодного стосунку до органів студентського самоврядування не мають, бо їх регулює Закон «Про профспілки».

За словами самих студентів, під час голосування за кандидатів присутні просто піднімали руки, хоча такі вибори мають бути прямими й таємними, кожен студент має голосувати анонімно і в кабінці.

Конференція студентів університету не є плановою, її не ініціював голова студради, і вона не зібрала підписів 10% студентів НПУ, а отже, цей захід скликано з порушеннями чинного законодавства. Це все недарма: одна з найгарячіших тем завтрашньої події – очікуване прийняття нового Положення про самоврядування, яке суттєво обмежує права студентів і теж суперечить вимогам закону.

Вибори ректора НПУ

Вибори ректора НПУ

Студенти втрачають вплив

Одне з найістотніших порушень у проекті положення, яке планують затвердити, знаходимо в пункті 4.14, відповідно до якого члени студентської ради університету обирають голову, заступників та керівників секторів: самі студенти втрачають право визначати керівництво органу, затверджене законом. У пункті 5.15 адміністрація залишає за собою дієвий інструмент для зручного відбору: старост академічних груп затверджуватиме декан, що унеможливлює вільний вибір ще на початкових етапах.

Студенти навіть не будуть достеменно знати, хто і що приймає: загальна конференція стане закритою (п. 4.5), що суперечить принципу відкритості. Тим більше, до студентської ради університету зможуть обиратися лише ті, хто не має академічної та фінансової заборгованості (п. 4.15), тобто тепер незручного вільнодумця можна буде усунути, просто «створивши» заборгованість.

У положенні є пункти, де прописано, що діяльність ОСС регулює ще й ЗУ «Про громадські об’єднання», хоча студрада НПУ не зареєстрована як ГО. Для таких змін потрібен інший алгоритм дій: спочатку ухвалюють положення, обирають ОСС, скликають нову конференцію, де голосують за проект створення ГО, реєструють ГО і вже тоді вносять зміни до положення.

Володимир Бахрушин, член сектору вищої освіти Науково-методичної ради МОН і головний експерт групи «Освіта» «Реанімаційного пакету реформ», детально розібрав проект документу і каже, що прийняте положення навіть із такими порушеннями все одно вважатиметься дійсним. Але додає: «Будь-хто має право звернутися до суду з позовом щодо скасування положення, адже підстав для цього є багато. Однак розгляд справи може бути доволі довгим. Єдиний орган, який може швидко вплинути на ситуацію, – Державна служба якості освіти, але повноважень скасовувати документ вони не мають. Навіть якщо він не відповідає закону».

Положення оприлюднили на сайті університету 5 квітня, автор проекту невідомий, хоча текст є плагіатом, бо на 95% повторює Положення про ОСС Криворізького державного педагогічного університету. У публікації вказана електронна адреса, на яку можна надсилати пропозиції: на це в студентів є аж 2 робочі дні. 10 квітня має відбутися обговорення з ректором, наступного дня – сама конференція.

Активісти з університету кажуть, що ситуація безвихідна: вони як студрада не визнають конференції, тож не можуть подати власний проект положення, бо самою пропозицією визнають подію легітимною.

Єдиний прийнятний варіант – скликати справжню загальну конференцію, та й тут не все так просто: для цього потрібні списки студентів від адміністрації та аудиторія, але поки що навіть із першим пунктом розібратися не вдається. Такі збори мали відбутися ще в грудні, та адміністрація не сприяла їх проведенню – захід довелося скасувати. За словами Михайла Савченка, на попередні звернення щодо порушень МОН не реагує, тож студрада вже перестала звертатися й до міністерства.

Якщо адміністрації все ж таки вдасться зруйнувати ОСС, то для чинної студради залишиться два варіанти продовження діяльності: або займатися проектною роботою на факультетах, або реєструватися як ГО й діяти незалежно від ОСС та адміністрації. Виконувач обов’язків голови студради Михайло Савченко каже, що такій ситуації намагалися запобігти: вели переговори з адміністрацією, де пропонували врегулювати питання відповідно до законодавства. Та на це Білоножко відповів, що «перезавантаження» ОСС відбудеться в усякому разі, навіть якщо й без самого органу студентського самоврядування.

Фото: соцмережі, Елена Ґора

Помилка в тексті? Виділи її, натисни Shift + Enter або клікни тут.

comments powered by Disqus